W Kosowie językami urzędowymi są albański i serbski. Jednak dwujęzyczność staje się coraz rzadsza w kraju, zwłaszcza wśród młodych ludzi, którzy wolą się porozumiewać w języku angielskim.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

ZOBACZ REPORTAŻ ARTE.TV:

 

Suzana Marić jest Serbką. Kilka miesięcy temu przyjechała do Prisztiny. Pracuje w NGO promującej życie wspólnotowe w Kosowie. - Projekt, w który jestem zaangażowana, dotyczy dialogu młodzieży z Kosowa. Pracujemy głównie z młodymi ludźmi ze społeczności albańskiej i serbskiej, by mogli się spotykać, współdziałać, zaprzyjaźnić - mówi Suzana.

Podobnych projektów w Prisztinie są dziesiątki. Większość młodzieży porozumiewa się po angielsku, ponieważ nie zna języka swojego rozmówcy. Od blisko 30 lat języki serbski i albański nie są nauczane równolegle przez szkoły, mimo że dwujęzyczność jest zapisana w Konstytucji z 2008 roku. 

Ludzie czują się często dyskryminowani z powodu języka. Jego znajomość to gwarancja prawa do zatrudnienia, do sprawiedliwego procesu sądowego, ale także dostępu do służby zdrowia i informacji.

Uniwersytet w Prisztinie chce przezwyciężyć bariery językowe i kulturowe

W zależności od tego, która z populacji przeważa w mieście, większość usług jest dostępna jedynie w języku większości. Aby zaradzić temu problemowi, w 2021 roku Uniwersytet w Prisztinie otworzył nowy kierunek studiów - bałkanistykę. Projekt ma na celu poprawę międzyjęzykowej i międzykulturowej komunikacji w Kosowie i na Bałkanach Zachodnich. 

W materiale odwiedzamy miasto Kamenica, które jest jednym z niewielu miast Kosowa, gdzie Albańczycy i Serbowie żyją razem. Sprawdzamy, jak radzą sobie z tym mieszkańcy oraz urzędnicy.

Współpraca "Wyborczej" z francusko-niemiecką telewizją ARTE 

ARTE.tv Dokumenty to kanał na YouTubie w języku polskim z filmami dokumentalnymi i reportażami z całego świata. Polityka, gospodarka, społeczeństwo, kultura, nauka, historia i środowisko. Codziennie ukazują się tam nowe programy na tematy, które poruszają świat. Na Wyborcza.pl pojawią się odcinki wybrane przez naszych dziennikarzy.

Oprócz krótkich reportaży co poniedziałek na Wyborcza.pl publikujemy magazyn informacyjny "Tydzień w Europie". Nagrania przygotowane przez francusko-niemiecki kanał kulturalny ARTE przedstawiają europejskie wiadomości tygodnia w swobodnym tonie. 15-minutowe odcinki omawiają ważne informacje polityczne, gospodarcze, społeczne oraz kulturalne. W magazynie pojawiają się też rozmowy z dziennikarzami, reportażowe nagrania z miejsc zdarzeń i polecenia redakcji ARTE. Magazyn można oglądać na ARTE.TV i Wyborcza.pl, a także na platformach innych partnerów projektu – oprócz "Wyborczej" są nimi "El Pais", "Le Soir", "Internazionale", "Kathimerini" i Telex. Dzięki temu ważne bieżące informacje dotyczące Europy mogą docierać do szerokiego grona odbiorców aż w ośmiu wersjach językowych.

Program "ARTE: Tydzień w Europie" jest współfinansowany przez Unię Europejską w ramach działania przygotowawczego Europejskie Platformy Medialne.

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
    Komentarze
    Zaloguj się
    Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem
    >w 2021 roku Uniwersytet w Prisztinie otworzył nowy kierunek studiów - bałkanistykę. Projekt ma na celu poprawę międzyjęzykowej i międzykulturowej komunikacji w Kosowie i na Bałkanach Zachodnich.

    To pewnie po to by wyłudzić pieniądze z Unii.
    Prawdziwy obraz tego projektu ukazuje wejście do wydziału filologi tego uniwerytetu - tylko po albańsku; 1:13 na załączonym wideo.
    A mieli 2 lata by dodać napis w języku serbskim.
    już oceniałe(a)ś
    5
    0