W niektórych naszych placówkach nawet 80 proc. pacjentek to Polki - mówi pracownik słowackiej kliniki legalnie przerywającej ciąże
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Najtrudniejsze chwile w pracy ginekologa? Przeczytaj w książce "Bez znieczulenia">>

"Mam 34 lata, dwie córki, męża, wyższe wykształcenie, pracę, mieszkanie, samochód i zero kredytów. Dwa tygodnie temu dowiedziałam się, że jestem w trzeciej ciąży!!! Przerażona zaczęłam z mężem szukać ratunku. Przeszłam przez koszmar!!! Od wizyt u ginekologów patrzących na mnie jak na mordercę po opinie w internecie. (...) W końcu pod presją uciekającego czasu postanowiliśmy wyjechać na Słowację do kliniki aborcyjnej. Poczułam się jak w innym świecie, jak normalny człowiek, jak kobieta, która ma prawo zadecydować nie tylko o sobie, ale i o losach swojej rodziny. Wszystko odbyło się bez bólu, w trosce o moje zdrowie fizyczne i psychiczne" - to fragment listu do "Wyborczej".

Organizacje pro choice szacują, że co roku kilkadziesiąt tysięcy Polek dokonuje aborcji za granicą. Coraz więcej wyjeżdża na drugą stronę Tatr.

Aborcja na życzenie Polek

W Czechosłowacji przez lata aborcja była legalna tylko wtedy, jeśli ciąża zagrażała zdrowiu lub życiu kobiety albo gdy dziecko miało poważne wady. Wiele kobiet decydowało się na dokonanie zabiegu nielegalnie. Dlatego przepisy zostały zliberalizowane. W 1986 roku weszła w życie ustawa dopuszczająca dokonanie zabiegu na życzenie kobiety - do 12. tygodnia ciąży. Po tym czasie aborcja była możliwa za zgodą komisji lekarskiej.

Na Słowacji przepis ten obowiązuje do dzisiaj, choć na początku nowego wieku posłowie z Ruchu Chrześcijańsko-Demokratycznego uznali, iż jest sprzeczny z konstytucją, która mówi: "każdy ma prawo do życia", a "ludzkie życie zasługuje na ochronę jeszcze przed narodzeniem". Sprawa toczyła się przez sześć lat, towarzyszyło jej wiele burzliwych dyskusji. Ostatecznie w 2007 roku słowacki trybunał konstytucyjny orzekł, że nadal można wykonywać zabiegi przerywania ciąży do 12. tygodnia.

Aborcja z przyczyn innych niż medyczne jest odpłatna, ale jednocześnie państwo refunduje antykoncepcję. Efekty? Z roku na rok liczba zabiegów dokonywanych przez obywatelki tego kraju maleje. Przybywa pacjentek z Polski. Na parkingach przed położonymi niedaleko granicy klinikami większość samochodów ma polskie numery.

Zabieg z dojazdem do kliniki

Ze strony kliniki położonej kilkanaście kilometrów od popularnego górskiego kurortu, Bańskiej Bystrzycy: "Dla zachowania pełnej dyskrecji przy planowaniu prostego zabiegu ginekologicznego takiego jak usunięcie nadżerki, usunięcie ciąży czy wyłuszczenie gruczołu Bartholina nie musisz podawać konsultantce przez telefon rodzaju zabiegu. Wystarczy, że zgłosisz chęć skorzystania".

Codziennie od poniedziałku do piątku przez kilka godzin przy telefonie dyżuruje osoba znająca język polski. Zabiegi wykonywane są na bieżąco. Jeśli trzeba czekać, to najwyżej kilka dni. Na stronie nie ma adresu kliniki. Nie dlatego, że placówka ma coś do ukrycia. Po prostu zdarzało się, że zdesperowane pacjentki z Polski przyjeżdżały tam bez zapowiedzi, stwarzając problemy.

Cena aborcji to 399 euro. To cena nie tylko zabiegu, ale także transportu z Polski. Dowóz zapewniony jest m.in. z Cieszyna, Czeskiego Cieszyna, Zebrzydowic, Ustronia, Skoczowa, Bielska-Białej, Żywca czy Chyżnego. Osoba towarzysząca dopłaca 10 euro do transportu. Do tego dochodzi koszt zalecanych przed zabiegiem badań, to kilkanaście-kilkadziesiąt złotych. W klinice radzą, by badania te wykonać jeszcze w Polsce. Oprócz wyników badań trzeba zabrać ze sobą klapki, długi podkoszulek i dużą podpaskę.

