Dzwonią głównie ci, którzy nie zostali jeszcze zmobilizowani. Chcą wiedzieć, jak się bezpiecznie poddać. Pracownicy ukraińskiej infolinii "Chcę żyć" odbierają około stu telefonów dziennie.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Magazyn "Tydzień w Europie" to subiektywny przegląd tygodnia widziany z perspektywy Europejczyków. Co ważnego do odnotowania wydarzyło się w ubiegłym tygodniu w polityce, gospodarce, kulturze? 

W tym odcinku znajdziecie m.in. reportaż o tym, jak Ukraińcy zachęcają wrogów do złożenia broni. Uruchomili całodobową infolinię dla Rosjan, którzy chcą się poddać. Dzwoni około stu osób dziennie, głównie mężczyźni, ale też ich żony i matki. W magazynie także o tym, dlaczego Ukraina tak bardzo potrzebuje teraz czołgów Leopard 2. W jedenastym miesiącu rosyjskiej inwazji ponad 50 państw dyskutowało w Ramstein na temat pilnych dostaw uzbrojenia dla Ukrainy.

Wraca też temat energii odnawialnej w Europie – tym razem przyglądamy się energii wiatrowej. W ramach poleceń kulturalnych udajemy się do francuskiego Hawru, by zobaczyć perłę tamtejszej architektury. 

 

(odcinek dostępny do 20 lutego 2023) 

Pozostałe filmy ARTE.TV są dostępne POD TYM LINKIEM.

Chcesz wiedzieć więcej? Przypominamy artykuły dziennikarzy "Wyborczej": 

"Tydzień w Europie". Współpraca "Wyborczej" z francusko-niemiecką telewizją ARTE 

"Tydzień w Europie" to nowy magazyn informacyjny w wersji wideo dostępny co poniedziałek na Wyborcza.pl. Nagrania przygotowane przez kanał kulturalny ARTE przedstawiają europejskie wiadomości tygodnia w swobodnym tonie. 15-minutowe odcinki omawiają ważne informacje polityczne, gospodarcze, społeczne oraz kulturalne. W magazynie pojawiają się też rozmowy z dziennikarzami, reportażowe nagrania z miejsc zdarzeń i polecenia redakcji ARTE. Magazyn można oglądać na ARTE.TV i Wyborcza.pl, a także na platformach innych partnerów projektu – obok "Wyborczej" są nimi "El Pais", "Le Soir", "Internazionale", "Kathimerini" i Telex. Dzięki temu ważne, bieżące informacje dotyczące Europy mogą docierać do szerokiego grona odbiorców aż w ośmiu wersjach językowych.

Program ARTE "Tydzień w Europie" jest współfinansowany przez Unię Europejską w ramach działania przygotowawczego Europejskie Platformy Medialne.

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
  Komentarze
  Zaloguj się
  Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem
  Poddających się Rosjan nie zabijać, chyba, że będą stawiać opór.
  Odysłać na zaplecze do robót w ramach reperacji.

  Przejmować sprzęt i wbijać w glebę tych co nie chcieli sie poddać.
  Rozpad Rosji się już zaczął.
  już oceniałe(a)ś
  7
  2
  Z nieco innej beczki: "Jakie niesamowite rewelacje orędowników prawa międzynarodowego wychodzą na jaw każdego dnia. Były minister spraw zagranicznych Polski Radosław Sikorski powiedział, że Warszawa rozważała podział Ukrainy na początku rosyjskiej specjalnej operacji wojskowej" - napisała rzeczniczka MSZ Rosji Maria Zacharowa. Ech, kolejny raz bezmyślne wypowiedzi tego faceta będą wykorzystywali ruscy propagandyści.
  @Samotnik1990
  przecież pisdy planowały budowę muru na granicy polsko-ukraińskiej tylko zaskoczył ich ich własny elektorat
  już oceniałe(a)ś
  5
  1
  @Samotnik1990
  czyli zjazd klakierów putina w Warszawie w listopadzie 2021 to był proukraiński?
  już oceniałe(a)ś
  4
  1
  @Samotnik1990
  Gdzie powiedział?
  Powielanie ruskiej propagandy?
  już oceniałe(a)ś
  4
  0
  Przydałaby się też taka infolinia dla ukraińskich dezertirów, z których duża część wyjechała z ukrainy wręczając łapówy ukraińskim celnikom...
  @AutonomiaWielkopolskaTeraz
  ... i trafiła aż do Wielkopolski.
  już oceniałe(a)ś
  1
  0