Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

 - Białorusini się przebudzili - mówiła w piątek Swiatłana Cichanouska podczas nieformalnego posiedzenia Rady Bezpieczeństwa ONZ. Zostało ono zwołane z inicjatywy Estonii i przy wsparciu innych państw członkowskich organizacji. Spotkanie dotyczyło aktualnej sytuacji politycznej na Białorusi i łamania praw człowieka w tym państwie. 

Rada Bezpieczeństwa ONZ. Wystąpienie Swiatłany Cichanouskiej

Cichanouska wezwała do potępienia brutalnego stłumienia przez Aleksandra Łukaszenkę pokojowych protestów, które trwają już od niemal miesiąca. Prezydenta Białorusi nazwała człowiekiem "kurczowo trzymającym się władzy". Zaapelowała też o powtórzenie wyborów prezydenckich i zaprzestanie przemocy.  - Nasze żądania są proste. Przemoc na Białorusi powinna zostać natychmiast powstrzymana, a więźniowie polityczni natychmiast uwolnieni - podkreśliła podczas posiedzenia. Dodała, że "naród nie może być zakładnikiem jednego człowieka". 

Wezwała ONZ do wysłania międzynarodowej misji obserwacyjnej na Białoruś. Powiedziała też, że Komisja Praw Człowieka ONZ powinna zorganizować specjalne posiedzenie na temat przypadków łamania swobód obywatelskich i praw człowieka w jej kraju.  - Prosimy ONZ o potępienie użycia przemocy wobec demonstrantów przez siły bezpieczeństwa na Białorusi, o zwołanie specjalnej sesji Rady Praw Człowieka w celu omówienia sytuacji w zakresie praw człowieka na Białorusi oraz wysłanie międzynarodowej misji obserwacyjnej do kraju w celu monitorowania sytuacji - powiedziała.

Swiatłana Cichanouska

Wybory prezydenckie na Białorusi odbyły się 9 sierpnia. Oficjalnie urzędujący prezydent otrzymał 80,1 procent głosów, a Cichanouska - kluczowa kandydatka opozycji według oficjalnych wyników uzyskała 10,1 procent głosów. Opozycja twierdzi jednak, że wybory zostały sfałszowane. Już od niemal miesiąca na Białorusi trwają protesty, które są brutalnie tłumione przez reżim Aleksandra Łukaszenki. 

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.