Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

W piątek (27 sierpnia) w pobliżu Usnarza Górnego na granicy polsko-białoruskiej przed kordonem Straży Granicznej, wojska i policji broniącym dostępu do 32 uchodźców stanęło kilkadziesiąt osób. Akcja ta to „demonstracja sprzeciwu wobec niehumanitarnych działań władz, świadectwo przyzwoitości". Naprzeciw mundurowych stanęli m.in. dziennikarze "Gazety Wyborczej", Obywatele RP i działacze KOD z Krakowa, Warszawy, Lublina, Białegostoku. Wzywano do natychmiastowego zabrania koczujących do ośrodka dla uchodźców w Polsce i oficjalnego przyjęcia od nich wniosków o azyl.

ZOBACZ ROZMOWĘ WIDEO Z WYDAWCĄ GAZETY WYBORCZEJ JERZYM B. WÓJCIKIEM:

- Przyjechaliśmy tutaj, żeby powiedzieć wszystkim, że nie zgadzamy się na takie traktowanie innych ludzi, którzy znajdują się za kordonem uzbrojonej policji, Straży Granicznej i wszelkich możliwych służb. Tych 32 osób, ludzi takich jak my, którzy kolejny tydzień w błocie, w deszczu, chorzy, głodni tkwią bez żadnej pomocy. Nie nawracajmy całej Europy, pomóżmy tym ludziom! Nie zasłaniajmy się konwencjami międzynarodowymi, prowokacjami Łukaszenki - mówił Jerzy B. Wójcik, wydawca "Gazety Wyborczej". 

Uczestnicy i uczestniczki piątkowej demonstracji chcieli przekazać przetrzymywanym w obozowisku lekarstwa, żywność, koce czy przenośne toalety. Bezskutecznie. - Polski rząd traktuje prawo jako wymówkę. Jak mu jest wygodnie, to mówi o konwencji genewskiej - że musi zatrzymać uchodźców na ziemi niczyjej. Mówi, że jest to prowokacja Łukaszenki. To jest nieprawda. To jest jedno wielkie publiczne oszustwo wypowiadane przez premiera, prezydenta i ludzi tej władzy. Wystarczy tych ludzi przeprowadzić do ośrodka dla uchodźców, zaopiekować się i dać im przejść przez cywilizowaną, zgodną z prawem procedurę. I nie robić takiego cyrku na cały świat - komentował Jerzy B. Wójcik. 

Apelujemy: Zakończcie ten horror!

Razem pomóżmy uchodźcom. Kup prenumeratę i wesprzyj akcję "Wyborczej"

Pomóżmy uchodźcom razem. Zachęcam Państwa do wykupienia prenumeraty "Wyborczej" w ramach specjalnej akcji, do której link znajdziecie TUTAJ.

Cały przychód z tej prenumeraty zostanie przekazany konsorcjum 10 fundacji. Oto ich lista:

Fundacja Nasz Wybór 

Amnesty International Polska 

Fundacja Polska Gościnność 

Grupa nieformalna Chlebem i Solą

Fundacja Polskie Forum Migracyjne 

Helsińska Fundacja Praw Człowieka 

Migrant Info Point (Fundacja - Centrum Badań Migracyjnych) 

Stowarzyszenie Homo Faber 

Stowarzyszenie Interwencji Prawnej 

Stowarzyszenie NOMADA 

Fundacja Instytut Spraw Publicznych.

Pieniądze trafią również do innych organizacji wspierających uchodźców, np. Fundacji Ocalenie. 

Razem możemy sprawić, że powyższe fundacje będą mogły pomagać uchodźcom na znacznie większą skalę. Do udziału w akcji zachęcam także czytelników, którzy mają już aktywną prenumeratę "Wyborczej". Wykupując cegiełkę, dostaną Państwo kod do uruchomienia prenumeraty, który można komuś podarować. 

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.