Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Rozmowa z Billem Gatesem dotyczyć będzie głównie zagadnień związanych z jego książką „Jak ocalić świat od katastrofy klimatycznej. Rozwiązania, które już mamy, zmiany, jakich potrzebujemy”. Podczas wywiadu padły pytania m.in. o konieczność redukcji emisji gazów cieplarnianych do zera, znaczenie energii jądrowej i biopaliw w tym procesie, nieuchronności globalnych zmian w przemyśle, roli polityków i państw wysoko rozwiniętych w trudnym przedsięwzięciu ratowania Ziemi.

Poruszono także wątki związane z energetyczną i ekologiczną sytuacją Polski, m.in. wycinką lasów i zanieczyszczeniem powietrza. Bill Gates odniósł się także do problemów, jakie na świecie wywołała pandemia COVID-19, oraz jej dalszych spodziewanych skutków.

„Nie widzę problemu w tym, że ludzie mnie atakują, bo potrzebujemy otwartego dialogu, potrzebujemy wolnej prasy i głosów mówiących: halo, czy może jest inny sposób na rozwiązanie tego problemu? Więc nie boję się, że ktoś mnie urazi, gdy wkroczę w publiczną dyskusję na ten temat” – mówi Bill Gates, zapytany o to, czy obawia się obwiniania za katastrofę klimatyczną, którą zapowiada, analogicznie do obwiniania go za pandemię COVID-19, którą przewidział. 

Według Billa Gatesa tylko całkowite zatrzymanie emisji gazów cieplarnianych może uratować świat przed katastrofą. Jego książka „Jak ocalić świat od katastrofy klimatycznej. Rozwiązania, które już mamy, zmiany, jakich potrzebujemy” prezentuje jego plan oraz wezwanie do działania.

Wywiad Billa Gatesa dla „Gazety Wyborczej” i TVN 24

16 lutego br. nakładem Wydawnictwa Agora ukazała się w Polsce, wraz z równoczesną premierą światową, książka Billa Gatesa „Jak ocalić świat od katastrofy klimatycznej. Rozwiązania, które już mamy, zmiany, jakich potrzebujemy”.

Bill Gates udzielił z tej okazji wywiadu Dorocie Wysockiej-Schnepf („Gazeta Wyborcza”) i Piotrowi Kraśce (TVN 24). Rozmowa wideo, w której omawiane są również wątki związane z Polską, dostępna będzie od 25.03 (czwartek) od godz. 7:00 na Wyborcza.pl.

Dla prenumeratorów serwisu dostępna będzie również wersja tekstowa wywiadu online, a wraz z nią kod rabatowy na książkę i ebook -50%.

Jedyny w Polsce, ekskluzywny wywiad z Billem Gatesem!, Redakcja WideoJedyny w Polsce, ekskluzywny wywiad z Billem Gatesem!, Redakcja Wideo redakcja

Najciekawsi rozmówcy, najważniejsze tematy. Kup prenumeratę już dziś na Wyborcza.pl/prenumerata 

Książka Billa Gatesa

Wywiad został zrealizowany przez partnerów medialnych: Wyborcza.pl oraz TVN 24 GO przy współpracy z Wydawnictwem AGORA.

O książce Billa Gatesa:

Ta książka to owoc dziesięciu lat badań nad przyczynami i skutkami zmian klimatycznych. Bill Gates w poszukiwania sposobów na powstrzymanie katastrofy ekologicznej zaangażował ekspertów fizyki, chemii, biologii, inżynierii, politologii i finansów. Wniosek z ich badań jest jeden: musimy dążyć do zredukowania emisji gazów cieplarnianych, do zera! Jak tego dokonać? Bill Gates, specjalista od urzeczywistniania nowych idei, przede wszystkim przedstawia konkretny i praktyczny plan działania, wskazuje obszary, w których technologia już dziś pomaga ograniczać emisję gazów, wyjaśnia, jak znane dziś technologie mogą być bardziej efektywne i gdzie niezbędne są nowe rozwiązania oraz kto już pracuje nad koniecznymi innowacjami. Proponuje strategie dla państw, ale i sposoby, w jakie obywatele mogą rozliczać rządy, pracodawców i siebie samych z postępów w tym projekcie kluczowym dla ratowania planety.

Jedyny w Polsce, ekskluzywny wywiad z Billem Gatesem!, Redakcja WideoJedyny w Polsce, ekskluzywny wywiad z Billem Gatesem!, Redakcja Wideo redakcja

„Gazeta Wyborcza” jest największym opiniotwórczym dziennikiem w Polsce. To codzienny wybór czytelników, którzy szukają informacji, opinii, analiz i komentarzy, chcą poszerzać swoją wiedzę o świecie, a także poszukują atrakcyjnej rozrywki i praktycznych porad. Treści dziennika dostępne są zarówno w formie papierowej, jak i cyfrowej - w serwisach internetowych Wyborcza.pl, w aplikacji mobilnej oraz w wersji na czytniki. „Gazeta Wyborcza" jest liderem procesu transformacji cyfrowej prasy w Polsce. Na koniec grudnia 2020 r. społeczność prenumeratorów cyfrowego wydania „Gazety Wyborczej" liczyła niemal 260 tys.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.