Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Telewizja METRO, kanał należący do grupy Agora, rozpoczyna emisję na multipleksie w piątek (2 grudnia). Ma już swoją stronę internetową www.metro.tv i stronę na Facebooku: Telewizja METRO. Ramówka stacji opiera się na mocnej ofercie filmowo-serialowej i produkcjach dokumentalnych poświęconych stylowi życia. Już teraz

Propozycji jest dużo i chyba każdy znajdzie wśród nich coś dla siebie. Są programy muzyczne, dokumentalne, kulinarne, podróżnicze... Wybraliśmy kilka z nich i niżej je opisujemy. Jakość merytoryczną i realizacyjną oferty gwarantuje współpraca z takimi producentami jak BBC czy ITV.

Wieczory w Telewizji METRO to seriale i filmy – dobre kino popularne i ciekawe produkcje autorskie. W tygodniu każdego wieczoru zobaczymy dwa filmy, w weekendy – po pięć. M.in. serial „Pod kopułą” – piszemy o nim trochę niżej.

Metro, WP1, Nowa TV i Zoom TV poza multipleksem są dostępne w kablówkach i na platformach satelitarnych. W dekoderach DVB-T Metro znajdziecie na pozycji 38. U dostawców satelitarnych i kablowych pojawi się automatycznie. Czas pokaże, jak nowe stacje poradzą sobie na rynku. Wszystkim kibicujemy.

POD KOPUŁĄ

13 odcinków na podstawie powieści Stephena Kinga pod tym samym tytułem (Under the Dome, 2009 r.).

'Pod kopułą'"Pod kopułą" Fot. mat. pras.

Małe amerykańskie miasteczko. Ludzie żyją sobie i pracują. Myślą tylko o sąsiedzkich sprawach. Zwykle taką harmonię burzy seria niewyjaśnionych zbrodni. W Chester’s Mill nie ma jednak zbrodniarza, którego można byłoby złapać i ukarać. Ale za to jest KOPUŁA. Przezroczysta. Niezniszczalna. Pojawiła się nagle nad miastem i odizolowała je od reszty świata. Konsekwencje są łatwe do przewidzenia: ograniczone zapasy żywności i wody, brak specjalistycznego sprzętu medycznego, brak komunikacji z ludźmi po drugiej stronie. Trudno znaleźć winnego. Wojsko nie wie, o co chodzi, lokalne władze też nie.

Kto to zrobił? FBI, CIA, XYZ, a może kosmici? Na te pytania prawie do końca nie będzie odpowiedzi. I dobrze, bo na nich opiera się groźny, niepewny nastrój, który pozwala wkręcić się w fabułę. Fabuła z kolei stoi na bohaterach.

1. Jest tajemniczy nieznajomy – Dale „Barbie” Barbara (Mike Vogel). Do Chester’s Mill wpadł tylko na chwilę, ale nie zdążył wypaść przed kopułą.

2. Jest Julia Shumway (Rachelle Lefevre – zdjęcie powyżej), na pozór bezradna piękność, która tęskni za mężem – zniknął wtedy, kiedy pojawił się Barbie.

3. Jest i czarny (a właściwie ciemnoszary) charakter, radny Big Jim Rennie (Dean Norris znany z „Breaking Bad”), który... nie ma nic przeciwko kopule. Inni radni zniknęli, więc Big Jim teraz sprawuje niepodzielną władzę.

Nie tylko jego kopuła zmienia na gorsze. Obserwujemy, co się dzieje ze społecznością w izolacji, jak reaguje i walczy o przetrwanie. Okazuje się – tak jak w wielu podobnych sytuacjach – że to w ludziach drzemie uniwersalne zło.

Mało odkrywcze? Może. Ale czy to problem? W końcu chodzi o rozrywkę. A tej tu nie zabraknie.
PONIEDZIAŁEK-PIĄTEK 19:05

FILMY I DOKUMENTY

'Pod kopułą'Fot. mat. pras.

Filmy w METRO zapowiadają się tak: kino na poziomie, które nie grozi depresją. W tym tygodniu m.in. „Juno”, „Prawdziwe męstwo”, „Zoolander”, „Smażone zielone pomidory"
PON.-PT. OD 20:00
SOB. OD 14:55
NDZ. OD 11:25

Dokumenty dobierane są wg podobnych zasad: o ludziach i dla ludzi. W tygodniu raczej dla nocnych marków, a w...
...SOBOTY 0 19:00

CZTERY POZIOMO

'Pod kopułą'Fot. mat. pras.

Więzienny sitcom, czyli dlaczego Polacy pierwsi nakręcili „Orange Is the New Black”. Tomasz Sapryk, Arkadiusz Jakubik, Jacek Braciak i Robert Wabich grają penitencjariuszy zakładu karnego. W wolnych chwilach rozwiązują krzyżówki (stąd tytuł) i szukają sposobów – często szalonych – na umilenie sobie życia za kratkami. Pojawią się też więzienni wrogowie, klawisz (Lech Dyblik) i żony zza szyby pokoju widzeń (m.in. Izabela Kuna).
PON.-PT. 10:15, 14:20

"MALUCHEM PRZEZ AFRYKĘ”

'Pod kopułą'Fot. mat. pras.

"W pustyni i w puszczy” Arkadego Pawła Fiedlera. Wnuk pisarza i podróżnika poszedł w ślady dziadka. W 2014 r. przejechał Afrykę (ponad 16 tys. kilometrów) słynnym Fiatem 126p.

