- Zmieniliśmy się. Są dane na ten temat. Poważne i znaczące. Przez to, z czym się zmagamy od prawie dwóch miesięcy. Jako członkowie społeczeństwa pozostajemy pod wpływem kryzysu, pod wpływem separacji, pod wpływem COVID-19 - zapowiadał tę debatę Jacek Żakowski.
"Koronawirus a nasza przyszłość". W debacie biorą udział członkowie Concilium Civitas:
prof. Agnieszka Golec de Zavala (Goldsmiths, Uniwersytet Londyński) - badaczka i psycholog społeczny. Kierownik prestiżowych projektów naukowych finansowanych ze źródeł polskich i unijnych. Prowadzi badania nad narcyzmem grupowym.
prof. Elżbieta Korolczuk (Uniwersytet Södertörn, Sztokhom) - bada ruchy społeczne, obywatelstwo i rodzicielstwo. Działa w ruchu kobiecym, należy do rady fundacji Akcja Demokracja i jest członkinią stowarzyszenia Dla Naszych Dzieci.
prof. Michał Kosiński (Uniwersytet Stanforda) - psycholog, czołowy specjalista w dziedzinie psychometrii, bada ludzi przez pozostawiane przez nich ślady cyfrowe. Koordynował projekt „myPersonality”, który obejmował globalną współpracę ponad 200 naukowców analizujących szczegółowe profile psychodemograficzne ponad 8 mln użytkowników Facebooka. W 2012 r. Facebook opatentował algorytm, który na podstawie aktywności użytkowników tworzy portret psychologiczny. W odpowiedzi Kosiński opublikował badania pokazujące, że algorytm ten jest w stanie określić preferencje seksualne (u mężczyzn skutecznie w 88 proc. przypadków), wygląd, zainteresowania, poziom inteligencji, pochodzenie etniczne i kolor skóry (u Amerykanów skutecznie w 95 proc.), wyznanie, poziom zadowolenia z życia, uzależnienia, wiek, płeć oraz poglądy społeczne, religijne i polityczne (te ostatnie w USA w 85 proc. przypadków). W tekście naukowym opisującym te badania oraz w artykule w „Financial Timesie” Kosiński ostrzegł, że algorytmy takie stanowią poważne zagrożenie dla prywatności miliardów użytkowników internetu. Po zwycięstwie Trumpa okazało się, że takie algorytmy zostały wykorzystane przez Cambridge Analytica w jego kampanii prezydenckiej i kampanii na rzecz brexitu.
prof. Jan Kubik (Rutgers/UCL)
Debatę prowadził Jacek Żakowski ("Polityka", Collegium Civitas).
Wszystkie komentarze
I tego się trzymamy!