Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu
- Jako odpowiedzialny za bezpieczeństwo naszej granicy szef MSW będę składał rządowi, Radzie Ministrów rekomendację w sprawie przedłużenia stanu wyjątkowego

- zapowiadał szef MSWiA Mariusz Kamiński. Przedłużenie zostanie rekomendowane na 60 dni. Zdaniem koordynatora służb specjalnych "zmalał opór na granicach Litwy i Łotwy, a napór skupił się na granicy z Polską",

- Sytuacja jest bardzo napięta, dochodzi do szeregu prowokacyjnych incydentów z udziałem funkcjonariuszy mundurowych służb białoruskich i do prób masowego łamania integralności naszej granicy - mówił na początku konferencji Kamiński. - Nie mówimy tutaj o żadnych ruchach uchodźczych, ale o spowodowanej ruchami politycznymi masowej, nielegalnej migracji. Osoby, które próbują forsować naszą granicę, nie są w żaden sposób zagrożone na Białorusi. Są tam zapraszane przez reżim Łukaszenki i używane przez niego jako broń ze względów politycznych.

- Od sierpnia mamy około 9,4 tys. prób nielegalnego przekroczenia polskiej granicy. W wypadku 8,2 tys. prób został to udaremnione. Mamy około 1,2 tys. zatrzymanych nielegalnych migrantów. Wielu z nich ma fałszywe dokumenty lub nie ma żadnych dokumentów. Są oni badani przez nasze służby, czy nie stanowią dla Polski niebezpieczeństwa.

MSWiA, MON i SG pokazują "ustalenia" na temat "nielegalnych migrantów"

Na konferencji pokazano prezentację, która - według przedstawicieli polskiego rządu - ma pokazywać rzekome "ustalenia na temat nielegalnych imigrantów".

Rząd stwierdził w niej, że dokonano weryfikacji "kilkuset nielegalnych migrantów". Przebywają oni obecnie w ośrodkach Straży Granicznej. "2/3 badanych osób zostało wytypowanych do głębokiej weryfikacji z uwagi na zagrożenie dla bezpieczeństwa RP". "25 proc. badanych" ma mieć "niebezpieczne" powiązania i udział w praktykach "niezgodnych z prawem".

W prezentacji zawarto informację, że co 10. osoba ma mieć związek z "organizacjami terrorystycznymi, przestępczością kryminalną, przemytem ludźmi". "Zidentyfikowano materiały" świadczące o "doświadczeniu bojowym". "1/5 badanych posiada związki z terytorium Federacji Rosyjskiej". Stwierdzono również, że tą i inne "niewygodne dla siebie informacje" badani zatajali podczas przesłuchania.

Przebywające w ośrodku Straży Granicznej osoby powiązano również z dowodami na "pedofilię i zoofilię".

Następnie pokazano zrzuty ekranu rozmów w komunikatorze jednej z osób przebywających w ośrodku, która ma rzekomo świadczyć o jego "powiązaniach z Państwem Islamskim". Pokazano rzekome zdjęcia z telefonów innych osób pokazujące m.in. egzekucję w Afganistanie oraz powiązania z terrorystycznymi organizacjami w Iraku Palestynie. 

Dowodem na powiązania jednego z uchodźców z Rosją miało być z kolei zdjęcie planu trasy podróży w rosyjskim metrze, a innego - zdjęcie pod Kremlem. Pokazano również zdjęcia pokazujące rzekome związki uchodźców z irackimi i afgańskimi siłami bezpieczeństwa.

Szef MSWiA zapowiedział, że każdy z przedstawionych wątków związanych z "nielegalną działalnością" będzie "wyjaśniany". W związku z niektórymi z nich zostaną skierowane zawiadomienia do prokuratury.

Prowokacje białoruskie: "strzały w powietrze", "niszczenie zapór granicznych"

Minister obrony narodowej zaprezentował również listę prowokacji, których zdaniem MON miały dopuścić się służby strony białoruskiej względem polskiej Straży Granicznej.

Miały być to m.in. oddawanie na widok polskich patroli strzałów w powietrze, symulowanie rzutów granatami na polską stronę, zostawianie na oczach polskich żołnierzy i funkcjonariuszy Straży Granicznej podejrzanych pakunków i odbieganie oraz niszczenie zapór granicznych.

Zdaniem Mariusza Błaszczaka sytuacje te wyglądają, jakby miały na celu sprowokowanie "groźnych incydentów" między służbami mundurowymi Polski i Białorusi.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.