Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

– Białorusini się nie zmęczyli. Nie uznali: starczy, trudno, wracamy do poprzedniego życia. Przeciwnie. Ludzie szukają nowych sposobów walki: w podziemiu, otwarcie, w internecie. Nie poddają się, bo Łukaszenka przekroczył granicę, zza której nie da się wrócić. Poczuli gniew, a ten przeistoczył się z kolei w energię, siłę do działania - mówi Swiatłana Cichanouska w rozmowie z Wiktorią Bieliaszyn, Wacławem Radziwinowiczem i Bartoszem T. Wielińskim.  

Swiatłana Cichanouska, przebywająca na wygnaniu na Litwie białoruska przywódczyni, odwiedziła redakcję "Wyborczej" na początku czerwca. Przypominamy wywiad opublikowany 10 czerwca 2021 r. Zobacz wideo:

Realizacja wideo: zdjęcia: Marcin Tynkowski, Kinga Kenig, montaż: Michał Szyszka. 

Wywiad można także przeczytać pod tym linkiem.

Swiatłana Cichanouska Człowiekiem Roku "Gazety Wyborczej"

"Przyznając Swiatłanie Cichanouskiej tytuł Człowieka Roku, redakcja »Wyborczej« pragnie wyrazić swój podziw dla walczącego o wolność narodu białoruskiego. Oddajemy hołd tym, którzy za walkę zapłacili życiem, i apelujemy do społeczności międzynarodowej, by wymogła na reżimie Łukaszenki zwolnienie więźniów politycznych i przestrzeganie praw człowieka" – napisaliśmy w uzasadnieniu nagrody.  

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.