W czwartek 14 września z "Wyborczą" ukaże się książka "Rewolucja w emeryturach", która w przystępny sposób tłumaczy zmiany w przepisach emerytalnych.

1 października 2017 r. nastąpi obniżenie wieku emerytalnego - Ubezpieczeni w ZUS, rolnicy z KRUS, sędziowie i prokuratorzy będą mogli wcześniej przejść na emeryturę. Kobiety w wieku 60 lat, a mężczyźni - 65.

Od października zmienią się też przepisy o prawie do emerytury minimalnej (dziś to 1000 zł brutto) czy ochronie przed zwolnieniem. Nadal będzie można przechodzić na wcześniejsze emerytury pomostowe czy nauczycielskie świadczenia kompensacyjne.

Część osób z pewnością przeżyje rozczarowanie, gdy dowie się, za jaką kwotę będzie musiało żyć na starość. W nowym systemie emerytalnym im krócej pracujemy, tym mamy mniejsze świadczenie. Dla przykładu: 65-letnia kobieta, której ZUS wyliczy 2300 zł emerytury, będzie dostawała aż 600 zł mniej, gdy odejdzie z pracy pięć lat wcześniej. Dlatego warto znać zasady wyliczania świadczeń i możliwości ich ewentualnego podwyższenia.

W sumie w całym 2017 r. na emeryturę będzie mogło przejść 550 tys. osób. To znacząca liczba, zważywszy, że co roku państwo przyznaje 200-230 tys. nowych świadczeń.

I zapewne większość tych, którzy zyskają uprawnienia, złoży wnioski o emeryturę.

W książce w jasny i prosty sposób wyjaśniamy przepisy emerytalne po zmianach - o obniżeniu wieku emerytalnego, zmianach dla mundurowych i ich rodzin wynikających z tzw. ustawy dezubekizacyjnej, emeryturach minimalnych. Tłumaczymy zasady przyznawania świadczeń kompensacyjnych, dorabiania czy dłuższej pracy po osiągnięciu wieku emerytalnego.

Książka „Rewolucja w emeryturach” - już w czwartek 14 września z „Wyborczą”.

Cena „Gazety Wyborczej” i książki 12,99 zł (w tym 8% VAT).

Książka "Rewolucja w emeryturach" dostępna jest również w sprzedaży internetowej w sklepie publio.pl

Patron medialny:

Radio Pogoda
Radio Pogoda  red.

 Przegapiłeś dodatek "Gazety Wyborczej" a bardzo chcesz go mieć? Dodatki do "Gazety Wyborczej" można zamówić na Kulturalnysklep.pl oraz pod numerem telefonu (22) 555 44 00. Infolinia jest czynna w dni powszednie w godzinach od 9.00 do 17.00

Komentarze
Zaloguj się
Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem