Dawny zachwyt Stanisława Karczewskiego nad dyktatorem Łukaszenką boli polityka coraz bardziej. Pytany, czy dziś słów o "miłym" i "ciepłym" prezydencie Białorusi nie żałuje, atakuje marszałka Grodzkiego, a dziennikarzom proponuje słodkości. Wideo Justyny Dobrosz-Oracz.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

WOJNA W UKRAINIE. [RELACJA NA ŻYWO]

TUTAJ ZOBACZYSZ WIDEO!

- Jeśli chodzi o ten ludzki element, to mówię, że zależy absolutnie panu prezydentowi Łukaszence na interesie Białorusi, to widać. I widać to, że jest człowiekiem takim ciepłym - tak w 2016 roku Stanisław Karczewski opisywał prezydenta Białorusi .

Były wicemarszałek Senatu i polityk Prawa i Sprawiedliwości poleciał do Mińska z trzydniową wizytą . Zaraz po wylądowaniu chwalił się w mediach społecznościowych "bardzo ciepłym przyjęciem" ze strony białoruskich władz.

Karczewski po wizycie w Mińsku w 2016 roku nazwał Łukaszenkę 'ciepłym człowiekiem'

Karczewski po powrocie z Białorusi był gościem Radia ZET. - Moja rozmowa z Aleksandrem Łukaszenką była dobra, serdeczna i długa, trwała grubo ponad godzinę. Rozmawiałem z nim o polityce, o naszych relacjach. To moja najtrudniejsza wizyta zagraniczna – mówił. - Olbrzymi pałac, monumentalna, przytłaczająca budowla - tak ówczesny wicemarszałek opisywał swoje wrażenia. 

W rozmowie z Konradem Piaseckim przekonywał także, że na Białorusi nie ma więźniów politycznych . - Ale więźniów politycznych nie ma. Nie ma w tej chwili więźniów politycznych, byli i nie ma, wie pan, tu nie ma tematu - oświadczył.

Karczewski pytany o Łukaszenkę radzi zjeść snickersa i nie gwiazdorzyć

Słowa o "miłym" i "ciepłym" człowieku, jakim jawił się wówczas w oczach polityka władzy białoruski dyktator, wywołały konsternację i oburzenie. Czy z perspektywy lat, jak pan patrzy na to, co robi Łukaszenka, żałuje pan bardzo swoich słów i w życiu już by ich pan nie powtórzył? - zapytaliśmy dziś Stanisława Karczewskiego.

Senator Prawa i Sprawiedliwości, jak tylko może, unika konfrontacji i konieczności wytłumaczenia się ze swojego wcześniejszego zachwytu. - Może poproszę następne pytanie. To zupełnie inny okres historii. Zupełnie w tej chwili... - zareagował. Na naszą sugestię, że można wyciągać wnioski z dawnych wypowiedzi, zwłaszcza w kontekście białoruskiego reżimu i dyktatury Łukaszenki , usłyszeliśmy: - Ja wyciągam wnioski. Na pytanie, jakie one są,  polityk PiS uderzył w obecnego marszałka Senatu. - Ja bym chciał, żeby pan marszałek Grodzki wyciągnął wnioski i podał się do dymisji, bo jego zachowanie jest skandaliczne - argumentował. 

PiS chce odwołania marszałka Grodzkiego

Marszałek Senatu znalazł się na celowniku PiS po orędziu do Rady Najwyższej Ukrainy . Prawo i Sprawiedliwość się oburzyło, że przepraszał Ukraińców za „finansowanie zbrodniczego reżimu" przez rząd, choć wbrew intencjom.

Grodzki mówił: - Niektóre firmy w haniebny sposób kontynuują działalność w Rosji, nadal przez Polskę jadą tysiące tirów na Białoruś i dalej, nadal rząd importuje rosyjski węgiel i nie potrafi zamrozić aktywów rosyjskich oligarchów .

PiS chce więc odwołać Tomasza Grodzkiego i zarzuca marszałkowi, że jego ostatnia wypowiedź "wyczerpuje znamiona zdrady stanu". Takie słowa padły z ust wicemarszałka Senatu Marka Pęka. To on ma być kandydatem PiS na następcę Grodzkiego. 

Senator Karczewski nie chciał odpowiedzieć, czy nie widzi nic skandalicznego w swoich dawnych słowach. Dociskany przez dziennikarza TVN 24 Radomira Wita, że już wówczas w 2016 roku wiadomo było, co dzieje się na Białorusi i kim jest Łukaszenka, były wicemarszałek zareagował nerwowo: - Wojna była wtedy na Białorusi?