Na stronie internetowej można znaleźć namiary na niedrogie noclegi, pacjentki bardzo często zatrzymują się w Bielsku-Białej. Kobiety, które chcą przyjechać do kliniki samochodem, znajdą na stronie wiele przydatnych informacji, m.in. co musi zawierać apteczka w aucie, gdzie należy wozić gaśnicę i z jaką prędkością można poruszać się po słowackich miastach. Jest też wreszcie informacja, że jeśli pacjentka cierpi na chorobę lokomocyjną, to bez obaw może przyjąć przed podróżą aviomarin, nie można natomiast zażywać kwasu acetylosalicylowego, czyli aspiryny, polopiryny itd.

Najczęściej jeszcze tego samego dnia można wrócić do domu po aborcji. Jeśli trzeba zostać w klinice dzień dłużej, nie ponosi się żadnych dodatkowych kosztów. Zabieg wykonywany jest w pełnym znieczuleniu i pod kontrolą anestezjologa - to aborcja chirurgiczna. Specjaliści z kliniki tłumaczą, że aborcja farmakologiczna - także możliwa - wymaga kilku wizyt i nie zawsze jest skuteczna.

- Przyjmowanie samemu w domu tabletek zakupionych z niewiadomego źródła bez wcześniejszej wizyty u ginekologa, najdelikatniej mówiąc, można nazwać totalną głupotą i brakiem wyobraźni - ostrzegają słowaccy lekarze na stronie internetowej kliniki.

Będzie "jak u przyjaciół"

Inna słowacka klinika - Mediklinik ma oddział m.in. w miejscowości Levice położonej 150 km od granicy w Zwardoniu. Na stronie internetowej zakładka: "Polskie media o nas", a w niej artykuł z "Polityki" sprzed kilkunastu miesięcy. Można się dowiedzieć, że pacjentki z Polski czują się "jak u przyjaciół".

Kobiety są przywożone do kliniki m.in. z Katowic, Krakowa, Wrocławia i Opola. Jeśli trzeba, klientka zostanie odebrana także z lotniska w Bratysławie, Wiedniu czy Budapeszcie.

- Mediklinik oferuje szybki, nieskomplikowany i dyskretny zabieg. Wszystko, co musi zrobić klientka, to uzgodnić z nami termin - zapraszają lekarze.

Koszt zabiegu to 370 euro, transport jest dodatkowo płatny. Jak zapewnia personel kliniki, ze względu na brak bariery językowej każda pacjentka poczuje się swobodnie. Zabieg przeprowadzony z daleka od domu to także gwarancja dyskrecji.

Personel niechętnie opowiada dziennikarzom o Polkach.

- Naszą generalną zasadą jest jak najdalej posunięta dyskrecja. Nigdy nie wypytujemy o nic pacjentek, ale wiemy, że czasem próbują wykonać najpierw aborcję w Polsce, lecz szybko zdają sobie sprawę, że nie ma to sensu, ponieważ po ósmym tygodniu ceny aborcji w Polsce wahają się od 3 tys. do 10 tys. zł, co jest absurdem. No i jest to nielegalne - dowiadujemy się w jednej z klinik.

