Zwycięzcą 3. edycji konkursu "Odwaga patrzenia" został Karim Mottaghi z Iranu. - Jego zdjęcia, przypominające kadry z futurystycznego filmu, niestety nie są fikcją. Można ich nie oglądać kolejny raz, jednak myśli nie przestają wokół nich krążyć - mówiła Beata Łyżwa-Sokół, przewodnicząca jury [WIDEO]
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Znamy finalistów i laureata Nagrody im. Krzysztofa Millera oraz laureata kategorii: Wolność, solidarność, tolerancja – Nagrody Fundacji „Gazety Wyborczej”. To Karim Mottaghi z Iranu i Jędrzej Nowicki z Polski. 

Uroczystość – w tym roku tylko online – prowadzili Beata Łyżwa-Sokół, szefowa działu foto „Gazety Wyborczej” i przewodnicząca jury, i Michał Nogaś, dziennikarz „Wyborczej”. 

Obejrzyj finał konkursu: 

- Laureat 3. edycji Konkursu im. Krzysztofa Millera zrealizował materiał, który nie tylko wymagał odwagi patrzenia, ale również odwagi pokazania innym tego, co zobaczył. Jego zdjęcia, przypominające kadry z futurystycznego filmu, niestety nie są fikcją. Można ich nie oglądać kolejny raz, jednak myśli nie przestają wokół nich krążyć. “Bliżej nie dało się już podejść” - powiedziałby Krzysztof Miller, oglądając fotografie zwycięzcy - uzasadniła wybór jury jego przewodnicząca Beata Łyżwa - Sokół.

Wolność, solidarność, tolerancja 

Laureatem Nagrody Fundacji „Gazety Wyborczej” w kategorii „Wolność, solidarność, tolerancja” został Jędrzej Nowicki za fotoreportaż z Białorusi zrealizowany w sierpniu tego roku, gdy tuż po wyborach prezydenckich, oficjalnie wygranych przez Aleksandra Łukaszenkę, w geście protestu tłumy Białorusinów i Białorusinek wyszły na ulice w całym kraju. 

- Chcemy wyróżnić Jędrzeja Nowickiego za odwagę w dokumentowaniu, ale też bycie wśród walczących o swoją wolność i wolność swojego kraju oraz postawę obywatelską, pokazującą, że nie ma wolności bez naszej solidarności - mówi Joanna Krawczyk, prezeska Fundacji „Gazety Wyborczej”. 

Jury konkursowe wskazało w tym roku siedmioro finalistów. To Natalia Ershova z Rosji, Chris Mozyro z Wielkiej Brytanii, który fotografował protesty Black Lives Matter w Londynie, Maciej Jaźwiecki, który odwiedził oddziały covidowe. 

Bernard Kwapiński trafił do finału konkursu z fotoreportażem pt. "Happyland", Alexey Malgavko z Rosji  ze zdjęciami z dalekiej Syberii, Karim Mottaghi z Iranu z fotoreportażem "Blok 65" a Anna Hartman-Ksycińska dokumentowała życie przyjaciół swojej córki. 

Konkurs "Odwaga patrzenia". Wyjątkowa edycja 

Konkurs powstał, by upamiętnić jednego z najważniejszych i najwybitniejszych fotoreporterów w historii „Gazety Wyborczej”. Krzysztof Miller dokumentował naszą rzeczywistość, zmieniający się świat, najważniejsze konflikty na świecie. Wraz z dziennikarzami „Gazety Wyborczej” relacjonował największe konflikty zbrojne i społeczno-polityczne. Pokazywał piekło wojny, trudy codzienności i był też doskonałym obserwatorem Polski w dobie transformacji.   

Tegoroczna edycja konkursu z wielu powodów była wyjątkowa. Po raz pierwszy jurorzy musieli debatować zdalnie. W tym roku najlepsze zdjęcia wskazali: Ewa Ewart (producentka filmów dokumentalnych i dziennikarka BBC); Anna Bedyńska (fotoreporterka i laureatka World Press Photo i Grand Press Photo); Karolina Sekuła (fotografka, fotoedytorka współpracująca z Bloomberg EMEA w Londynie); Paweł Kopczyński (szef Redakcji Fotograficznej na Europę Środkową i Wschodnią oraz Globalnie Wydarzenia Sportowe w Reuters Pictures); Tomasz Kowalski (prezes zarządu Deutsche Bank Polska); Joanna Krawczyk (prezeska Zarządu Fundacji „Gazety Wyborczej”); Jerzy B. Wójcik (wydawca ,,Gazety Wyborczej”) oraz Beata Łyżwa-Sokół (szefowa Działu Foto ,,Gazety Wyborczej” i przewodnicząca jury).

3. edycja Nagrody im. Millera. Padł rekord  

– Dostaliśmy aż 370 fotoreportaży! To zupełnie rekordowa liczba – mówi Beata Łyżwa-Sokół. 

Zgłoszenia napłynęły z całego świata, m.in. z Argentyny, Ghany, Iranu, Chin, USA, Turcji, Maroko, Indii, Boliwii, Senegalu, Kambodży, Jordanii, Chile, Grecji, Sierra Leone, Bangladeszu, Nigerii, Meksyku, Laosu, Togo, Japonii, Azerbejdżanu, Etiopii, Litwy, ale też z Białorusi, Rzeszowa i Złotoryi. Dlatego tegoroczny finał, po raz pierwszy będzie miał napisy w języku angielskim.

– Ogromne znaczenie miało dla nas to, że materiały zostały zrealizowane przez miejscowych autorów. Mieliśmy zatem szansę zobaczyć mocne historie, realizowane przez dłuższy czas, a nie powierzchowne serie zdjęć zrobione podczas wypadu na wakacje – dodaje przewodnicząca jury.  

Pogłębione, odważne, rzetelne. Kogo nagradzamy  

Redakcja „Gazety Wyborczej” ustanowiła Nagrodę im. Krzysztofa Millera za odwagę patrzenia w 2018 roku. Celem konkursu jest promocja fotografii o wyjątkowych wartościach dziennikarskich, wyróżniających się pogłębionym, rzetelnym i odważnym spojrzeniem na trudne tematy społeczne, polityczne, ekonomiczne i kulturowe.  

Do pierwszej edycji konkursu zgłoszono 300 prac, czyli blisko pięć tysięcy zdjęć. Jego zwyciężczynią została Anna Liminowicz, nagrodzona za fotoreportaż „Między blokami" o związku dwóch kobiet. Opublikował go „Duży Format”, a później także „The New York Times”.  

Laureatem drugiej edycji konkursu był Alessio Paduano, stale współpracujący z redakcjami „Corriere della Sera”, „La Repubblica”, „The Guardian”, „Newsweek” i „Time”. Pochodzący z Neapolu fotograf został nagrodzony za fotoreportaż „Współczesne niewolnictwo: zagubione córki Nigerii”.   

Partnerami konkursu są Deutsche Bank Polska S.A. oraz Fundacja „Gazety Wyborczej”, partnerami medialnymi Fotopolis i Digital Camera.  

Zapraszamy na Wyborcza.pl i FB „Gazety Wyborczej”.  

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi 
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
  Komentarze
  Zaloguj się
  Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem
  Bieda zawsze dobrze wychodzi na zdjęciach.
  już oceniałe(a)ś
  0
  0