Concilium Civitas zaprasza na kolejną debatę online z cyklu "Społeczeństwo - COVID - przyszłość" o wpływie pandemii na los każdego z nas. W debacie biorą udział członkowie Concilium Civitas. Oglądaj na żywo!
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

- Zmieniliśmy się. Są dane na ten temat. Poważne i znaczące. Przez to, z czym się zmagamy od prawie dwóch miesięcy. Jako członkowie społeczeństwa pozostajemy pod wpływem kryzysu, pod wpływem separacji, pod wpływem COVID-19 - zapowiadał tę debatę Jacek Żakowski.

"Koronawirus a nasza przyszłość". W debacie biorą udział członkowie Concilium Civitas:

prof. Agnieszka Golec de Zavala (Goldsmiths, Uniwersytet Londyński) - badaczka i psycholog społeczny. Kierownik prestiżowych projektów naukowych finansowanych ze źródeł polskich i unijnych. Prowadzi badania nad narcyzmem grupowym.

prof. Elżbieta Korolczuk (Uniwersytet Södertörn, Sztokhom) - bada ruchy społeczne, obywatelstwo i rodzicielstwo. Działa w ruchu kobiecym, należy do rady fundacji Akcja Demokracja i jest członkinią stowarzyszenia Dla Naszych Dzieci.

prof. Michał Kosiński (Uniwersytet Stanforda) - psycholog, czołowy specjalista w dziedzinie psychometrii, bada ludzi przez pozostawiane przez nich ślady cyfrowe. Koordynował projekt „myPersonality”, który obejmował globalną współpracę ponad 200 naukowców analizujących szczegółowe profile psychodemograficzne ponad 8 mln użytkowników Facebooka. W 2012 r. Facebook opatentował algorytm, który na podstawie aktywności użytkowników tworzy portret psychologiczny. W odpowiedzi Kosiński opublikował badania pokazujące, że algorytm ten jest w stanie określić preferencje seksualne (u mężczyzn skutecznie w 88 proc. przypadków), wygląd, zainteresowania, poziom inteligencji, pochodzenie etniczne i kolor skóry (u Amerykanów skutecznie w 95 proc.), wyznanie, poziom zadowolenia z życia, uzależnienia, wiek, płeć oraz poglądy społeczne, religijne i polityczne (te ostatnie w USA w 85 proc. przypadków). W tekście naukowym opisującym te badania oraz w artykule w „Financial Timesie” Kosiński ostrzegł, że algorytmy takie stanowią poważne zagrożenie dla prywatności miliardów użytkowników internetu. Po zwycięstwie Trumpa okazało się, że takie algorytmy zostały wykorzystane przez Cambridge Analytica w jego kampanii prezydenckiej i kampanii na rzecz brexitu.

prof. Jan Kubik (Rutgers/UCL)

Debatę prowadził Jacek Żakowski ("Polityka", Collegium Civitas).

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
    Komentarze
    Zaloguj się
    Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem
    W Bialymstoku tez mamy Uniwersytet :)
    @aniaxz
    I tego się trzymamy!
    już oceniałe(a)ś
    2
    0
    Mam pytanie. Gdzie są i czym zajmują się demografowie, statystycy, analitycy zachorowań (?) w obecnych trudnych dla laików czasach ??? Czy potrzebujemy tylu naukowców, którzy nie potrafią wytłumaczyć prostym obywatelom, tym którzy szukają wiedzy na pytania, obawy. Ratunku, czy tylko jeden mądry wirusolog szwedzki uratuje otumanione strachem umysły i dusze. Gdzie burza mózgów ?? Gdzie są mędrcy ???
    już oceniałe(a)ś
    0
    0