Nie tylko konieczność zachowania dyskrecji jest powodem, dla którego personel niechętnie rozmawia o pacjentkach. Wszyscy boją się protestów organizacji pro life. Nie chcą pikiet obrońców życia z Polski pod swoimi oknami.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi 
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
  Komentarze
  Zaloguj się
  Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem
  niestety tak jest nasz polska hipokryzja.... Przyczyn podjęcia decyzji o przerwaniu ciąży jest wiele...czy to rodzinne czy finansowe czy tez poprzez względy medyczne.... w naszym kraju lekarzom sumienie nie pozwala na dokonanie zabiegu w ramach nfz, ale ten sam lekarz już w zaciszu swojego gabinetu sumienia już nie ma. Jego koszt to zaledwie 2-3 tyś zł! Czy to nie jest szczyt hipokryzji?! Ja się naprawdę nie dziwię, że kobiety coraz częściej szukają takich zagranicznych rozwiązań. W Polsce podziemie aborcyjne kwitnie i ma się bardzo dobrze, kieszenie lekarzy pełne, a obrońcy tak zwanego życia dalej pikietują pod oknami porządnych szpitali. A na Słowacji takich zabiegów jest coraz mniej pomimo ich dostępności do tego wszystkiego edukacja seksualna jest na odpowiednim poziomie i antykoncepcja powszechnie dostępna. Czyż to nie jest o niebo lepsze rozwiązanie?
  @jackpolnar Możesz tupać, ale w Polsce istnieje podziemie aborcyjne - czy to Ci się podoba czy nie. Takie są fakty, ale niestety środowiska pro-life o tym już zapominają. Banda śmierdzących hipokrytów.
  już oceniałe(a)ś
  199
  7
  @hopsiupbec On nie tupie. Ten "gość" nigdy nie ma argumentów i jedynie rzuca inwektywy...taki typ.
  już oceniałe(a)ś
  80
  2
  @pewex0 Gender to dewiacja? Mam prośbę, wejdź na dach jakiegoś budynku i skocz na główkę.
  już oceniałe(a)ś
  114
  10
  @pewex0 żeby was wcześniej nie wyskrobano. uważaj, Polacy nie lubią - jak im się rozkazuje!
  już oceniałe(a)ś
  34
  20
  @pewex0 Zmień leki.
  już oceniałe(a)ś
  34
  2
  @olaluna1 Biedne dzieciaczki, które zabito w tej klinice. Takie małe się im rozwijały rączki i oczka i wszystko, a porozrywano to wszystko w łonie tzw. matki. A te dzieciaczki mogły się urodzić, urosnąć zostać inżynierami albo nauczycielami, zobaczyć oczkami tyle kolorów, krajobrazów, całego ciekawego świata, zakochać się, mieć rodzinę, samemu dzieci. Jak te niby matki nie chciały dzieci, to czemu nie urodziły i dały do adopcji, w bogatych krajach jest tyle ludzi co chcą adoptować białe dziecko, córeczka lub synek byłby obsypywany prezentami i dobrze wykształcony. Dzięki Bogu, że tych morderstw dokonują na Słowacji, krzycząca do Boga krew tych niewiniątek nie obciąża sumień nas Polaków tylko Słowaków, którzy dopuszczają taką ofiarę niewiniątek składaną na ołtarzu Szatana o imieniu konsumpcjonizm i modernizm.
  już oceniałe(a)ś
  22
  324
  @pewex0 Aha, i trójki robotniczo-chłopskie będą sprawdzały "zaciążenie" :D:D:D:D:D
  już oceniałe(a)ś
  72
  4
  @barli1 barli....do móżdżku ci się robaczki wdarli :)
  już oceniałe(a)ś
  109
  5
  @barli1 Wmówiono Ci, że żygota jest człowiekiem, a usunięcie zarodka zbrodnią. Nic dziwnego, wszak od prawie ćwierćwiecza w polskich szkoła, na prawie wszystkich etapach edukacji, trwa intensywna, jednostronna idologiczna indoktrynacja jakiej nie było w naszym kraju od czasów stalinowskich. Pranie mózgów finansowane przez ogół podatników, nawet tych niewierzących. Przy tym państwo, które tą indoktrynację finansuje i organizuje nie ma żadnych uprawnień do kontroli kto i czego na tzw. lekcjach religii naucza. Czy społeczeństwo od tej indoktrynacji jest lepsze? A wracjąc do aborcji - skoro jest to morderstwo, to po co specjalna ustawa i osobne artykuły w kodeksie karnym? Precież w prawie karnym są artykuły przewidujące kary za pozbawienie kogoś życia lub pomoc w tym. Na koniec wreszcie - w ostatnim