"Polski ład" to redystrybucja polskiej biedy. Klasa średnia ma finansować programy socjalne PiS. A wszystko ma doprowadzić do walki klas - mówi były przewodniczący Nowoczesnej Ryszard Petru. Wideo Justyny Dobrosz-Oracz.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

TUTAJ ZOBACZYSZ WIDEO!

PiS już jeździ po Polsce i promuje "Polski ład". Choć nie ma na niego zgody w Zjednoczonej Prawicy. Buntuje się partia Gowina, która chce osłabić uderzenie w klasę średnią. Program Prawa i Sprawiedliwości przewiduje np. podwyższenie kwoty wolnej od podatku do 30 tys. zł, ale też drastyczny skok składki zdrowotnej do 9 proc. dochodów. Precyzyjnie – zlikwidowanie odpisu wydatków na nią przy rozliczeniu podatku.

"Nowy polski ład" PiS-u. Co na to Porozumienie i Jarosław Gowin?

„PiS chce nam odebrać partię, a teraz i twarz ambasadorów klasy średniej" – tłumaczy w kuluarach opór jeden z polityków Porozumienia. Ochronę przedsiębiorców ugrupowanie ma wypisane na sztandarach. Według naszych informacji w przyszłym tygodniu ma dojść do kolejnego spotkania gowinowców z premierem.

Co dalej z "Polskim ładem"?

Ostatnie pięciogodzinne negocjacje nie przyniosły przełomu. Rzecznik rządu Piotr Müller ogłosił, że jeżeli nie uda się dogadać z koalicjantami w sprawie podatków, to projekt zmian fiskalnych zostanie udostępniony do konsultacji społecznych.

Dziś w Senacie wicemarszałek Michał Kamiński zorganizował konferencję ekspercką pod hasłem „Jaka Polska, jaki ład?". Jednym z gości był Ryszard Petru.

Według niego z założeń "Polskiego ładu" wynika, że większość ludzi pracujących zapłaci za tych, którzy nie pracują. "Osoba na etacie, która dostaje pięć tysięcy brutto zapłaci wyższe podatki. Przedsiębiorca, który wystawia fakturę na pięć tysięcy siedemset złotych, albo wyższą, dopłaci do "Polskiego ładu" – twierdzi były przewodniczący Nowoczesnej.

Ryszard Petru o "Polskim ładzie": Z

arabiający powyżej czterech tysięcy brutto dopłacą do reszty

Rząd przekonuje, że na zmianach zyska osiemnaście milionów Polaków. Petru twierdzi, że to nieprawda. "Do tej pory PiS finansował programy socjalne z długu i podatków. A teraz przekaz jest jasny. Idziemy do Was po pieniądze" – podsumowuje ekonomista.

**

wideo: operator i montażysta Bartosz Kłys

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
  Komentarze
  Zaloguj się
  Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem
  Za nasze pieniądze kupią od USA systemy przeciwrakietowe Patriot, systemy artyleryjskie Himars, samoloty F-35 i czołgi M1A2 - później przy "milczącym sprzeciwie" USA za nasze pieniądze znacjonalizują TVN oraz utopią w podatkach i karach Wyborczą - po tym wracamy do sytuacji sprzed 1989 roku a narodowi socjaliści pod rękę z KK przejmują władzę na następne lata...
  już oceniałe(a)ś
  41
  2
  Emeryci też dostaną po kulach, tylko jeszcze o tym nie wiedzą!
  @Yonomano
  Wiedzą , wiedzą
  już oceniałe(a)ś
  4
  0
  @Yonomano
  Jeste emerytem i wiem ,ze dostanę,,po kulach,, duzo młodych nie kuma ,ze oni będą z.........c za grosze i sami sobie gotują taki los głosując na piSS.
  już oceniałe(a)ś
  7
  0
  @emeryt2005
  i dalej na pisslam glosuja.
  już oceniałe(a)ś
  4
  0
  chuje z pis chcą za nasze pracujących Polaków pieniądze kupować głosy nierobów a za miliardowe kredyty (które będą spłacać nasze wnuki) chcą przekupić Amerykanów, kupując czołgi w zamian za dostęp do tvn.... wyjątkowo prymitywna ustawka..
  już oceniałe(a)ś
  17
  3
  na tym polega pomysł kleptofaszystów, ci którzy pracują mają podzielić się dochodami z tymi którzy nie pracują i popierają PiS
  już oceniałe(a)ś
  14
  2
  kaczor wszystko przetrwonił i szuka kasy w suwerenie który ma wspierać pisowski elektorat nierobów
  już oceniałe(a)ś
  14
  3
  ZAden kretyn z PIS nie zarobil zlamanego r grosza w zyciu na wlasny rachunek ! Morawiecki zawdziecza swa kariere wylacznie pochodzeniu ze jest Zydem ! Magister historii, piszacy prace magisterska o swoim tatusiu i jego walce z komuna w wieku 33 lat dyrektorem banku ! Tacy ludzie rzadza i takie glupkowate pomysly na rabunek pieniedzy u tych ktorzy potrafia je zarabiac ! I jeszcze to gnoje nazywaja to NOWYM LADEM ! POWINNO BYC ,,NOWY KOMUNISTYCZY LAD PO PISOWSKU ,,
  @biuro-op@wp.pl
  Minus za antysemityzm.
  już oceniałe(a)ś
  6
  2
  @nabuchdoJaki antysemtyzm ? Morawiecki jezt Zydem i to jest fakt ! Nie zaprezeNtowal jak dotad zadnych talentow i zdolnosci i tylko zydwskim koneksjami mozna wiec tlumaczyc ta jego kariere i to jest fakt ! ! Zydzi agresywnie forsuja sie plemiennie na wszelkie stanowiska i to jest bezdyskusyjny fakt ! Dorabianie tu antysemityzmu jest plugawe i chamskie !
  już oceniałe(a)ś
  2
  2
  Jak my się pozbędziemy tego pi...stwa ...no jak ???zanim doprowadzą do całkowitej katastrofy i zapaści tego kraju .
  już oceniałe(a)ś
  7
  0
  Socjalizm już przerabialiśmy. Nie ma zgody na zabieranie tym co harują. Kupujcie głosy wyborcze ża pieniądze ze skladek pisu, a nie kradnąc tym co ciągnął ten kraj do przodu.
  już oceniałe(a)ś
  3
  0