Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

ZOBACZ WIDEO. OLGIERD ŁUKASZEWICZ ZAPRASZA DO OBEJRZENIA SAMORZĄDOWEGO CZYTANIA  PROJEKTU "KONSTYTUCJA DLA EUROPY"

Wojciech Bogumił Jastrzębowski (1799-1882) był naukowcem, wynalazcą i przyrodnikiem. Brał udział w powstaniu listopadowym i bitwie pod Olszynką Grochowską. 3 maja 1831 roku opublikował 17-stronicową broszurę pt. "Wolne chwile żołnierza polskiego, czyli myśli o wiecznym pokoju między narodami ucywilizowanymi".

Główną jej częścią jest "Konstytucja dla Europy". Jastrzębowski tworzy w niej wizję powołania zjednoczonej pokojowej Europy - nie krajów, ale narodów. Kreśli obraz Europy bez granic, z ujednoliconym prawem i wspólnymi dla wszystkich narodów organami władzy.

Fundacja My Obywatele Unii Europejskiej i jej fundator, Olgierd Łukaszewicz przy współpracy z Warszawską Izbą Gospodarczą zapraszają do obejrzenia filmu pt. „Wielkie samorządowe czytanie Polskiego Projektu Konstytucji dla Europy W.B. Jastrzębowskiego z 1831 roku".

Konstytucja dla Europy - W.B. Jastrzębowskiego

Prezydenci RP Bronisław Komorowski i Aleksander Kwaśniewski oraz 50 samorządowców z całej Polski, wójtowie, burmistrzowie, prezydenci miast i marszałkowie czytają wybrane artykuły „Traktatu o wiecznym pokoju między narodami ucywilizowanymi".

W 2008 roku, decyzją ówczesnego marszałka Sejmu Bronisława Komorowskiego, tekst "Konstytucji dla Europy" został przełożony na 5 języków i upowszechniony wśród dyplomatów Unii Europejskiej. O projekcie i samym autorze wie w Polsce jednak niewielu. Jako autor i jeden z ojców założycieli zjednoczonej Europy jest nam znany Robert Schuman, francuski minister spraw zagranicznych.

9 maja przypada rocznica podpisania historycznej Deklaracji Schumana. W przemówieniu wygłoszonym w Paryżu w 1950 r. Robert Schuman zaproponował nową formę współpracy politycznej w Europie, która uniemożliwiłaby wybuch nowej wojny. Dzień Europy - 9 maja - jest dniem, w którym co roku świętujemy pokój i jedność na naszym kontynencie.

Dzień Europy 2021

Cały film pt. „Wielkie samorządowe czytanie Polskiego Projektu Konstytucji dla Europy W.B. Jastrzębowskiego z 1831 roku" do obejrzenia między innymi na:

www.MyobywateleUE.org, 

www.KonstytucjaDlaEuropy.eu 

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.