Kobiety nie składają parasolek. Ich braku zgody i buntu nie powstrzymała konieczna w pandemii izolacja i znalazły sposób. W środę 15 kwietnia Sejm ma się zająć projektem ustawy autorstwa aktywistki Kai Godek, który zaostrza prawo aborcyjne. Z tego powodu dziś w całej Polsce na różne sposoby odbywają się protesty. Zobacz wideo.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Dziś (14 kwietnia) o godz.12 w centrum stolicy na rondzie Dmowskiego rozpoczął się protest „samochodowy” pod hasłem "Wyjeżdżamy za ważną potrzebą!".

Na szybach samochodowych i rowerach uczestnicy i popierający protest umieszczali plakaty m.in. z hasłami: "Odrzuć projekt Godek", "#PiekloKobiet". Zobacz relację filmową z protestu.

Z powodu stanu epidemii przeciwnicy projektu  zaostrzenia prawa aborcyjnego nie mogli wyjść na ulicę, tak jak to było w 2016 r. w ramach "czarnego protestu". Protestującym udało się wówczas powstrzymać wprowadzenie ustawy. Teraz w czasie zagrożenia koronawirusem i zbliżających się wyborów, po czterech latach projekt wraca pod obrady Sejmu.

Na najbliższym posiedzeniu Sejmu (15-16 kwietnia) ma się odbyć pierwsze czytanie projektu ustawy, który zakłada zniesienie jednej z trzech przesłanek do przerwania ciąży. Projekt  zakazuje aborcji eugenicznej, dokonywanej ze względu na choroby lub uszkodzenie płodu. 

– Zaostrzenie ustawy to faktyczne domknięcie systemu - wprowadzenie całkowitego zakazu aborcji w Polsce, dlatego że aborcje z przyczyn embriopatologicznych stanowią 97 proc. legalnych aborcji – mówi Marta Lempart z Ogólnopolskiego Strajku Kobiet.

Hasła dzisiejszego protestu: Odrzuć projekt Godek, #PiekloKobiet, Nie składamy parasolek

Organizatorem protestu jest Ogólnopolski Strajk Kobiet. - Wyjeżdżamy w ważnych, życiowych sprawach! Mamy konieczną dla życia potrzebę godności, wolności i powiedzenia #PiSOFF w sprawie absurdalnych projektów procedowanych w przyszłym tygodniu w Sejmie - zakazu aborcji i zakazu edukacji seksualnej. Na szczęście nie ma w Polsce stanu nadzwyczajnego, na którym mogłyby być oparte jakieś restrykcje! Ufff. WON Z TYMI POMYSŁAMI – można przeczytać na profilu FB organizatorów dzisiejszego protestu w Warszawie.

Źródło: FB Ogólnopolski Strajk Kobiet. Transmisje live prowadził Marek Kossakowski (Partia Zieloni)

Oprawa wideo: Weronika Fabjańska

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi 
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
  Komentarze
  Zaloguj się
  Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem
  Strasznie mało o tym piszecie, a przecież to najważniejsza teraz sprawa - bez wolnych kobiet nie będzie demokracji! Wygłupy i podłości PiSowskich zbrodniarzy przykrywają temat praw kobiet
  @kaczmarek
  Ależ to jest właśnie zupełnie na odwrót. Pisowi w to graj, że uwaga na tych ustawach a nie na tym, że dokonują kolejnego etapu obalania ustroju.
  już oceniałe(a)ś
  11
  2
  @kaczmarek
  Jebac' PiS i Godek!
  już oceniałe(a)ś
  6
  0
  @BagdadCafe
  to też jest obalanie ustroju
  odbieranie praw to obalanie systemu
  nie bądź niewolnikiem myslenia "to temat zastępczy" tylko stań wraz z tymi, które/którzy są prześladowani,
  opresja to obalanie ustroju
  już oceniałe(a)ś
  8
  0
  @paradoksa
  Sam nie wiem ?Można się zagadać na śmierć !

