W nowym numerze „Książek” rozmawiamy z dwoma czołowymi amerykańskimi pisarzami: Juliusz Kurkiewicz wybrał się do Jeffreya Eugenidesa, a Łukasz Grzymisławski przepytywał w Los Angeles Michaela Chabona. 

„Polska jest młodym, głupim i silnym mężczyzną" - mówi Natalii Szostak Dorota Masłowska, której powieść „Inni ludzie” ukaże się już po długim majowym weekendzie.

Wielki wywiad o wielkiej biografii wielkiego poety to oczywiście rozmowa Donaty Subbotko z Andrzejem Franaszkiem o jego dwutomowej książce o życiu i twórczości Zbigniewa Herberta.

Juliusz Kurkiewicz recenzuje nowe książki m.in. Barnesa, Masłowskiej, Eugenidesa, Tokarczuk, czyli najważniejsze premiery tej wiosny. Wojciech Nowicki portretuje (złośliwie) słynną fotografkę Annie Leibovitz, a Katarzyna Wężyk opowiada (z anegdotami) o historii egzystencjalizmu, najbardziej seksownej filozofii XX wieku.

Literacką klasykę w komiksie interpretuje tym razem Jan Koza. Takiego Nikodema Dyzmy jeszcze nie widzieliście! W numerze publikujemy też wiersze Krzysztofa Siwczyka i Elizabeth Bishop. O tym „Co czyta świat ” czytelnicy dowiedzą się z felietonów Natalii Szostak i Macieja Jarkowca, a Michałowi Nogasiowi „Przy biurku” o swojej pracy opowiada reporterka Magdalena Grzebałkowska, która właśnie wydaje biografię Krzysztofa Komedy.

Najnowsze „Książki” "sponsoruje" Kurt Vonnegut. Małgorzata I. Niemczycka przedstawia jego sylwetkę, a cytaty z Vonegutta, rozsiane po całym numerze, stanowią swoisty komentarz do tekstów. 

W numerze nie zabraknie stałych pozycji: rubryki „Czytelnicy recenzują”, Plotek z wyższej półki, Kalendarium Literackiego, Jolki Literackiej czy Wydawcy Polecają.

 


„Książki. Magazyn do czytania” to 124 strony treści o książkach w cenie 11,99 zł dostępne m.in. w punktach sprzedaży prasy, a także - dla prenumeratorów cyfrowych "Gazety Wyborczej" - w aplikacji i na wyborcza.pl/ksiazki
oraz na kulturalnysklep.pl