roku przed wejściem obecnych restrykcyjnych przepisów wykonano w Polsce oficjalnie ok. 100 tys. zabiegów. W czasie obowiązywania obecnej regulacji tylko kilkaset rocznie. A liczba narodzin nie rośnie, a wręcz przeciwnie. Co się zatem stało? Polacy przestali uprawiać seks czy też się dobrze zabepieczają przed niechciana ciążą? Wolne żarty, brak przecież elementarnej edukacji seksualnej i dostępności środków antykoncepcyjnych (ceny). Zatem gdzie się odbywa te kilkadziesią tysięcy zabiegów rocznie? Odpowiedź w artykule. Tak to przemożny wpływ hierarchii kościelnej na władze wszelkiego szczebla (zwłaszcza ustawodawczą, choć zdarza się, że i w sądowniczą) napędza kasę nieuczciwym ginekologom, którzy powołują się jawnie na konflikt sumienia, a w podziemiu skrobią za słone pieniądze. Niechcianie rodzą tylko te Polki, które nie mają kasy i świadomości, że za stosunowo nieduże pieniądze można zabieg wykonać za granicą.
  już oceniałe(a)ś
  165
  10
  @barli1 "Dzięki Bogu, że tych morderstw dokonują na Słowacji ... " Niefajny jest ten Twój Bóg, to jakiś Bóg śmierci ?
  już oceniałe(a)ś
  103
  9
  @barli1 > krzycząca do Boga krew tych niewiniątek Zygota i krew ? Za duzo religii, za malo biologii. A swoja drogam, jajka tez nazywasz piskletami ?
  już oceniałe(a)ś
  126
  6
  @rlnd drogam = droga, przepraszam za literowke.
  już oceniałe(a)ś
  15
  1
  @wawa34gadu > ru...ie się bez końca, setki partnerów Jak powszechnie wiadomo, faceci w Polsce nie maja takich idealow. Jeden akt seksualny, gora dwa i na cale zycie wystarczy.
  już oceniałe(a)ś
  75
  3
  @olaluna1 bo co zakazane to bardziej kusi !!
  już oceniałe(a)ś
  15
  1
  @olaluna1 to nie Polska hipokryzja, ale KATOLICKA WATYKAŃSKA PSEUDO CHRZEŚCIJAŃSKA CZYLI NIE MAJĄCA NIC DO CZYNIENIA Z JEZUSEM HIPOKRYZJA. To religia żerująca na wierze ukradzionej Jezusowi.
  już oceniałe(a)ś
  52
  3
  @barli1 jak mozna odpowiadac przed bogiem ktory dla mnie nie istnieje? Niech odpowiadaja ci co wierza zreszta ci co wierza nie usuwaja ciazy prawda?
  już oceniałe(a)ś
  46
  2
  @olaluna1 Hipokryzja to raczej twoje drugie imię. Aborcja w XXI wieku, w dobie dostępu do wiedzy i środków zapobiegania, to średniowiecze i okaleczanie kobiet! To, że na Słovacji czy w innych krajach można na życzenie zabijać zycie i okaleczac kobiety, nie znaczy że u nas też tak ma być. Trzeba być debilem, żeby aborcję traktować jak usunięcie zęba. Jest XXI wiek i można rozumnie zapobiegać ciązy, a nie zabijać nienarodzonych.
  już oceniałe(a)ś
  12
  99
  @roman-m A dziecko jest człowiekiem czy tylko dzieckiem, które cżłowiekiem się stanie w którymś roku życia? A starzec jest człowiekiem czy może jest byłym człowiekiem, który obecnie jest już tylko sprawiającym kłopoty starcem? @olaluna1 Hipokryzja to raczej twoje drugie imię. Aborcja w XXI wieku, w dobie dostępu do wiedzy i środków zapobiegania, to średniowiecze i okaleczanie kobiet! To, że na Słovacji czy w innych krajach można na życzenie zabijać zycie i okaleczac kobiety, nie znaczy że u nas też tak ma być. Trzeba być debilem, żeby aborcję traktować jak usunięcie zęba. Jest XXI wiek i można rozumnie zapobiegać ciązy, a nie zabijać nienarodzonych. I piszę to jako ateista.
  już oceniałe(a)ś
  9
  88
  @barli1 skoro jest tyle bogaczy rwących się do adopcji dzieci to czemu domy dziecka są przepełnione?
  już oceniałe(a)ś
  79
  1
  @barli1 skoro jest tylu bogaczy rwących się do adopcji polskich dzieci to czemu domu dziecka są przepełnione?
  już oceniałe(a)ś
  30
  1
  @barli1 Dobrze że istnieje coś takiego jak aborcja bo inaczej by mogło być tak jak kiedyś: ciekawostkihistoryczne.pl/2013/11/22/niemowle-w-slawojce-dzieciobojstwo-w-przedwojennej-polsce/
  już oceniałe(a)ś
  22
  1
