W piątek 16 lutego z "Wyborczą" w Łodzi będzie można kupić maseczkę antysmogową.

Przegapiłeś dodatek "Gazety Wyborczej" a bardzo chcesz go mieć? Dodatki do "Gazety Wyborczej" można zamówić na kulturalnysklep.pl oraz pod numerem telefonu (22) 555 44 00. Infolinia jest czynna w dni powszednie w godzinach od 9.00 do 17.00

Smog to zanieczyszczenie powietrza powstające wskutek przedostawania się do atmosfery, w wyniku działalności człowieka, substancji stałych tzw. pyłów zawieszonych wraz z bardzo często przywartymi do nich kancerogennymi wielopierścieniowymi węglowodorami aromatycznymi - WWA (benzo(a)piren, naftalen). W smogu mogą występować również szkodliwe gazy jak tlenki siarki czy tlenek azotu.

Fatalna jakość powietrza to w Polsce niestety standard. Plasujemy się w haniebnej czołówce unijnych rankingów państw Europy z najbardziej zanieczyszczonym powietrzem. Według Polskiego Alarmu Smogowego, największy wpływ na jakość powietrza w Polsce ma sposób ogrzewania domów. Stosowanie nieekologicznych opałów jest odpowiedzialne za ponad 80 proc. zanieczyszczeń powietrza. Jednym z najbardziej zanieczyszczonych miast w Polsce jest Pszczyna.

Jaki wpływ na nasze zdrowie ma smog? Czym grozi wdychanie go?
Smog upośledza funkcje obronne dróg oddechowych torując drogę infekcjom, wywołuje zapalenie górnych dróg oddechowych przez co utrudnia wymianę gazową w płucach powodując tym samym większe obciążenie serca. Wywołuje choroby układu oddechowego, takie jak astma. Smog podrażnia również skórę i oczy, będąc przyczyną
alergii. Długotrwałe wdychanie tak zanieczyszczonego powietrza może skutkować nowotworem płuc, gardła i krtani.

Przed wdychaniem zanieczyszczonego powietrza pomaga chronić półmaska antysmogowa. Półmaski antysmogowe filtrują cząstki pyłu zawieszonego PM 2,5 tworzące smog, wraz z towarzyszącymi im związkami chemicznymi jak cząsteczki wielopierścieniowych węglowodorów aromatycznych (WWA – m.in. benzo(a)piren). Dzięki temu skutecznie chronią układ oddechowy człowieka przed szkodliwym działaniem smogu.

 

Maseczka antysmogowa dostępna w piątek 16 lutego z "Wyborczą" w Łodzi.

Cena "Wyborczej" z maseczką 12,99 zł (w tym 23%VAT).

Więcej
Komentarze
Zaloguj się
Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem