Sejm odrzucił wnioski KO o wyrażenie wotum nieufności wobec ministrów sprawiedliwości oraz spraw wewnętrznych i administracji Zbigniewa Ziobry i Mariusza Kamińskiego. Ministrowie pozostaną na swoich stanowiskach. Zobacz wideo.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Aby oglądać, wciśnij play: 

 

W Sejmie rozpoczęła się seria głosowań. Wśród nich było głosowanie nad wotum nieufności dla ministrów Zbigniewa Ziobry i Mariusza Kamińskiego.

Sejm odrzucił wniosek o wyrażenie wotum nieufności wobec ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry - za wnioskiem głosowało 217, 232 było przeciw, 2 wstrzymało się od głosu.

Sejm odrzucił wniosek o wyrażenie wotum nieufności wobec ministra spraw wewnętrznych i administracji Mariusza Kamińskiego - za wnioskiem głosowało 216 posłów, 233 było przeciw, 3 wstrzymało się od głosu.

Sejm. Posłowie obradują na wnioskiem o wotum nieufności dla  ministra Ziobry

Premier Morawiecki: - Podajcie chociaż jeden przykład upolitycznienia sędziego, sądu lub jakiegoś wyroku - mówił premier do opozycji. - Milczycie? Nie potraficie? Tyle w temacie upolitycznienia wyroków - dodawał szef rządu. - Żeby poznać bezmiar potrzeb reformy wymiary sprawiedliwości, wystarczy sięgnąć do niektórych wyroków. Ośmieszają je do tego stopnia, że wypadałoby opuścić zasłonę milczenia - mówił Morawiecki.

- Jest pan najgorszym ministrem sprawiedliwości w historii Polski. Dlatego jedynym, co pan powinien dzisiaj dostać, jest nie wotum zaufania, a zwolnienie dyscyplinarne - mówiła posłanka Kamila Gasiuk-Pihowicz z Koalicji Obywatelskiej.

- Minister Kamiński jest najlepszym ministrem w historii III RP - mówił Mateusz Morawiecki. 

Sejm - 15 lipca. Pierwszy dzień obrad

Posłowie wysłuchali sprawozdania komisji ds.  energii, klimatu i aktywów państwowych o rządowym projekcie ustawy o zmianie ustawy o odnawialnych źródłach energii.

W Sejmie odbyło się  już sprawozdanie komisji o rządowym projekcie ustawy o wsparciu dla rynku ubezpieczeń należności handlowych w związku z przeciwdziałaniem skutkom gospodarczym COVID-19. Rozpoczęły się 5-minutowe oświadczenia w imieniu klubów i koła.

Pierwsza część obrad: 

Konfederacja chce uznania ambasador USA w Polsce za persona non grata

Konfederacja domaga się uznania ambasador Mosbacher za persona non grata w Polsce. - Sejm nie zajmie się tym tematem - powiedziała marszałek Elżbieta Witek. Wcześniej na konferencji prasowej zwołanej w Sejmie posłowie Konfederacji mówili: - Są pewne granice, których przekraczać nie można, nie mamy pretensji do rządu USA. Mamy pretensje do rządu polskiego. Wzywamy rząd do zdecydowanej reakcji w tej sprawie.

Sejm. Dwa wnioski o wotum nieufności - wobec ministrów Zbigniewa Ziobry i Mariusza Kamińskiego

Zgodnie z harmonogramem dziś Sejm zajmie się wnioskami Koalicji Obywatelskiej o wyrażenie wotum nieufności wobec ministra spraw wewnętrznych i administracji Mariusza Kamińskiego oraz wobec ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry.

Na początku czerwca, jeszcze w czasie kampanii wyborczej, posłowie KO zapowiedzieli złożenie wniosków o wotum nieufności wobec obu ministrów. We wtorek (14 lipca) sejmowe komisje sprawiedliwości oraz administracji i spraw wewnętrznych, w której większość mają posłowie z klubu PiS, negatywnie zaopiniowały wnioski o wyrażenie wotum nieufności wobec Kamińskiego i Ziobry.

Wakacje 2020. Polski bon turystyczny

Zgodnie z harmonogramem dziś (15 lipca)  posłowie mają zająć się poprawkami Senatu do prezydenckiej ustawy o polskim bonie turystycznym. 

Senatorowie chcą m.in. poszerzenia zakresu osób, które będą mogły korzystać z bonu turystycznego . Senat zaproponował, żeby objąć nim także emerytów i rencistów oraz dzieci rodziców, którzy pracują za granicą.

Bądź na bieżąco! "Gazeta Wyborcza" - Relacja na żywo!

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi 
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej na ten temat
Komentarze
Zaloguj się
Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem
Co tam w tej chwili Kamiński i Ziobro...

211 193 -> gdyby tyle głosów więcej dostał RT -> zostałby Prezydentem.

Fakty: 177 tys. głosów nieważnych (podobno bardzo niedużo) i około 80 tys. pakietów, które nie wróciły od wyborców głosujących za granicą oraz około 200 tys. głosów oddanych na dudę w DPS-ach (100%!!!!). Wszystko to ma ogromne znaczenie.

Dlatego trzeba i warto składać protesty wyborcze do Sądu Najwyższego. Do jutra!
już oceniałe(a)ś
1
0