Według sondażu przeprowadzonego przez BVA Xsight dla ARTE, kontrola granic Unii nie jest priorytetem dla europejskich wyborców. Zobacz wideo.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Kampania przed wyborami europejskimi jest w pełnym biegu, a kwestia migracji i kontroli granic Unii jest głównym tematem dla wielu prawicowych i skrajnie prawicowych polityków. Jednak, jak pokazują wyniki sondażu przeprowadzonego na zamówienie ARTE, nie jest to najważniejszy problem dla europejskich wyborców, których dużo bardziej zajmują sprawy ochrony zdrowia, zagrożenie wojną, inflacja, czy zmiany klimatyczne. Jak wyjaśnić ten paradoks?

ZOBACZ WIDEO ARTE.TV:

"Tydzień w Europie". Współpraca "Wyborczej" z francusko-niemiecką telewizją ARTE

"ARTE: Tydzień w Europie" to magazyn informacyjny w wersji wideo dostępny co poniedziałek na Wyborcza.pl. Nagrania przygotowane przez francusko-niemiecki kanał kulturalny ARTE przedstawiają europejskie wiadomości tygodnia w swobodnym tonie. 15-minutowe odcinki omawiają ważne informacje polityczne, gospodarcze, społeczne oraz kulturalne. W magazynie pojawiają się też rozmowy z dziennikarzami, reportażowe nagrania z miejsc zdarzeń i polecenia redakcji ARTE. Magazyn można oglądać na ARTE.TV i Wyborcza.pl, a także na platformach innych partnerów projektu - oprócz "Wyborczej" są nimi "El País", "Le Soir", "Internazionale", "Kathimerini", "Telex" i "Ir". Dzięki temu ważne, bieżące informacje dotyczące Europy mogą docierać do szerokiego grona odbiorców aż w ośmiu wersjach językowych.

Program "ARTE: Tydzień w Europie" jest współfinansowany przez Unię Europejską w ramach działania przygotowawczego "Europejskie platformy medialne".

Opracowała Weronika Walenciak.

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
    Komentarze
    To w takim razie jak wyjaśnić szokująco wysokie poparcie dla skrajnej prawicy? We Francji podobno 40 procent...
    @marekpoplawski
    Boją się zagrożenia wojną a nie obchodzi ich ochrona granic !? To nie wiedzą ze wojna zacznie się od przekroczenia granic ? Nie broniona szybko zostanie przekroczona i inwazyjne wojska rozprawią się z tymi inaczej myślącymi .
    już oceniałe(a)ś
    1
    0
    @marekpoplawski

    Wszystko zależy od tego , kto przeprowadzał sondaż, jak były sformułowane pytania, kto za to płacił.
    Rzeczywistość wskazuje na zupełnie coś innego.
    Zwykła lewacka, a takie jest francuskie ART, propaganda przed wyborami.
    już oceniałe(a)ś
    1
    0
    Mniej fanatycznej wiary we własny (jedyny i najsłuszniejszy) punkt widzenia, nieco więcej słuchania. O czym mówią ludzie nie na wiecach, ale między sobą i na bardzo lokalnych spotkaniach. "To jednak poszło zbyt daleko", "my się musimy liczyć z nimi we wszystkim, a im wszystko przeszkadza", "robią nam grzeczność, że nie zwracają na nas uwagi"... takie opinie mają całkiem zwyczajni ludzie we Francji i Włoszech, w Niderlandach i Szwecji. A w Niemczech coraz częściej mówi się o "fałszywej tolerancji", której w dobrze działającym państwie być nie powinno (np. przymykania oczu na zaniedbania obowiązku szkolnego, religijne małżeństwa niepełnoletnich czy na działalność prywatnych gabinetów, w których przeprowadza się obrzezanie dziewcząt).
    Wtedy przestanie być tajemnicą niepojętą i mistyczną, dlaczego wygrywają ci, którzy obiecują, że to zmienią.
    już oceniałe(a)ś
    20
    0
    Nie jest? To czemu prawica ciągle wygrywa?
    już oceniałe(a)ś
    18
    0
    <<<< Według sondażu przeprowadzonego przez BVA Xsight dla ARTE, kontrola granic Unii nie jest priorytetem dla europejskich wyborców. >>>>

    Tez tyleż odważna, co niezwykła w sytuacji, gdy obok zamieszczono link do tego sondażu, a tam stoi jak byk:

    <<<< Siedmiu na dziesięciu Europejczyków uważa, że ich kraj przyjmuje zbyt wielu migrantów i są generalnie za większą kontrolą imigracji.
    Również powyżej 7 na 10 osób uważa za dobry pomysł wprowadzenie limitów przyjęcia migrantów przez każdy z krajów, Polska znajduje się w gronie czterech państw, których mieszkańcy najrzadziej wspierają takie rozwiązania. 85 proc. ocenia, że UE powinna podjąć większe działania, by zwalczać nielegalną imigrację. Wśród krajów, gdzie odsetek takich odpowiedzi jest najwyższy, znajduje się Polska. >>>

    Tak, że ktoś tu usiłuje robić wodę z mózgu; ale to w sumie nie nowina ;-P

    biqdata.wyborcza.pl/biqdata/7,159116,30998392,przedwyborczy-sondaz-europejczycy-o-imigrantach-i-wojnie-w.html?_gl=1*e02qbt*_gcl_au*MjEyNzY4MDg5My4xNzE3Mzk2MjMx*_ga*MTU5NjI3NTE4OC4xNjU2NDQ4MTc0*_ga_6R71ZMJ3KN*MTcxNzU1ODc2OC43NC4xLjE3MTc1NjIzMzQuMC4wLjA.&_ga=2.227178334.275302657.1717396232-1596275188.1656448174#S.embed_link-K.C-B.1-L.2.zw
    już oceniałe(a)ś
    11
    0
    Dla mnie to jest ważny priorytet.
    już oceniałe(a)ś
    11
    0
    No to już wiemy. Nie obawiamy się niekontrolowanej imigracji z Afryki, która się dzieje, co kogo obchodzi szturm na granicę wschodnią Polski lub południową Włoch. Obawiamy się zmian klimatu. No bo czego się obawiać, radykalnych muzułmanów na zasiłkach, ich dużego przyrostu naturalnego i całkowicie innej wizji świata? Natomiast stoimy w kolejkach przed salonami tesli i innych elektryków, nieważne że drogie, nieważne, że niepraktyczne, każdy, chce mieć to badziewie. Nie chce? Jest sondaż, który mówi że tak.
    już oceniałe(a)ś
    5
    0
    Jest rzeczą ludzką dbać o siebie i rodzinę, bronić się przed każdym który chce cię okraść nawet jeżeli jest się obdarzonym współczuciem i litością.
    już oceniałe(a)ś
    4
    0
    Bingo! Mamy to!
    Nowy dzień i nowa dawka propagandy.
    Tak , niekontrolowana migracja jest obsesją Europy.
    Niebezpodstawnie.
    już oceniałe(a)ś
    1
    0