Od 8 grudnia br. (piątek), w kinach w całej Polsce, będzie można obejrzeć polsko-amerykański film pt.: "PRZY PLANTY 7/9" ("BOGDAN'S JOURNEY"), w reżyserii Michał Jaskulskiego i Lawrence'a Loewingera. Projekcje filmu będą odbędą się w wybranych kinach sieci: Helios, Cinema City i kin studyjnych. Dystrybucję filmu wsparło Stowarzyszenie Filmowców Polskich.

„PRZY PLANTY 7/9” („BOGDAN’S JOURNEY”) pokazywany był na festiwalach w Polsce i za granicą, gdzie zdobył liczne nagrody. W grudniu zostanie zaprezentowany w ramach tegorocznego "Święta kina”.

4 lipca 1946 roku, rok po drugiej wojnie światowej, milicja, żołnierze i zwykli kielczanie zabijają ocalałych z Holocaustu Żydów mieszkających w komitecie żydowskim w centrum miasta, przy ul. Planty 7/9. Ranią około 80 osób w całych Kielcach. Pogrom kielecki staje się symbolem polskiego powojennego antysemityzmu w świecie żydowskim. W Polsce jest tematem zakazanym przez władze ludowe.

Wraz z upadkiem komunizmu, Bogdan Białek, polski katolik, z wykształcenia psycholog, otwiera puszkę Pandory: zaczyna publicznie mówić o tym, co wydarzyło się w 1946 roku. Przebija się przez teorie spiskowe dotyczące pogromu, wyparcie pogromu ze świadomości kielczan i utrwalane przez lata wzajemne stereotypy Polaków i Żydów. Zbliżenie między kielczanami a Żydami zaczyna się rodzić, lecz ma także swoją cenę.

Reżyserzy filmu – polski katolik i amerykański Żyd – przez blisko dziesięć lat realizacji filmu uczyli się wspólnego spojrzenia na historię pogromu kieleckiego. W filmie przedstawiają widzom historię o tym, jak wiele może się zmienić między ludźmi, gdy nawet najtrudniejsza prawda przekazywana jest z miłością.


Światowa premiera filmu odbyła się 22 czerwca 2016 r. w Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN w Warszawie.


Projekcja filmu w języku polskim z angielskimi napisami.
Producenci filmu: TWO POINS FILMS. METRO FILMS
Dystrybucja w Polsce: METRO FILMS
Promocja filmu: CINÉMOBILE

Projekcje filmu będą odbędą się w wybranych kinach sieci: Helios, Cinema City i w kinach studyjnych. Dystrybucję filmu wsparło Stowarzyszenie Filmowców Polskich.

Więcej informacji o filmie oraz lista kin, w których odbędą się projekcje: przyplanty.pl, facebook.com/bogdansjourney, twitter.com/BogdansJourney

Patronat nad filmem objęli: Gazeta Wyborcza, TOK FM, TVP Kultura, Planete+, Filmweb, Wirtualna Polska.pl, Tygodnik Powszechny, eKAI, Więzi

Partnerzy filmu: Stowarzyszenie Filmowców Polskich, sieć kin HELIOS

 

Komentarze
Zaloguj się
Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem