Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Wideo dostępne dla prenumeratorów.

Na Białorusi o godz. 8 czasu lokalnego (godz. 7 w Polsce) rozpoczęło się w lokalach wyborczych głosowanie w wyborach prezydenckich.

W wyborach bierze udział pięcioro kandydatów. Olbrzymie kolejki przed ambasadą Białorusi w Warszawie. Zobacz wideo.

Głosowanie potrwa do godziny 19 czasu polskiego.

Wybory prezydenckie na Białorusi

Trwają wybory prezydenckie na Białorusi. Niedziela jest głównym dniem głosowania w wyborach prezydenckich. Główną rywalką prezydenta Aleksandra Łukaszenki jest Swiatłana Cichanouska. To w pewnym sensie kandydatka z przypadku, która wyrosła na symbol wolności i nadziei milionów Białorusinów.

Swiatłana Cichanouska - najpoważniejsza kontrkandydatka

Swiatłana Cichanouska, z zawodu tłumaczka, kampanię wyborczą prowadzi w zastępstwie swojego męża. Władze zarzucają mu m.in. organizację zamieszek. Siarhiej Cichanouski, popularny bloger, został zatrzymany i osadzony w areszcie. W wyborach startuje także trójka opozycyjnych działaczy - Hanna Kanapacka, Andrej Dzmitryjeu i Siarhiej Czeraczań. Łukaszenka, który sprawuje rządy nieprzerwanie od 1994 r., ubiega się o szóstą już kadencję.

Wybory prezydenckie. Białorusini w Polsce głosują. Kolejka przed ambasadą w Warszawie

Od wtorku do soboty trwało tzw. głosowanie przedterminowe. Główny dzień wyborów poprzedziło pięć dni głosowania przedterminowego. Cichanouska apelowała do Białorusinów o przyjście do urn wyłącznie 9 sierpnia. Według Centrum Praw Człowieka „Wiasna” właśnie w czasie głosowania przedterminowego obserwatorzy odnotowują liczne fałszerstwa.  Obywatele Białorusi w Polsce mogą głosować w ambasadzie w Warszawie oraz w konsulatach - w Białymstoku i Białej Podlaskiej. Przez ostatni tydzień w mediach społecznościowych pojawiały się zdjęcia i wpisy informujące o kolejkach przed ambasadą w Warszawie.

Zapisanie się na listę wyborców możliwe było tylko w określonych godzinach.

Białorusini musieli stać przez kilka godzin przed ambasadą Białorusi w Warszawie, aby zapisać się na listę wyborców.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.