Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Wideo dostępne dla prenumeratorów.

- Jeśli chodzi o ten ludzki element, to mówię, że zależy absolutnie panu prezydentowi Łukaszence na interesie Białorusi, to widać. I widać to, że jest człowiekiem takim ciepłym - komentował w 2016 r. Stanisław Karczewski. - Moja rozmowa z Aleksandrem Łukaszenką była dobra, serdeczna i długa, trwała grubo ponad godzinę. Rozmawiałem z nim o polityce, o naszych relacjach. To moja najtrudniejsza wizyta zagraniczna – mówił wówczas o wizycie na Białorusi. - Olbrzymi pałac, monumentalna, przytłaczająca budowla – opisywał wtedy swoje wrażenia.

Później wielokrotnie tłumaczył się z tych słów w bardzo różny sposób. - Prawda jest taka, że wszedłem do pomieszczenia, w którym było bardzo zimno. I zdziwiło mnie, że po trzech, czterech minutach już tego chłodu nie czułem. Stąd to sformułowanie o ciepłej rozmowie - mówił senator PiS na antenie Radia ZET w 2018 roku. A nam w styczniu tego roku: - Dzięki tej rozmowie wszystkie polskie dzieci uczą się w szkołach w języku polskim. To sukces.

Teraz po sfałszowaniu wyborów prezydenckich na Białorusi narracja znów jest inna. 

Wybory na Białorusi

Według państwowego exit poll urzędujący od ponad 25 lat prezydent Aleksander Łukaszenka zdobył 79,7 proc. głosów. Jego główna kontrkandydatka Swiatłana Cichanouska - 6,8 proc. Sztab Cichanouskiej nie uznał wyników wyborów ogłoszonych przez białoruską Centralną Komisję Wyborczą. - Uzyskane przez nas dane nie są zgodne z tymi, które ogłoszono - powiedziała kandydatka opozycji. Jej zdaniem to ona zwyciężyła w niedzielnych wyborach prezydenckich na Białorusi.

Po ogłoszeniu wyników w Mińsku zebrało się tysiące demonstrantów. Milicja i oddziały OMON-u rozbijają demonstracje. Do tłumienia protestów użyto granatów hukowych, gumowych kul, armatek wodnych i gazu łzawiącego. Co najmniej jedna osoba zginęła, a kilkadziesiąt jest rannych. Protesty nie gasną.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.