Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

TUTAJ OBEJRZYSZ ZAPIS DEBATY:

Tematem wtorkowej debaty plenarnej w Parlamencie Europejskim jest reakcja Unii Europejskiej na przymusowe lądowanie samolotu pasażerskiego w Mińsku i zatrzymanie białoruskiego dziennikarza Romana Protasiewicza. W obradach bierze udział szef unijnej polityki zagranicznej Joseph Borell. 

Unijna machina działa za wolno  

Szefowie rządów państw członkowskich UE zapowiedzieli przygotowanie pakietu sankcji pod koniec maja. Jednak dla Białorusinek i Białorusinów, którzy uciekli przed represjami w swoim kraju do Polski, te działania podejmowane są za wolno. We wtorek z biało-czerwono-białymi flagami w rękach zablokowali więc drogę do polsko-białoruskiego przejścia granicznego w Bobrownikach. Domagają się stanowczych i natychmiastowych działań ze strony Unii Europejskiej.  

Porwanie Romana Protasiewicza 

W niedzielę 23 maja Roman Protasiewicz – 26-letni dziennikarz, opozycjonista i założyciel niezależnego kanału Nexta – leciał z Aten do Wilna. Pod pretekstem bomby na pokładzie samolot został zmuszony do lądowania w Mińsku. Funkcjonariusze białoruskich służb wyprowadzili z samolotu Protasiewicza wraz z jego dziewczyną. Za rzekomy ekstremizm dziennikarzowi grozi dożywocie, a nawet kara śmierci. 

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.