  @japie...k Bo lepiej jest zabijać narodzonych tak jak kiedyś to nagminnie robiono (wcale nie tak dawno) ;) ciekawostkihistoryczne.pl/2013/11/22/niemowle-w-slawojce-dzieciobojstwo-w-przedwojennej-polsce/
  już oceniałe(a)ś
  18
  2
  @olaluna1 To nawet nie jest hipokryzja. To jest ta kunktatorska, typowa w naszym wyrosłym z gó...anego awansu spolecznego "dyktatury proletariatu" półświatku półinteligencji potrzeba bardziej lub mniej sprzedajnego "płynięcia z prądem". To podwórkowe wyksztalciuchowe oportunistyczne i konformistyczne gó...arstwo zdominowane przez sowieckich kolaborantów taki właśnie "wschodni", wieśniaczy (w najgorszym rozumieniu tego słowa) ton nadaje obecnej rzeczywistości Trzeba wiedzieć, ze w PRL-u cały czas to samo lekarskie środowisko, które dzisiaj podąża w pierwszym szeregu z ciemnogrodem, akceptowało, bo wykonywało w kraju około 200 tysięcy skrobanek rocznie. Abstrahując już od istoty samego problemu ta niczym innym nie uzasadniona zmiana "postawy"(tutaj akurat wobec zabiegu przerywania ciąży) jaka dokonała się w środowisku lekarskim, jak sprzedajnym zwycięstwem nie żadnej religii ani wiary ale najzwyczajniej ciemnogrodu, jest tylko kolejnym swiadectwem jak daleko nam w kraju do krajów cywilizowanych. Sprzedajnym zwycięstwem ciemnogrodu bo ze względów wyborczych zorganizowanym w latach kiedy w kraju rządziły wybrane przez "większość z mniejszości" bezideowe, kolaboranckie, przez dziesieciolecia skrywające się za marksistowskim parawanem i oddane sowietom a wrogie wierze i kościołowi rynsztokowe PZPR-owskie złodziejskie popłuczyny !! Niewykluczone ze ta plugawe zwycięstwo ciemnogrodu odbyło się w imię dobitego w swoim czasie, np przy okrągłym stole, gabinetowego targu: kolaborancka bezkarność gwarantowana "gruba linia" w zamian za uprawomocniony ciemnogród ... W każdy razie tak to obecnie wygląda "I wilk syty i owca cala" no i słowackie kliniki w których pewnie pracuje polskie sprzedajne lekarskie gó... ...
  już oceniałe(a)ś
  24
  4
  @japie...k Dziecko jest człowiekiem. a zygota - zygotą. Proponuję, aby do uznania człowieczeństwa był spełniony co najmniej jeden z dwóch warunków: "świadomość istnienia" lub "czucie bólu". Argument duszy i wszechmocy bożej jest do niczego, gdż np dla mnie nie ma ani duszy ani boga
  już oceniałe(a)ś
  29
  2
  @akuszer a kogo dyscyplinuje istnienie boga i duszy to niech je uwzględnia. Tak samo, jeżeli słyszy krzyk embrionów, choć w tym ostatnim przypadku zalecałbym jednak psychiatrę
  już oceniałe(a)ś
  25
  2
  @japie...k Nie oczekuj myślenia ani zrozumienia od ludzi, których mózgi już dawno zostały wyprane przez propagandę życia, którego nadrzędną wartością ma być przyjemność, bez myślenia o ewentualnych konsekwencjach i bez brania odpowiedzialności za swoje postępowanie.
  już oceniałe(a)ś
  3
  28
  @olaluna1 hipokryzja zwolenników polega na tym,że uważają,że jeśli ilość aborcji zmniejszyła się z 200 tys. do 200 sztuk to problem zniknął.Nikt nie robi aborcji na złość sobie i światu, zawsze jest to dla kobiety mniejsza lub większa tragedia.A tym 1% ktorzy to traktują mechanicznie- i tak już ich nic nie nawróci moralnie, może dopiero po jakimś czasie
  już oceniałe(a)ś
  20
  1
  @olaluna1 Czego oczekiwac. Aborcja to no-brainer. Gdyby przeciwnicy aborcji zastanowili sie, zrozumieliby niuanse tej kwesti, ale cóz.. Konflikt z glupota trwa.
  już oceniałe(a)ś
  3
  0
  @japie...k ale w Polsce nikogo zapobieganie ciazom nie interesuje. kobieta to w Polsce inkubator i ma rodzic nawet jak to bedzie niezdolny do zycia potworek.
  już oceniałe(a)ś
  13
  0
  @barli1 ciekawe, dlaczego tyle tych rozpieszczanych i obsypywanych prezentami sierot kibluje nadal w domach dziecka. Ty adoptowałeś/aś?
  już oceniałe(a)ś
  4
  0
  @barli1 widze,ze cie niezle zminusowano..: ) Ironie tak trudno wyczuc...;)
  już oceniałe(a)ś
  0
  1