  To w większości kobiety dokonują wyboru władzy ,albo nie chodzą na wybory mówiąc ,że ich polityka nie interesuje .
  To kobiety w większości posyłają dzieci na religię ,bo może kiedyś dziecku się przyda .
  To kobiety ,matki i babcie takie piekło gotują swoim córkom i wnuczkom .
  Niech wychlają piwsko ,którego nawarzą do dna !
  już oceniałe(a)ś
  2
  6
  @puzonik.48
  Niestety, masz rację. Kobiety to 50% społeczeństwa i mają prawo głosu. Wystarczy ułamek tej liczby, żeby posłać ten otumaniony religią piso-prawicowy układ na śmietnik historii. Na co czekają?!
  już oceniałe(a)ś
  1
  0
  Godek-zostaw kobiety w spokoju!
  @warszawski_sceptyk
  Alez ona jest glucha na wszystkie argumenty .
  już oceniałe(a)ś
  8
  0
  @passignano18
  ona z tego żyje
  już oceniałe(a)ś
  12
  0
  Zajmowanie się tym projektem w dobie zakazu wszystkiego w czasach epidemii to to samo co przepychanie ustaw w nocy , kolanem , w innej sali , bez wpuszczania poslow opozycji . Kobiety protestowaly dziś w samochodach bo sa odpowiedzialnymi osobami . Pani Godek nienawidzi kobiet i chce utrudnić ich zycie . Ona urodzila dziecko niepełnosprawne , niech rodza wszystkie takie dzieci . Ochydna i prymitywna kalkulacja
  już oceniałe(a)ś
  61
  0
  A mówiłem że 30 tysięcy grzywny za wszystko to dobijanie demokracji. Wirus jest prawdziwy ale odpowiedź pisowskiego państwa to czysty autorytaryzm.
  już oceniałe(a)ś
  54
  0
  Godek dba o podziemie aborcyjne
  @czarny_marian
  Akurat podziemie aborcyjne to już wiele się nie powiększy .99% aborcji jest w nim wykonywanych. Co się może powiększyć to trauma kobiet.
  już oceniałe(a)ś
  17
  0
  Przypominam że to owoc ustawy z 1993 napisanej pod dyktando Kościoła przez styropian i bezczelnie nazywanej "kompromisem". Proszę również jak zwykle wszystkich (w tym redakcję GW) posiadających znajomych w wierchuszce PO o PRZYPOMINANIE tego faktu i ŻĄDANIE zmian w programie partii. Budka - słyszałeś?
  @tksiazek
  Otóż to!!! Za blokadą wszelkich dążeń do wolności stoi - KOŚCIÓŁ!!!!! A GODEK i inni??? - A po to kowal ma kleszcze - żeby się nie poparzył. A czy konstytucja zabrania aborcji??? - A czy kompromis STYROPIANU i KOŚCIOŁA - może wbrew konstytucji zezwolić " na zabijanie" - "chorych nienarodzonych"???? - albo "powolanych do życia" wbrew woli inkubatora??? STYROPIAN - i TK - to też kleszcze.
  już oceniałe(a)ś
  10
  0
  @brokrak
  No tutaj fatalna była rola prawactwa klerykalnego oraz TK przez nie obsadzonego. A rzecz jasna za wszystkimi stała garsteczka celibatariuszy co to się na kobietach i ciążach znają najlepiej.
  już oceniałe(a)ś
  9
  0
  @tksiazek
  No, na pewno Borys-tak-mi-dopomóż-bóg-Budka, Grzegorz-tak-mi-dopomóż-bóg-Schetyna i Kidawa-tak-mi-dopomóż-bóg-Błońska (vide: ślubowanie w Sejmie) wprowadzą cywilizowane prawo. A jak nie oni, to może Kosiniak-tak-mi-dopomóż-bóg-Kamysz?
  już oceniałe(a)ś
  9
  5
  @realista_eu
  Czy osoby, które to minusują nie wiedzą jak wyglądało ślubowanie w Sejmie, czy po prostu łudzą się, że posłowie/posłanki co tak ślubują pomogą uczynić Polskę normalnym, neutralnym światopoglądowo państwem?
  już oceniałe(a)ś
  5
  1
  Godek nalezy odwiedzic, pod palacami koscielnymi tez sie przyda klaksonem potrabic.
  @zdybka
  A pod siedzibą PO to nie? A pod siedzibą PSL?
  już oceniałe(a)ś
  9
  2
  @tksiazek
  Kogoś PRAWDA zabolała?
  już oceniałe(a)ś
  6
  1
  @tksiazek
  Dokładnie! Było 30 LAT na to, żeby oddzielić państwo od kościoła, pogonić kler ze szkół, itp. Ale nie, trzeba było głosować na "mniejsze zło", czyli na klęczących niewolników, tylko klęczących trochę mniej jawnie niż PiS. Trzeba było dzieci na religię posyłać, itp. Teraz są efekty tego działania.
  już oceniałe(a)ś
  9
  0
  Dlaczego ten materiał nie jest na samej górze strony?
  @slask.pl
  Bo zobaczysz jak się zachowa częsć "światłych i nowoczesnych" z PO. GW się boi żeby nie wyszło czym jest pudrowana przeze przezeń partia post-AWSowska.
  już oceniałe(a)ś
  3
  0