3,5-miesięczną podróż filmował. Więcej materiałów z Afryki i wcześniejszej wyprawy „maluchem” wzdłuż granic Polski znajdziemy na jego kanale na YouTubie: Po Drodze. W tym roku Arkady i „maluch” objechali Azję.
PONIEDZIAŁEK-PIĄTEK 15:20

WIELKIE PROJEKTY

'Pod kopułą'Fot. mat. pras.

Dla tych, którym Ikea nie wystarcza do szczęścia. W tej dokumentalnej serii pisarz i projektant Kevin McCloud przedstawia tytułowe wielkie projekty: nietuzinkowe pomysły zwykłych ludzi na własne cztery kąty. Dom w stodole, dawnej kaplicy albo wiktoriańskiej wieży ciśnień? To tylko niektóre z pomysłów bohaterów programu.

W ramówce też „Dochodowy remont” i „Wielkie przeprowadzki”.
PONIEDZIAŁEK-ŚRODA 18:00

NIEBEZPIECZNE DROGI

'Pod kopułą'Fot. mat. pras.

Podróże ze znanymi i z dreszczykiem grozy. Ale nie w stylu głośnego programu o celebrytach. W każdym odcinku dwie znane osoby (m.in. Hugh Bonneville i Jessica Hynes) udadzą się w inne egzotyczne miejsce, w którym lepiej mieć napęd na cztery koła, a najlepiej helikopter. Zobaczymy m.in. rozmokłe drogi na Madagaskarze, gruzińskie góry i Drogę Śmierci w Boliwii. Przepiękne zdjęcia.
PON.-WTOREK 15:45
SOBOTA 10:50

30 MINUT JAMIEGO

'Pod kopułą'Fot. mat. pras.

Kto nie słyszał o Jamiem Oliverze? Brytyjczyk siedzi już chyba w panteonie współczesnych kucharzy razem z Gordonem Ramsayem i Nigellą Lawson.

W „30 minutach...” udowadnia, że „smacznie” nie zawsze znaczy „mozolnie” i „długo”. To bardziej praktyczne niż oglądanie kulinarnych zawodów amatorów czy celebrytów. A wkrótce wydanie specjalne: „Wesołe święta Jamiego”.
PONIEDZIAŁEK-PIĄTEK 13:10
SOBOTA 13:05

WIELKIE, WIĘKSZE, NAJWIĘKSZE

'Pod kopułą'Fot. mat. pras.

Program o przełomowych wynalazkach, które umożliwiły budowę wielkich rzeczy, takich jak drapacze chmur, okręt wojenny USS „Nimitz”, największy diabelski młyn na świecie w Singapurze czy Międzynarodowa Stacja Kosmiczna.

Nie jest to seria typu „zrób to sam”, ale oglądając te gigantyczne cuda, trudno nie poczuć szacunku dla geniuszu ludzkiej myśli.
CZWARTEK-PIĄTEK 18:00
NIEDZIELA 10:00

CRASH TEST DOMINIKI WIELOWIEYSKIEJ

Produkcja własna. Dziennikarka „Wyborczej” dowodzi istnienia podzielnej uwagi. Prowadząc samochód, rozmawia z politykami (i nie tylko) siedzącymi w fotelu pasażera. Do tej pory przepytała m.in. Barbarę Nowacką, Ludwika Dorna, Szymona Majewskiego czy Romana Giertycha (oraz jego córkę). Formuła znana z internetu, dużo luźniejsza niż tradycyjny wywiad.
PIĄTEK 16:50

P.I.W.O. MIKOŁAJA LIZUTA

Produkcja własna. Lizut to dziennikarz (głównie) radiowy, znany też z telewizji i gościnnych występów w filmach. A „P.I.W.O.”, czyli „Program Informacyjny, Wesoły i Opiniotwórczy” prowadził już w TOK FM. Teraz w Metro zobaczymy jego poważne rozmowy z wyluzowanymi ludźmi oraz wyluzowane z poważnymi.
SOBOTA 14:05
PONIEDZIAŁEK 11:15

***

JAK ODBIERAĆ NOWE STACJE

METRO, ZOOM TV, WP I NOWA TV

W ramach naziemnej telewizji cyfrowej musisz przestroić telewizor lub dekoder DVB-T:

1. wybierz na pilocie przycisk MENU

2. wybierz zakładkę USTAWIENIA – AUTOMATYCZNE WYSZUKIWANIE PROGRAMÓW (jeśli dekoder odbiera też telewizję kablową lub satelitarną, trzeba upewnić się, że wybrana jest tylko opcja DVB-T).

Jeżeli nie znalazłeś nowych kanałów, sprawdź na www.nowekanaly.pl czy jesteś w zasięgu, lub zapytaj o szczegóły w sklepie i serwisie RTV.

Jeśli po sprawdzeniu na www.nowekanaly.pl wiesz, że jesteś w zasięgu, a nie odbierasz Metro, Nova TV, WP, Zoom TV, może to oznaczać, że trzeba zmienić ustawienia twojej anteny lub ją wymienić.

O szczegóły zapytaj w sklepach i serwisach RTV.

Na platformach satelitarnych i u operatorów kablowych nowe kanały powinny pojawić się automatycznie.

Ich odbieranie nie wymaga dodatkowych czynności.

WP1 TEŻ OD 2 GRUDNIA

WP to kanał interaktywny przygotowany przez portal Wirtualna Polska. Stawia na programy informacyjne, codziennie 2,5 godziny. W ramówce też seriale, m.in. „The Fall”, „Orphan Black”, „Parade’s End”.

UWAGA. METRO i WP1 to w tym roku ostatnie nowości na multipleksie. Od 25.10 nadaje już Zoom TV, a od 8.11 – Nowa TV.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.