  Gdyby "obrońcy życia" byli zdolni do refleksji, może te informacje dałyby im do myślenia, że zakaz aborcji nie ma żadnego sensu. Ale refleksja jest im obca. Najwyżej zaczną nawoływać do ścigania kobiet jadących dokonać aborcji za granicą. Zresztą nawet i o rezultaty tu nie chodzi. Chodzi tylko o sam zakaz, który zaspokaja ich obłudne, świętoszkowate sumienia, nieważne, jak bardzo jest bezsensowny.
  @mortimer21 10/10. "Obrońcy życia" nie mogą zrozumieć, że prawo do aborcji daje kobiecie możliwość wyboru i nikt jej nie zmusi do dokonania aborcji wbrew jej woli.
  już oceniałe(a)ś
  148
  5
  @medalik111 Dodajmy, ze ci "obroncy zycia" troszcza sie jedynie o zygoty i embriony, ale juz niekoniecznie o dzieci narodzone. Sa takze za kara smierci. Obluda az bije po oczach.
  już oceniałe(a)ś
  149
  8
  @mortimer21 Bo tu nie o to chodzi ... Tu chodzi o stan "nieczystego sumienia", bo wtedy zwiększa się chojość i na tacę więcej trafia ... Całe zamieszanie ma na celu wyłącznie namieszanie w głowach i wzbudzenia poczucia winy, żeby więcej datków wycisnąć ... I to wszystko na temat, chodzi tylko o pieniądze i nic więcej... Dowody? Przecież widać je gołym okiem! Jeśłi nie dopuszcza się edukacji seksualnej, jeśli stawia się tamę dostępowi do środków antykoncepcyjnych, jeśli nie dopuszcza się do aborcji ... To znaczy, że tak naprawdę nie chce się rozwiązać problemu ... Więc wniosek jest ten co podałem wyżej, mają w dupie niechciane ciąże ... mają w dupie aborcje .... Jedyne czego chcą to pieniędzy ... Amen!
  już oceniałe(a)ś
  104
  6
  @have2b3 zawsze dziwiło mnie dlaczego wszechmogący nie potrafi załatwić kasy
  już oceniałe(a)ś
  41
  4
  @lese_majeste Wiesz, teoretycznie mógłby sprawić żeby pieniądze zaczęły spadać z nieba, ale jako odpowiedzialny bóg myśli o wzroście inflacji. ;)
  już oceniałe(a)ś
  35
  2
  @mortimer21 Aborcja jest nie moralna i nie powinna być legalna. Kobiety którym to nie przeszkadza zawsze mogą zrobić to nielegalnie za 2-3 tysiące wiedząc że popełniają przestępstwo. I nie ma tu do rzeczy jakieś pieprzenie o ograniczaniu prawa kobiet itp. Nie rozumiem sytuacji w której kobieta mogłaby samodzielnie zdecydować o usunięciu mojego dziecka. Państwo powinno wyznaczać standardy moralne i nieprzekraczalne granice i właśnie to robi. Jesteśmy w UE jak ktoś się czuje z tym źle to zawsze może wyjechać do Belgii poprosić o azyl i obywatelstwo a potem zarządzać eutanazji :-)
  już oceniałe(a)ś
  8
  115
  @loser666 A, to ono jest tylko twoje? WIesz - weź je sobie.
  już oceniałe(a)ś
  53
  0
  'Aborcja jest nie moralna' Jeśli już to niemoralna, ale to drobiazg. Proszę wytłumacz mi, czy zgwałcona dziewczynka w ciąży też jest niemoralna, jeśli przerwie (legalnie) ciążę - co oczywiście może zrobić albo niezrobić - jej prawo. Czy jej też jesteś w stanie powiedzieć, że 'zabija', że jest 'morderczynią' i takie tam. Jeśli tak to gratuluję - konsekwencji i niczego innego. Jeśli nie - wytłumacz mi czym jej płód różni się od każdego innego. 'Państwo powinno wyznaczać standardy moralne i nieprzekraczalne granice i właśnie to robi' Cóż... Bardzo dyskusyjna teza. Państwo zamieszkują osoby kierujące się różnymi moralnościami, posiadające prawa i wolności (na przykład WOLNOŚĆ sumienia) i równe w swych prawach i wolnościach. Zresztą jaką moralność ma ustalać i egzekwować demokratyczne państwo? Większościową? Jeśli tak to może pytajmy o to obywateli, a nie episkopat, który nie ma demokratycznego mandatu. Poza tym co z wolnością innych sumień niż katolickie? Wiesz, są państwa, gdzie państwo reguluje moralność. Watykan... Iran... Nie, jakoś dziękuję bardzo... 'Nie rozumiem sytuacji w której kobieta mogłaby samodzielnie zdecydować o usunięciu mojego dziecka.' Może dlatego, że nie rozumiesz, że kobieta może mieć ochotę na seks z tobą, ale nie ma i nie musi mieć ochoty na dziecko? Czy seks z tobą jest możliwy tylko jeśli jakąś opcją jest dziecko? Jeśli tak, to tak się składa, że omija cię sporo fajnego seksu. Wiesz, gumki czasem się zsuwają czy pękają... Pigułka czy dwie się zapomną... Nie jesteśmy automatami. I automatkami. Różnie bywa.