Marszałek Grodzki nie wycofuje się ze swoich słów: Jeżeli senator Pęk będzie to powtarzał, spotkamy się w sądzie

Pytania o wcześniejszy zachwyt nad Łukaszenką zabolały, do tego stopnia, że po godzinie polityk jeszcze raz zaatakował dziennikarzy. - Szkoda, że nie mam snickersa, bobym panu dał snickersa, bo pan w tej chwili gwiazdorzy - usłyszał reporter TVN 24. Również "Wyborcza" może liczyć na słodkości ze strony parlamentarzysty władzy. Ale zgodnie z zapowiedzią Stanisława Karczewskiego - byłyby to już dwa snickersy.

--

wideo: operator i montażysta Bartosz Kłys

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi 
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
Komentarze
Zaloguj się
Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem
Bardzo żałosny facet, a jak go strasznie boli utrata stołka marszałka Senatu ...
@kokokornik
Pisior i wszystko jasne
już oceniałe(a)ś
32
0
@kokokornik
ta jego praca na dyzurach!żadnych konsekwencji!
już oceniałe(a)ś
20
0
@kokokornik
Połowa wierchuszki piss to ruskie wtyczki. Od dawna nawet się już z tym nie kryją.
już oceniałe(a)ś
14
0
Złodziej, oszust, kłamca, hipokryta, żałosny dupek, palant, czopek prezesa, proszę o uzupełnienie zalet pana doktora-senatora:))
@korab1
Narcyz,czyli człowiek zachwycony samym sobą.
już oceniałe(a)ś
18
0
@korab1
Megaloman i mitoman
już oceniałe(a)ś
17
0
@korab1
Cześć Stateczku :) Znasz innych wśród psiorów?
już oceniałe(a)ś
7
0
@korab1
ch..
już oceniałe(a)ś
6
0
@korab1
Zwykła menda, nie ma co się rozwodzić.
już oceniałe(a)ś
5
0
@korab1
Zwykły pisowski kretyn i karierowicz
już oceniałe(a)ś
3
0
@korab1
cham
już oceniałe(a)ś
1
0
Stasiu, powtórz bo niedosłyszałam.
Mówisz, że Białoruś chciałeś wyrwać ze szpon Putina?
Może jeszcze z Orbanem rwałeś?
No nie wstydź się. Poopowiadaj jeszcze więcej pierdół.
@krynolinka
Karczewski chciał Unii Polsko Białoruskiej pod przywództwem Ciepłego Człowieka, ze sobą, jako marszałkiem Obojga Narodów i pięknym pałacem. I qoorffa, jakoś nie wyszło:)
już oceniałe(a)ś
7
0
@batman666
Stasiu mi nawet wygląda na amatora wysublimowanych pieszczot.
Taa..
już oceniałe(a)ś
1
0
@krynolinka
no ale jak nie jak tak!? Łukaszenka stał był akurat w takim rozkroku między wschodem a zachodem... w sensie, że raz raził prądem opozycjonistów i wyrywał panokcie kombinerkanmi a innym razem tylko więził i pałował. Więc swój człowiek, ciepły i patriota. Też takich mamy...
już oceniałe(a)ś
3
0
Cóż to za palant! Wszyscy pamiętamy styl jego urzędowania za "pierwszego" pisu.
@fruzia123
Ten niby "lekarz" zaleca NIEZDROWEGO snikersa? Niech sam je wsuwa.
już oceniałe(a)ś
3
0
Międzynarodówka kutasów.
@steuermann

> Międzynarodówka kutasów.

Krótkich, głupich i śmierdzących.
już oceniałe(a)ś
6
0
@steuermann
Raczej starych obwiślaków. Bo kutas to całkiem ładna rzecz :-) jeśli dobrze pamiętam z lat młodszych :-) I do takich nicpotem ta nazwa nie pasuje.
już oceniałe(a)ś
2
0
@M.K.Zet
Chciałem wyrazić szacunek.
już oceniałe(a)ś
0
0
Żałosne, prostackie tłumaczenie. Wszyscy w tym Pisie jesteście debilami
już oceniałe(a)ś
88
0
Wyjątkowy palant, czy oni mają jakieś kastingi na najgłupszego polityka..?
@na_pohybel_pisowi
dokładnie. jak nie pokażesz certyfikatu o upośledzeniu umysłowym przynajmniej w stopniu umiarkowanym to cię do pisda nie przyjmą.
już oceniałe(a)ś
2
0
zjedz pan jabłko
@annaala
i wsadź pan sobie lód - oto porady naszych "najświatlejszych"
już oceniałe(a)ś
7
0