Wtorek (12 maja) jest trzecim dniem obrad Zgromadzenia Ogólnego Sędziów Sądu Najwyższego, które ma wybrać kandydatów na nowego pierwszego prezesa tego sądu. Obrady Zgromadzenia Ogólnego zwołał tymczasowy pierwszy prezes SN Kamil Zaradkiewicz. Oglądaj na żywo!
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Trzecie już wznowienie obrad wtorkowego posiedzenia Zgromadzenia Ogólnego Sądu Najwyższego.  Trwa głosowanie nad wyborem kandydatów na pięciu kandydatów na stanowisko pierwszego prezesa Sądu Najwyższego. 

Oglądaj na żywo!

Wcześniejsza część obrad:

Ze względu na zagrożenie koronawirusem sędziowie przebywają w kilku salach. W nich też oddają swoje głosy.

Wznowiono obrady Zgromadzenia Ogólnego SN. Sędzia Zaradkiewicz ponownie przerwał posiedzenie i zarządził 15 minut przerwy.

Przez dwa dni - 8 i 9 maja - trwały prace nad wyborem członków komisji skrutacyjnej. Odbyły się nawet głosownia w tej sprawie. Ostatecznie obrady Zgromadzenia Ogólnego przerwano do wtorku (12 maja).

Głos zabiera sędzia Kamil Zaradkiewicz - tymczasowy pierwszy prezes Sądu Najwyższego.

- Dotychczas nie udało się ustalić wyników głosowania nad wyborami członków komisji skrutacyjnej, dlatego że powstały istotne zastrzeżenia dotyczące tego, w jaki sposób komisja powołana do liczenia głosów nad powołaniem komisji skrutacyjnej tego obliczenia głosów dokonała. Ta kwestia będzie pierwszym punktem po wznowieniu obrad we wtorek - mówił w sobotę (9 maja) sędzia Kamil Zaradkiewicz .

- Po dwóch dniach obrad do sposobu ich prowadzenia przez sędziego Zaradkiewicza odniósł się między innymi sędzia SN Michał Laskowski . - Przewodniczący Zgromadzenia to nie jest ktoś, kto wydaje decyzje władcze. To nie jest ktoś, kto decyduje o wszystkim zamiast Zgromadzenia.  Mam poczucie, że właśnie oglądam zmierzch państwa prawa - mówił  były rzecznik Sądu Najwyższego.

Transmisja obrad Zgromadzenia Ogólnego Sądu Najwyższego udostępniona z profilu FB Stowarzyszenie Sędziów Polskich „Iustitia”.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi 
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej na ten temat
Komentarze
Zaloguj się
Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem
p.o I Piżamka nie pozwoli:)
już oceniałe(a)ś
0
0