  już oceniałe(a)ś
  58
  1
  @canary-dwarf Panstwo od zawsze wyznaczało standardy moralne. Może nie jesteś tego śwadomy/a gdyby nie obowiązujące prawo słabsi nie mieli by szans na przeżycie (to straszna prawda ale jednak oczywsta). Zgwałcona kobieta udaje sie do lekarza który jej apilkuje pigułkę po i tyle. Co do tak pojmowanego seksu to faktycznie ominęlo mnie sporo, ale jakoś nie żaluję. Uważam, że ludzie jednak są wstanie zapanować nad swoimi instynktami (czasami dopomaga im w tym państwo) więc świadoma kobieta i mężczyzna powinni zdawać sobie sprawę z możliwych konekwencji uprawiania seksu. No i pamiętaj zawsze istnieje opcja wyjazdu do Belgii (tam chyba już nawet zdrowy człowiek może pójść do szpitala i poprosić o uśmiercenie) :)
  już oceniałe(a)ś
  3
  64
  kiedy doczekamy się takiego prawa w Polsce?
  @jol-ene jak przestaniecie chodzić do kościoła
  już oceniałe(a)ś
  217
  9
  @jol-ene Nigdy. I wspomnisz moje słowa za kilkadziesiąt lat. W Polsce pojękiwania owłosionych femifaszystek nic ne dadzą, a dowodem na to "oszałamiająca" frekwencja kilkunastu babsztyli na kazdej manifie.
  już oceniałe(a)ś
  16
  181
  @jol-ene Nigdy , bo już takie prawo było za wrednej komuny.Teraz przywrócić tych przepisów w obecnej sytuacji politycznej już się nie da ,przynajmniej za naszego życia.
  już oceniałe(a)ś
  38
  20
  @Romek Atomek pocieszasz się, frekwencja o niczym nie świadczy, zobaczysz to przy okazji kanonizacji JPII. Po niej, dalej będzie w Polsce k..ewsto, złodziejstwo, bandytyzm itp. I chowanie się za immunitetem, nawet watykańskim!
  już oceniałe(a)ś
  72
  2
  Nigdy. Hitler już nie istnieje a on pierwszy wprowadzał aborcję w Polsce. PRL był drugi, też nie istnieje. Niepodlegli Polacy nigdy nie zgodzą się na prawo wyniszczające swój naród!!
  już oceniałe(a)ś
  10
  130
  @jol-ene Jak polską nie będzie rządził Watykan ,jak Polska nie będzie wasalem Watykanu ,jak będzie rozdział kościoła od państwa
  już oceniałe(a)ś
  88
  6
  @Romek Atomek Widziałeś kiedyś manifę? Masz święte prawo do swoich poglądów, ale kiedy szerzysz fałszywe informacje, jesteś tylko śmieszny. Frekwencja na manifach wynosi kilka tysięcy.
  już oceniałe(a)ś
  69
  2
  @jol-ene jak zmądrzejemy i wybierzemy także mądrych ludzi a nie oszołomów
  już oceniałe(a)ś
  54
  2
  @jol-ene Nigdy. Lobby lekarskie nigdy do tego nie dopuści. Kto dobrowolnie zrezygnuje z takich zarobków bez podatku.
  już oceniałe(a)ś
  71
  3
  @troll12 ot madrze mowisz - Mania ,a gdzie podziala banke ze spirytusem
  już oceniałe(a)ś
  6
  12
  Mogę zrozumieć dezaprobatę usuwania ciąży katoliczkom ale dlaczego zmusza się do katolickich farmazonów ateistki?No i oczywiście na widok mamony etyka lekarza gwałtownie się zmienia.To wielki sukces klechów i dewotek,które chcą aby za ich skrobanki odpokutowały te młode ladacznice.Oto moralność polskiego zaścianka.
  @j3-9 Sam sobie odpowiadasz... W roku 2008 cena 2000 złotych. W roku 2010 już 2800... choć wiadomo zależy gdzie i u kogo. Na Słowacji przynajmniej taniej i po ludzku w szpitalu. Ale mohery mają swoje pieprzone "czyste" sumienia zadowolone.
  już oceniałe(a)ś
  75
  2
  @alex1w "taniej i po ludzku" W zabijaniu dzieci nie ma nic ludzkiego. Zwierzęcego zresztą też. To raczej przejaw zwyrodnienia.
  już oceniałe(a)ś
  8
  61
  @fields1 Czas na codzienne przypomnienie - płód to nie dziecko, a bez tego dogmatu rozpada się cała zygociarska propaganda.
  już oceniałe(a)ś
  4
  0
  Aborcja powinna być w Polsce zakazana i karalna, ale TYLKO DLA KATOLIKÓW. W ten sposób nie-katolicy sami się wyeliminują i Polska będzie w 100% katolicka, jak przystało na ojczyznę i królestwo "zawsze dziewicy".
