Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu
 

Trwa debata nad finansowym wsparciem dla artystów i środowisk twórczych poszkodowanych w wyniku pandemii koronawirusa. Sejm zapoznał się z uchwałami ws. upamiętnienia zasług Jana Kowalewskiego dla niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej i powstrzymania ekspansji komunistycznej Rosji oraz uchwałą upamiętniającą  40. rocznicę Lubelskiego Lipca'80.

Podwyżki dla parlamentarzystów i ustanowienie pensji dla pierwszej damy

Posłowie przegłosowali wniosek o przystąpienie do drugiego czytania projektu ustawy. Następnie zgłoszono wniosek o trzecie czytanie tego projektu.

Już wczoraj jako pierwsi poinformowaliśmy, że  PiS przygotowało projekt ustawy podwyższającej uposażenie posłom i senatorom. Projekt przewiduje też pensję dla prezydentowej w wysokości 17 tysięcy brutto.

Parlamentarzyści mieliby zarabiać około 12,5 tysięcy brutto. Sejmowa komisja regulaminowa i spraw poselskich uchwaliła projekt podnoszący pensje parlamentarzystów do 12 tys. zł. 17 tys. ma dostawać żona prezydenta, a po 20 tys. - premier i ministrowie. Projekt przyniósł wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki (PiS).

Obrady Sejmu

Pierwsze czytanie rządowego projektu nowelizacji ustawy o działaczach opozycji antykomunistycznej oraz osobach represjonowanych z powodów politycznych.

Posłowie Koalicji Obywatelskiej domagają się informacji KGP na temat wydarzeń i działań policji podczas zatrzymania aktywistki LGBT - Margot.

Sejmowa uchwała ws. sytuacji na Białorusi

Sejm przyjął uchwałę ws. sytuacji na Białorusi po wyborach prezydenckich. Marszałek Elżbieta Witek odczytała uchwałę. - Sejm RP z całą mocą potępia masowe represje wobec społeczeństwa białoruskie i sfałszowanie wyborów prezydenckich - czytamy w uchwale przyjętej przez posłów. Sejm przyjął uchwałę przez aklamację.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.