Przed ambasadą Białorusi w Warszawie rozpoczęła się pikieta dziennikarzy i przedstawicieli mediów w obronie aresztowanego na Białorusi Andrzeja Poczobuta. Organizatorem protestu jest Stowarzyszenie Gazet Lokalnych, które zbiera podpisy pod apelem o uwolnienie z białoruskiego aresztu współpracownika "Gazety Wyborczej" i wszystkich więzionych na Białorusi dziennikarzy.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Zapis z protestu do zobaczenia TUTAJ :

Stowarzyszenie Gazet Lokalnych organizuje pikietę w obronie Andrzeja Poczobuta, dziennikarza i członka Związku Polaków na Białorusi. Dziennikarz "Gazety Wyborczej" od marca znajduje się w białoruskim areszcie. Postawiono mu zarzut „podżegania do nienawiści".

Andrzej Poczobut aresztowany na Białorusi

Andrzej Poczobut został zatrzymany 25 marca. Poinformował o tym szef KPRM Michał Dworczyk.

Aresztowano także czworo innych działaczy Związku Polaków na Białorusi: Andżelikę Borys, Irenę Biernacką, Marię Tiszkowską oraz Annę Paniszewą.

Stowarzyszenie Gazet Lokalnych zbiera podpisy pod apelem o uwolnienie z białoruskiego aresztu dziennikarza, współpracownika "Gazety Wyborczej" Andrzeja Poczobuta i wszystkich więzionych na Białorusi dziennikarzy.

Wydawcy gazet lokalnych w obronie dziennikarzy na Białorusi

Poniżej treść apelu wydawców.

My, wydawcy i dziennikarze gazet lokalnych wzywamy nasze koleżanki i kolegów z całej Polski o przybycie w piątek 28 maja o godz. 14.00 na pikietę pod ambasadę Białorusi przy ul. Wiertniczej 58.

Nie możemy dłużej milczeć. Nie będziemy przymykać oczu na to, co dzieje się na Białorusi. Dlatego chodźmy tam, aby upomnieć się o wolność dla Andrzeja Poczobuta. Razem wezwijmy do uwolnienia więźniów politycznych, umęczonych za kratami reżimu Łukaszenki. Dziś, przy pełnej izolacji, zamkniętych granicach, czujemy się bezsilni. Nie jesteśmy w stanie w żaden inny sposób upomnieć się o prześladowanych dziennikarzy na Białorusi. Ta pikieta to jedyny sposób, w jaki możemy domagać się ich uwolnienia. Wyrazić naszą wściekłość wobec tego, co dzieje się za naszą wschodnią granicą i domagać się stanowczej reakcji Europy i świata. Do udziału w pikiecie zapraszamy wszystkich, którym los więzionych dziennikarzy nie jest obojętny.

Organizatorzy protestu proszą o podpisywanie petycji, którą będą chcieli złożyć podczas pikiety na ręce przedstawiciela ambasady Białorusi! Petycję można podpisać: TUTAJ!

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi 
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
Komentarze
Zaloguj się
Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem
Jesli i tu pojawią się wpisy putinowych szmaciarzy w rodzauj mr.offa i arawina, redakcja powinna to uznać za nawoływanie do przestępstwa i wreszcie zdjąć z forum.
już oceniałe(a)ś
1
0