Austriacki pisarz Arno Geiger od 25 lat inspiruje się listami nieznajomych. Nie byłoby to aż tak zaskakujące, gdyby nie fakt, że szuka ich... w śmietnikach. - Na początku się tego wstydziłem. A teraz jestem szczęśliwy, że rzeczy, które popadły w niełaskę, ukształtowały mnie - mówi.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu
embed

Magazyn "Tydzień w Europie" to subiektywny przegląd tygodnia widziany z perspektywy Europejczyków. Co ważnego do odnotowania wydarzyło się w ubiegłym tygodniu w polityce, gospodarce, kulturze? 

Oprócz historii o książce austriackiego pisarza, który inspirację do swojej twórczości znalazł w pojemniku na odpady, w tym odcinku programu m.in. o tym, jak reforma emerytalna wywołała we Francji falę protestów i strajków. Od 2030 r. Francuzi mają pracować dłużej o dwa lata, czyli do 64. roku życia - zapowiedział francuski rząd. Pod koniec stycznia na ulice wyszło w sumie nawet 2,8 mln protestujących.

Zobacz cały odcinek:

 

(odcinek dostępy do 6.03.2023 r.)

Pozostałe filmy ARTE.TV są dostępne POD TYM LINKIEM.

Chcesz wiedzieć więcej? Przypominamy artykuły dziennikarzy "Wyborczej":

"Tydzień w Europie". Współpraca "Wyborczej" z francusko-niemiecką telewizją ARTE 

"ARTE: Tydzień w Europie" to nowy magazyn informacyjny w wersji wideo dostępny co poniedziałek na Wyborcza.pl. Nagrania przygotowane przez francusko-niemiecki kanał kulturalny ARTE przedstawiają europejskie wiadomości tygodnia w swobodnym tonie. 15-minutowe odcinki omawiają ważne informacje polityczne, gospodarcze, społeczne oraz kulturalne. W magazynie pojawiają się też rozmowy z dziennikarzami, reportażowe nagrania z miejsc zdarzeń i polecenia redakcji ARTE. Magazyn można oglądać na ARTE.TV i Wyborcza.pl, a także na platformach innych partnerów projektu – oprócz "Wyborczej" są nimi "El Pais", "Le Soir", "Internazionale", "Kathimerini" i Telex. Dzięki temu ważne, bieżące informacje dotyczące Europy mogą docierać do szerokiego grona odbiorców aż w ośmiu wersjach językowych.

Program "ARTE: Tydzień w Europie" jest współfinansowany przez Unię Europejską w ramach działania przygotowawczego "Europejskie Platformy Medialne"

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
    Komentarze
    Zaloguj się
    Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem
    No widzicie francuzy! myśmy was jeśc widelcami uczyli! A wystarczy nie kraść, jak u nas!
    już oceniałe(a)ś
    0
    0