  wyborcza.biz/biznes/1,100896,15560673,W_USA_mniej_bezrobotnych__wiecej_potrzebujacych_.html?biznes=wroclaw#BoxBizTxt W Ameryce nikt glodny nie bedzie a tu nawet zasilek nie wystaczy na czynsz,umowy smieciowe,brak perspektyw na mieszkanie ,prace czy wogle na emeryture godziwa ,kosciol za swoje uslugi pobiera characz jaki uznaje i po co tu sie umoralniac ,niech kazdy robi to co uwaza skoro na panstwo uczciwy obywatel iczyc nigdy nie moze , najwyzej pojdzie do spowiedzi bo do tego juz tylko wyrzuty sumienia kogos doprowadza a i tak radzic bedzie sobie dalej sam ze soba. Panstwo mamy opiekuncze ,pomaga samotnym matka,dba o uposledzone dzeci i ich opiekunow ,sieroty w postaci komornika jak komus noga sie podwinie zachoruje,straci prace a zalegajacy z alimentami mja sie dobrze na panstwowym wikcie i wypoczywaja zamiast pracowac bo taka mamy polityke socjalna w kraju
  już oceniałe(a)ś
  13
  43
  @Romek Atomek Wszystkich ? Przeciez taki wikary moze bezkarnie zabijac ... poznan.gazeta.pl/poznan/1,36030,12145209,Zmarlo_dziecko_wikarego__Sledztwa_nie_bedzie.html
  już oceniałe(a)ś
  64
  1
  @Romek Atomek Oczywiście, że obowiązuje. Tylko że chodzi tu o prawo do aborcji a nie przymus. Podobno za komuny dokonywano nawet 600 tys aborcji rocznie, Załóżmy, że było wówczas 10 mln kobiet w wieku rozrodczym. Czy to komunistki skrabały po klika razy rocznie, czy może jednak zdarzało się to masowo katoliczkom, dla których wszak stan prawny w temacie aborcji nie powinien mieć znaczenia, bo nie wyskrobie się taka, choćby miała umrzeć rodząc parkę downów bez rączek i nóżek z gwałtu.
  już oceniałe(a)ś
  43
  0
  @hersz_grycmann doskonaly pomysl - w pare lat niekatolicy sami sie usuna ze swiata
  już oceniałe(a)ś
  9
  21
  @hersz_grycmann Bzdura , przeciez z kosciołą mozna sie wypisać.
  już oceniałe(a)ś
  3
  3
  I tak powinno być. Pozbycie się niechcianego bachora nie powinno różnić się niczym od wyrwania zęba. Skoro nasza frakcja rządząca nie ma dosyć jaj, żeby sprzeciwić się katotalibanowi, niech sprawy weźmie w swoje ręce wolny rynek. Szacunek dla Słowaków (i przy okazji dla Czechów, za marihuanę). Zaściankowe polactwo jest w tym kontekście najbardziej załosnym narodem na tej planecie. Bzurdne beatyfikacje pomniejszych postaci mają większe znaczenie niż prawo kobiet do decydowania o własnym ciele - i własnej przyszłości.
  @gosc_nie_dzielny Nie Kościół na tym najwięcej korzysta, ale wypasione lobby ginekologów. W to im graj.
  już oceniałe(a)ś
  87
  3
  @gosc_nie_dzielny Szkoda, że twoja stara nie miała możliwości pozbycia się niechcianego bachora
  już oceniałe(a)ś
  29
  72
  @gosc_nie_dzielny "pozbycie się niechcianego bachora" - to mi wystarczy , lewackie bydło. Nie wystawiaj cip...s...ka jak rzeczy na wyprzedaży , szanuj się to i do zapłodnienia nie dojdzie.
  już oceniałe(a)ś
  3
  18
  Na skrobanki jeździmy na Słowację, po prawo jeździmy na Słowację, na narty jeździmy na Słowację... Może po prostu przyłączyć Wolskę do Słowacji? Będzie prościej.
  @ka-mi-la789 Po zioło do Czech :)
  już oceniałe(a)ś
  82
  0
  @ka-mi-la789 a po sprawiedliwość do Strasburga. :)
  już oceniałe(a)ś
  85
  0
  @cillian1 po pracę do Anglii. Tylko wódy na miejscu nie brakuje...
  już oceniałe(a)ś
  67
  0
  Dla naszych kościółkowych Gowinów, Żalków, Kaczyńskich, Kemp czy Terlikowskich nie jest ważna prawda o tym ile tysięcy Polek przerywa ciążę. Ważne, że w statystyce w 2013 roku legalnie dokonano ok 500 zabiegów. Tym można się pochwalić przed biskupami. Nie interesuje ich również ile kobiet umiera po wizycie "u babki".
  @pawkrz Hej, skoro te miszcze są u władzy, to znaczy że dla statystycznego rodaka ta sprawa również nie jest ważna.
  już oceniałe(a)ś
  13
  2