Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Serial Marca Cherry’ego (twórcy „Gotowych na wszystko") to antologia: każda część opowiada inną historię z innymi bohaterami. A motywem przewodnim jest odpowiedź na tytułowe pytanie: dlaczego kobiety zabijają.

W pierwszej serii Cherry poszalał z konwencją. Akcja rozgrywała się w trzech ramach czasowych: w roku 1963, 1984 i 2019, ale w tym samym domu w kalifornijskiej Pasadenie. Posiadłość zmieniła wystrój, ale wciąż zdarzały się tam morderstwa, z którymi coś wspólnego miały aktualne lokatorki.

Historie śledziliśmy równocześnie, a do ostatniego odcinka nie było wiadomo, kto jest mordercą, a kto ofiarą. Dodatkowo ubarwiały je komentarze ubranych na biało bohaterów. Sugerowały, choć pewności nie było, że to ich wypowiedzi pośmiertne. To była produkcja udana, zabawna i estetycznie wysmakowana, ze świetnymi rolami Ginnifer Goodwin i Lucy Liu.

Która Alma?

W drugiej serii wszystko dzieje się w 1949 roku. Z Pasadeny przenosimy się na przedmieścia Los Angeles. Cherry ponownie zadbał o to, żeby serial przyciągał piękną stroną wizualną. W powietrzu czuć blichtr starego Hollywood. Są eleganckie i kolorowe sukienki, imponujące kapelusze, starannie ułożone loki i obowiązkowe krwistoczerwone usta.

W uroczym domku na bogatym przedmieściu mieszka rodzina Fillcotów: Bertram (Nick Frost), weterynarz o złotym sercu, uwielbiany przez sąsiadów, jego nijaka żona Alma (Allison Tolman) zajmująca się domem i ogrodem, oraz Dee (B.K. Cannon), ich córka, która pracuje jako kelnerka.

 

Z całej trójki tylko Alma nie ma własnego życia, a jej imienia nikt nie pamięta. Kobieta ma jedno marzenie: chce wstąpić do prestiżowego ogrodniczego Elysian Park Garden Club, zwłaszcza że właśnie zwolniło się tam miejsce. Oczywiście należące do niego bogate i eleganckie panie nie pielęgnują roślin. Od tego mają ludzi. Chodzi o towarzystwo, plotki i wspólne wyjścia. Aby się tam dostać, Alma musi olśnić członkinie, a zwłaszcza jedną z nich – Ritę Castillo (Lana Parrilla). Jak? Nie jest przebojowa, nie ma strojów, no i... figury. Ale zrobi wszystko, żeby ją przyjęły. I ma asa w rękawie.

Nie oceniaj zbyt szybko

Alma i jej córka Dee to kobiety „puszyste". Ten wątek dyskryminacji ze względu na wygląd, choć nie nowy w serialach, tutaj jest ciekawie wprowadzony w realia lat 40. Bohaterkom nikt wprost nie mówi, że są za grube. One wiedzą, że nie pasują do hollywoodzkich standardów. Zwłaszcza Dee, która romansuje (w tajemnicy) z bardzo przystojnym mężczyzną i dlatego godzi się na dosyć podłe traktowanie z jego strony.

Nikomu za to nie przeszkadza, że tęgi jest też Bertram. On nie narzeka na brak zainteresowania klientek, których pupilami troskliwie się opiekuje. W ogóle jest ucieleśnieniem cnót wszelakich. Mówi żonie np. żeby przepuściła fortunę na ciuchy, jeśli tylko to poprawi jej humor. No i ma aparycję Nicka Frosta, który przecież nie mógłby zrobić nic złego. Sęk w tym, że Bertram ma mroczną tajemnicę, a jej odkrycie, paradoksalnie, sprawi, że Alma nabierze wiatru w żagle.

'Dlaczego kobiety zabijają 2''Dlaczego kobiety zabijają 2' Fot. CANAL+

Wciąż pięknie, choć inaczej

Cherry wysoko zawiesił sobie poprzeczkę tworząc kontynuację serialu, bo trudno jest dorównać historii Simone (Lucy Liu) i Karla (Jack Davenport) z roku 1984. Na pocieszenie Jack Davenport wraca w drugim sezonie jako narrator z offu i warto dla niego włączyć opcję z napisami. Choć kiedy dowiemy się, kim naprawdę jest Alma, to pomysł na fabułę wydaje się bardzo ciekawy.

Linearna akcja, bez przeskoków czasowych, odebrała serialowi trochę charakteru. Nie ma też dodatkowych komentarzy bohaterów, które każą nam się zastanawiać, kto zabił, a kto był ofiarą. Nie brakuje za to pięknych wnętrz, soczystych kolorów (te kwiaty i ogrody!) i kostiumów.

'Dlaczego kobiety zabijają 2''Dlaczego kobiety zabijają 2' Nicole Wilder / CBS

Morderczych kobiet będzie też z pewnością więcej, zwłaszcza panie z klubu ogrodniczego z Ritą Castillo na czele mają w tej kwestii duży potencjał.

Kto nie widział pierwszego sezonu albo nie podobała mu się konwencja lub też tęskni za kobietami z Wisteria Lane, powinien koniecznie zobaczyć drugą odsłonę „Dlaczego kobiety zabijają". Podobnie jak w serialu „Gotowe na wszystko" pierwsze skrzypce grają tu plotki, które napędzają rozwój wydarzeń na przedmieściu.

Kto zakochał się w oryginale, może czuć lekki niedosyt, ale podobnie jak z Almą zapewne będzie to tylko złudne pierwsze wrażenie.
________________________

Dlaczego kobiety zabijają 2

serial/czarna komedia, USA 2021, twórca: Marc Cherry,
wyk. Allison Tolman, Lana Parrilla, B.K. Cannon, Jordane Christie, Matthew Daddario, Nick Frost
odc. 1-2./10, czwartek 5.08, 21:00 CANAL+ Premium oraz w CANAL+ online

Więcej informacji o produkcjach CANAL+ znajdziesz w serwisie JA+ rozrywka.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.