Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

TUTAJ ZOBACZYSZ WIDEO!

W "Odysei" (1200 lat p.n.e.) Homer opisując sad Odyseusza na wyspie Itaka, wspomina o 10 odmianach jabłoni. Obecnie na świecie jest ich ponad 10 tysięcy. Konsumenci nie mogą więc narzekać. Rosną także oczekiwania. Jabłko ma być jędrne, soczyste i pięknie wyglądać. I tu zaczyna się kłopot. Bo to, co ładne, nie zawsze jest zdrowe.

Ekologiczne jabłka

A jabłka to właśnie zdrowie, zawierają witaminę C, cynk i wspomagają system immunologiczny. Ważne by były pozbawione zanieczyszczeń, toksyn, a zwłaszcza pestycydów. Jeśli więc to możliwe, wybierajmy jabłka z upraw ekologicznych posiadających odpowiednie certyfikaty jakościowe. Pozostaje jeszcze pytanie, które jabłka są najlepsze i jakie wybrać na szarlotkę, sok albo do sałatki. Odpowiedzi na te pytania nasza reporterka Matylda Wierietielny szukała w ekologicznym gospodarstwie sadowniczym w Rembertowie pod Warszawą. Prowadzi je Hubert Filipiak.

Jego rodzina zajmuje się sadownictwem od pięciu pokoleń. To on po przejęciu sterów zdecydował o przekształceniu sadu w gospodarstwo ekologiczne. Są w nim różne odmiany jabłek, grusze i czereśnie. Produkty uprawia zgodnie z wytycznymi rolnictwa ekologicznego, czyli stosując tylko środki dopuszczone do rolnictwa ekologicznego.

Zdrowa żywność

Spacer po sadzie rozpoczynamy od królewskich kwiatów. Hubert Filipiak pokazuje je nam, bo właśnie z nich są największe jabłka w jego gospodarstwie. Z naszą kamerą wejdziemy także do magazynu, w którym przechowuje 50 ton jabłek. Miejsce wyjątkowe, bo bez tlenu - niebezpieczne dla człowieka, gdyby tam utknął, ale idealne do przechowywania owoców. Jeśli chcesz się jeszcze dowiedzieć, co łączy nasze jabłka z uprawianymi w Kalifornii pomarańczami, zapraszamy do obejrzenia wideo.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.