Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

"Młody The Rock" to serial trochę taki jak cała filmografia Dwayne’a – zabawny, trochę niedorzeczny, pozbawiony nagości, nieprzystojnych słów i gorących scen, idealny na familijną rozrywkę. I choć jest 11-odcinkową reklamą aktora, to po jego obejrzeniu naprawdę chcemy, żeby „The Rock" starał się o fotel prezydenta. Prawdziwi politycy mogliby nauczyć się od niego tego i owego na temat kreowania własnego  wizerunku.

Inspiracja sprzed lat

Serial zaczyna się od wyborów prezydenckich, do których w 2032 roku staje Dwayne Johnson. W świecie filmu osiągnął już wszystko, teraz zabiera się do polityki. A jego kampanię relacjonuje grający samego siebie Randall Park, który porzucił karierę aktora (Randall, nie rób nam tego!) na rzecz dziennikarstwa telewizyjnego.

Każdy z dwudziestokilkuminutowych odcinków zaczyna się od wywiadu, w który „The Rock" sprawnie wplata przypowieści ze swojej młodości.

 

Czemu osią wydarzeń są akurat wybory prezydenckie?

To podobno pomysł reżyserki Nahnatchki Khan („Chyba na pewno ty"), choć nie ona pierwsza na niego wpadła. Już w 2017 roku, w czasie swojego piątego monologu w roli prowadzącego „Saturday Night Live", aktor wykorzystał ten motyw i ogłosił, że będzie startował w wyborach prezydenckich w 2020 roku. A jego kandydatem na wiceprezydenta zostanie Tom Hanks.

Gdyby rzeczywiście tak się stało, aktorzy pewnie mogliby liczyć na wiele głosów, bo jak sami zauważyli, prezydentura Donalda Trumpa pokazała, że nie ma czegoś takiego jak niewystarczająco wykwalifikowany prezydent. Zaś na świecie nie ma chyba człowieka, który nie lubiłby Dwayne’a Johnsona i Toma Hanksa albo chociaż jednego z nich.

Tak wyglądała mała „Skała"

W każdym odcinku poznajemy mniej więcej dwie opowieści z czasów, gdy Dewey, jak mówi na niego mama, miał 10, 15 i 18 lat. To czasy i wydarzenia, które jak wspomina sam aktor, ukształtowały go jako człowieka.

Są historie z okresu, gdy mały Johnson (Adrian Groulx) mieszkał na Hawajach, a jego ojciec Rocky święcił swoje wrestlerskie triumfy.

Poznajemy nastoletniego Dwayne’a (Bradley Constant) mieszkającego w Bethlehem w Pensylwanii, którego rodzice ledwo wiążą koniec z końcem. On wspomaga rodzinny budżet, pracując po lekcjach w pizzerii, a by zaimponować dziewczynie, kradnie ze sklepów modne ubrania.

W końcu jest też Dwayne student (Uli Latukefu) i uniwersytecki futbolista, który przez pięć lat trenował w pocie czoła, by dowiedzieć się, że w tej dyscyplinie jest przeciętniakiem.

 

Nie wszystkie fakty przedstawione w serialu są prawdziwe, np. rodzina Johnsona wyprowadziła się z Hawajów później niż pokazano to na ekranie. „Młody The Rock" nie jest stara się być dramatyczną opowieścią o rodzinie imigrantów, w której sukces syna został okupiony ciężką pracą całej rodziny, choć trzeba przyznać, że Johnsonowie nie zawsze mieli łatwo. Zamiast tego dostaliśmy familijną historię o powolnym dochodzeniu do celu, którym – jak się okazało – jest międzynarodowa sława.

Kadr z serialu 'Młody The Rock' na CANAL+ PremiumKadr z serialu 'Młody The Rock' na CANAL+ Premium Mat. pras.

W oczekiwaniu na 2. sezon

Po obejrzeniu „Młodego The Rocka" lubi się Dwayne’a Johnsona jeszcze bardziej. Jego dosyć lukrowana opowieść jest jak kawałek ciepłego ciasta, którego każdy przecież czasem potrzebuje.

W serialu grają aktorzy o różnym kolorze skóry, a przekaz jest jasny:  historia Ameryki to nie tylko opowieść o bogatych białych ludziach. Choć jak Karen, nastoletnia miłość „The Rocka", bywają oni czasem motorem napędowym działań.

A co będzie dalej? Zobaczymy już niedługo, bo powstanie drugi sezon. O czym wtedy opowie aktor? O swojej karierze w kanadyjskiej lidze futbolu amerykańskiego, początkach w wrestlingu czy niedorzecznej roli w „Królu Skorpionie"? Każda z tych histroii, to gotowy scenariusz filmowy.

Dwayne i jego miliony

Dwayne Johnson urodził się 2 maja 1972 roku w Hayward w Kalifornii w rodzinie z zapaśniczymi tradycjami. Jego dziadek Peter Maivia był pierwszym wrestlerem pochodzącym z wyspy Samoa, a ojciec Rocky „Soulman" Johnson członkiem pierwszej wrestlingowej drużyny mistrzowskiej składającej się z czarnych zawodników.

Po studiach (Dwayne ma dyplom z psychologii i kryminologii) Johnson zwrócił się w stronę wrestlingu i zadebiutował w WWE. To tam dorobił się ksywki „The Rock" (Skała) i statusu megagwiazdy.

W kinie zadebiutował epizodem w filmie „Mumia powraca" w 2001 roku. Producenci wyczuli jego potencjał i zaproponowali mu główną rolę w „Królu Skorpionie", prequelu „Mumii...". Od tamtej pory zagrał m.in. w serii „Szybcy i wściekli", użyczył głosu wzorowanym na nim półbogowi Maui w animacji „Vaiana: skarb oceanu", a teraz możemy go oglądać w kinach w Disnejowskiej „Wyprawie do dżungli".

W zeszłym roku „Forbes" drugi raz z rzędu umieścił Johnsona na pierwszym miejscu wśród najlepiej opłacanych aktorów.

Jednak według najnowszego rankingu, tym razem magazynu "Variety", aktor w zarobkach spadł na miejsce drugie.Tę lokatę zagwarantowało mu 30 mln dol. gaży (po premierze filmu Johnson może zarobić dodatkowych 20 mln z tytułu procentu z zysków) za występ w filmie akcji "Red One". 

W wyścigu prześcignął go Daniel Craig, czyli od 2006 r. James Bond w serii filmów o agencie 007 (najnowszy wciąż czeka na premierę). Ale nie o "Bondy" tu chodzi. Craig dostał 100 mln dol. za dwie kontynuacje kryminału "Na noże".
________________

"Młody the Rock"

serial komediowy, USA 2021, twórcy: Nahnatchka Khan, Jeff Chiang,
wyk. Dwayne Johnson, Adrian Groulx, Bradley Constant, Uli Latukefu

11 odcinków dostępnych na CANAL+ online

Więcej informacji o produkcjach CANAL+ znajdziesz w serwisie JA+ rozrywka.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.