Aż 12,7 procent - o tyle mniej zarabiają w Europie kobiety w porównaniu z mężczyznami. Ale jest taki kraj, w którym to mężczyźni zarabiają mniej. Zaskoczeni? Zobaczcie materiał wideo!
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu
embed

Magazyn "Tydzień w Europie" to subiektywny przegląd tygodnia widziany z perspektywy Europejczyków. Co ważnego do odnotowania wydarzyło się w ubiegłym tygodniu w polityce, gospodarce, kulturze?

Przy okazji obchodzonego niedawno Dnia Kobiet przyjrzeliśmy się, m.in. równouprawnieniu w Europie, które nadal widnieje tylko na papierze. Ku dobremu w tej sprawie idzie Hiszpania, która wdraża kilka nowatorskich rozwiązań.

Zobacz wideo:

 

(odcinek dostępny do 10.04.2023 r.)

Pozostałe filmy ARTE.TV są dostępne POD TYM LINKIEM.

Oswoiliśmy się z tematem menstruacji. A co z menopauzą?

Hiszpania jako pierwszy kraj w Europie wprowadziła płatny urlop menstruacyjny. A Katalonia poszła o krok dalej.

W Barcelonie od października ubiegłego roku pracownicy samorządu katalońskiego mogą opuścić 8 godzin pracy w miesiącu, jeśli cierpią na uderzenia gorąca, bezsenność czy bóle stawów. To pierwszy przypadek, że objawy menopauzy zostały uznane przez pracodawcę w Europie.

Do tej pory 63 kobiety skorzystały z urlopu. Spotkało się to z uznaniem związków zawodowych, które uważają to za dobry krok w dążeniu do równości płci. Związkowcy zauważają jednak, że konieczne jednak będą kontrole, aby zapobiec dyskryminacji.

Kobiety spędzają 1/3 życia w okresie menopauzy, a jednak jest to temat, który stanowi tabu. - Byłam przytłoczona objawami menopauzy, na które nigdzie nie mogłam znaleźć rady, nawet u mojego ginekologa. W tamtym czasie terapia hormonalna była bardzo krytykowana i nikt mi jej nie przepisał - opowiada Montse Roura. Hiszpanka stworzyła stronę internetową, na której pokazuje inną twarz menopauzy - tę pozytywną, zabawną, bez wstydu. Daje kobietom narzędzia do przejścia przez ten okres w życiu bez poczucia, że jest się "starą, pomarszczoną kobietą, którą należy schować gdzieś głęboko". Obecnie jej serwis śledzi 12 mln czytelników. Ale Roura nadal walczy o wprowadzenie tematu menopauzy do dyskursu publicznego. - Musimy rozmawiać z mężczyznami, żeby poprawić życie kobiet - mówi.

W parlamencie regionalnym w Madrycie jedna z lokalnych partii złożyła właśnie propozycję skierowaną do kobiet w wieku powyżej 45 lat. Chcą wysłać im listy z kontaktami do specjalistów, którzy udzielą im wsparcia i w razie potrzeby skierują na odpowiednią terapię hormonalną, przygotują dietę, pokażą specjalne ćwiczenia czy porozmawiają o dbaniu o zdrowie psychiczne. 

To właśnie dobrostan psychiczny jest zdecydowanym priorytetem, bo w Hiszpanii 70 proc. kobiet po menopauzie cierpi na depresję

Równouprawnienie? Musimy na nie poczekać 300 lat

W tym tygodniu przyglądamy się równouprawnieniu w Europie, które nadal pozostaje tylko na papierze. ONZ oszacował, kiedy świat ma szansę osiągnąć równość płci. Jeśli będziemy posuwać się w obecnym tempie, to poczekamy na to aż do... 2308 roku. A jak sytuacja wygląda tu i teraz?

Na mapie stworzonej na podstawie Indeksu Równości Płci (opracowuje się, biorąc pod uwagę takie czynniki, jak: zdrowie, wykształcenie i status społeczny) widzimy, że w czołówce zestawienia jest Szwecja. Następnie Finlandia, Dania, Francja i Hiszpania. Wokół średniej europejskiej oscylują Włochy, Niemcy i inne kraje bałtyckie. Grecja i kraje byłego bloku sowieckiego zostają w tyle.

Rynek pracy jest zasadniczo zdominowany przez mężczyzn. Pracuje 3 na 4 mężczyzn, w porównaniu z zaledwie 2 na 3 kobietami.

