Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Ciepły prysznic, wygodne łóżko, możliwość zrobienia prania czy przygotowania posiłku – te prozaiczne, domowe czynności stają się nieosiągalne dla opiekunów, gdy dziecko trafia do szpitala. Szczególnie wtedy, gdy od rodzinnego domu dzielą setki kilometrów.

Z pomocą przychodzi Fundacja Ronalda McDonalda. Właśnie otwiera swój drugi w Polsce Dom dla rodzin hospitalizowanych dzieci, w bezpośrednim sąsiedztwie Szpitala Pediatrycznego WUM w Warszawie. To tu rodzice będą mogli bezpłatnie mieszkać w czasie ciężkiej choroby i pobytu dziecka w szpitalu. To tu znajdą wsparcie i gościnę, odpoczną od szpitalnego stresu, przygotują ciepły posiłek, zrobią pranie, a przede wszystkim – będą cały czas blisko swojego dziecka.

Dom Ronalda McDonalda w Warszawie to 25 przestronnych apartamentów, z wygodnymi podwójnymi łóżkami, rozkładanymi pufami i pojemnymi szafami. W łazienkach kabiny prysznicowe z podgrzewanymi ścianami. Na półkach czekają zestawy pielęgnacyjnych kosmetyków.

Sercem Domu jest duża, nowocześnie wyposażona kuchnia, w której rodzice będą mogli przygotować ciepły posiłek dla siebie i swoich dzieci. Sami zjedzą go w przytulnej jadalni, z widokiem na zadbany ogród. Latem wypiją poranną kawę na obsadzonym hortensjami tarasie. W budynku dla ich wygody znajduje się też rodzinna sala do wspólnych spotkań, biblioteka i pralnia. Wkrótce zacznie też działać wydzielona strefa rekreacji o funkcji przedszkola dla dzieci pracowników i studentów kampusu oraz zdrowego rodzeństwa małych pacjentów szpitala, którzy zamieszkają z rodzicami w Domu. WUMIK, bo tak nazywa się to miejsce, powstało dzięki współpracy Fundacji i Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

Pierwszy w Polsce Dom Fundacji Ronalda McDonalda z powodzeniem działa od pięciu lat w Krakowie. Powstał przy tamtejszym Uniwersyteckim Szpitalu Dziecięcym. Tylko w 2020 r. z gościny skorzystało 71 rodzin. Ich średni czas pobytu wynosił 20 dni, a najdłuższy – 382 dni. Czas pobytu rodzin w Domu Ronalda McDonalda nie jest niczym ograniczony – rodziny mogą tu zostać tak długo, jak długo ich dziecko jest leczone w szpitalu. Pobyt w Domu Ronalda McDonalda jest całkowicie bezpłatny.

W Warszawie powstaje drugi w Polsce Dom Ronalda McDonaldaW Warszawie powstaje drugi w Polsce Dom Ronalda McDonalda Michał Teperek

- Publiczna służba zdrowia na całym świecie skupia się na aspektach medycznych, na leczeniu. Natomiast rolą naszej Fundacji jest pomoc w rozwiązywaniu problemów temu towarzyszących. Bliskość mamy i taty to coś, co daje hospitalizowanemu dziecku poczucie bezpieczeństwa i nadzieję, wspiera sam proces leczenia - mówi prof. dr. hab. Wiesław Jędrzejak, hematolog i onkolog kliniczny, członek Rady Fundacji Ronalda McDonalda. Wraz z nim w Radzie Fundacji zasiadają także inni doświadczeni lekarze: hematolog i onkolog dziecięcy prof. Jerzy R. Kowalczyk i pediatra, hematolog prof. Michał Matysiak. Honorowym Prezesem jest prof. dr hab. n. med. Adam Jelonek, autorytet w dziedzinie pediatrii.

Fundację wsparła aktorka Karolina Gorczyca. – Od samego początku obserwowałam, z jaką miłością i zaangażowaniem powstaje fundacyjny Dom Ronalda McDonalda. To prawdziwy dom poza domem dla rodziców dzieci, które przyjeżdżają do warszawskiego szpitala WUM na długie leczenie – mówi.

- Fundacja to ludzie, nasz Dom to ludzie. Dzięki tym wszystkim, którzy tworzą i wspierają naszą organizację, możemy skutecznie pomagać innym. We wszystkie programy Fundacji zaangażowanych jest ponad 1100 wolontariuszy. – podkreśla Renata Barańska, menedżer warszawskiego Domu, wcześniej wolontariuszka Fundacji.

W Warszawie powstaje drugi w Polsce Dom Ronalda McDonaldaW Warszawie powstaje drugi w Polsce Dom Ronalda McDonalda Michał Teperek

Katarzyna Nowakowska, prezes zarządu Fundacji Ronalda McDonalda i dyrektor wykonawcza: - Nasz Dom będzie ogromnym wsparciem dla uniwersyteckiego szpitala, dla wszystkich jego oddziałów. Rodzice, którzy trafią do nas z rekomendacji szpitala, otrzymają wszelką możliwą pomoc, jak najlepsze, godne warunki pobytu. Będą codziennie wracać do swoich dzieci spokojni i wypoczęci, skutecznie wspierać je w walce z chorobą. Nie zostawiamy ich samych, wiemy, co przeżywają, gdy ich dziecko przebywa w szpitalu. Potrzebują wsparcia w tym trudnym czasie. Od tego jest właśnie organizacja pożytku publicznego taka jak nasza Fundacja. Żeby rozumieć potrzeby i wiedzieć, jak pomóc. A my wiemy. A jeśli nie wiemy, znajdziemy tego, kto wie i nam pomoże.

Każdy może wspierać programy Fundacji:

Fundacja Ronalda McDonalda działa w Polsce od 2002 r., pomagając rodzinom hospitalizowanych dzieci (Domy, Pokoje Rodzinne) oraz prowadząc programy w zakresie profilaktyki medycznej dzieci (m.in. ogólnopolski program bezpłatnych badań USG dzieci). Więcej informacji na stronie www.frm.org.pl

Fundacja Ronalda McDonalda to organizacja pożytku publicznego działająca wyłącznie dzięki wsparciu darczyńców. To właśnie dzięki nim – partnerom budowy i indywidualnym darczyńcom – powstał Dom Ronalda McDonalda. Fundacja jest otwarta na wszelkie formy pomocy, począwszy od wolontariatu, po darowizny finansowe i rzeczowe. Wesprzeć ją można poprzez wpłatę do skarbonki albo zakup ciastka owsianego w restauracjach McDonald’s.

Każdy może też przekazać swój 1% podatku: KRS 0000 105450.

Więcej informacji o tym, jak wesprzeć Fundację Ronalda McDonalda TUTAJ.

Dom Ronalda McDonalda w Warszawie mieści się przy ul. Księcia Trojdena 2B.

Autorami projektu są architekci Tomasz Flejterski i Alicja Szojda, wspierani przez zespół pracowni projektowej „AFP architekci”.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.