Mężczyźni nadal zarabiają więcej niż kobiety o tych samych kwalifikacjach. W całej Europie różnica wynosi 12,7 proc. W Estonii różnica osiągnęła 20,5 proc. Z przeciwną sytuacją spotykamy się w Luksemburgu - tam kobiety zarabiają więcej niż mężczyźni. Tylko o 0,2 proc., ale mimo wszystko jest to sukces.

Jeśli chodzi o kobiety na wysokich stanowiskach w biznesie czy w rządzie, Europa jest w tyle. Kobiety stanowią zaledwie 31,6 proc. składu zarządów. To samo dotyczy parlamentów krajowych, gdzie tylko 31,5 proc. miejsc zajmują kobiety. W Radzie Europejskiej, organie wykonawczym UE, jest tylko 10 kobiet wśród 27 głów państw. 

Dużym problemem jest też nadal przemoc wobec kobiet. W krajach Unii 1 na 3 kobiety doświadczyła przemocy fizycznej lub seksualnej. A ponad połowa była ofiarą molestowania seksualnego. 

Chcesz wiedzieć więcej? Przypominamy artykuły dziennikarzy "Wyborczej":

"Tydzień w Europie". Współpraca "Wyborczej" z francusko-niemiecką telewizją ARTE

"ARTE: Tydzień w Europie" to nowy magazyn informacyjny w wersji wideo dostępny co poniedziałek na Wyborcza.pl. Nagrania przygotowane przez francusko-niemiecki kanał kulturalny ARTE przedstawiają europejskie wiadomości tygodnia w swobodnym tonie. 15-minutowe odcinki omawiają ważne informacje polityczne, gospodarcze, społeczne oraz kulturalne. W magazynie pojawiają się też rozmowy z dziennikarzami, reportażowe nagrania z miejsc zdarzeń i polecenia redakcji ARTE. Magazyn można oglądać na ARTE.TV i Wyborcza.pl, a także na platformach innych partnerów projektu – oprócz "Wyborczej" są nimi "El Pais", "Le Soir", "Internazionale", "Kathimerini" i Telex. Dzięki temu ważne, bieżące informacje dotyczące Europy mogą docierać do szerokiego grona odbiorców aż w ośmiu wersjach językowych.

Program "ARTE: Tydzień w Europie" jest współfinansowany przez Unię Europejską w ramach działania przygotowawczego "Europejskie platformy medialne". 

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
    Komentarze
    Zaloguj się
    Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem
    Daleka jeszcze droga. Kobiety muszą zacząć częściej popełniać samobójstwa, być mordowane i krócej żyć.
    @zniesmaczony_sceptyk
    Mężczyźni żyją krócej na własne życzenie; paląc papierosy, pijąc alkohol i omijając lekarza. A jak już pójdą, to nie wdrożą w życie jego zaleceń.
    już oceniałe(a)ś
    1
    7
    @Dora73
    Bo upraszczając - mężczyźni to ryzykanci. A kobiety wolą bezpieczeństwo i granie według reguł. Nie ma w tym niczego złego, dzięki temu płcie się uzupełniają. Ale też sama sobie odpowiedziałaś dlaczego mężczyźni lepiej sobie radzą na stanowiskach, które wymagają brawury i przepychania się łokciami i dlaczego dostają też większe pensje, które czasem przypłacają zdrowiem.
    już oceniałe(a)ś
    4
    0
    Wolne z okazji miesiączki. Znakomity pomysł. Zakład, że kobiety gremialnie przestaną miesiączkować w weekendy? A pracodawcy natychmiast wyrównają ich więcej i chętniej oraz wyrównają im płace z mężczyznami.
    @nikanor
    nie mierz wszystkich swoją miarą
    już oceniałe(a)ś
    1
    8
    Kiedy by to nie było Polska będzie jak ta brunatna plama na mapie, skansen, w którym równości płci nie będzie, bo zdaniem mafii pisowskiej i pedofilskiej sekty kobieta ma siedzieć w domu, gotować obiad i rozkładać nogi. I, w międzyczasie, dać mężowi obić sobie twarz, bo to przecież głowa świętej rodziny. Amen.
    już oceniałe(a)ś
    6
    2
    Nigdy, bo czegoś takiego nie ma. Lewica z niezmiennym uporem stara się wprowadzać w życie utopie i w ten sposób ściąga na świat katastrofy... jedną po drugiej.
    już oceniałe(a)ś
    10
    7
    Ale których płci?
    już oceniałe(a)ś
    1
    0