Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Dziś (14 kwietnia) o godz.12 w centrum stolicy na rondzie Dmowskiego rozpoczął się protest „samochodowy” pod hasłem "Wyjeżdżamy za ważną potrzebą!".

Na szybach samochodowych i rowerach uczestnicy i popierający protest umieszczali plakaty m.in. z hasłami: "Odrzuć projekt Godek", "#PiekloKobiet". Zobacz relację filmową z protestu.

Z powodu stanu epidemii przeciwnicy projektu  zaostrzenia prawa aborcyjnego nie mogli wyjść na ulicę, tak jak to było w 2016 r. w ramach "czarnego protestu". Protestującym udało się wówczas powstrzymać wprowadzenie ustawy. Teraz w czasie zagrożenia koronawirusem i zbliżających się wyborów, po czterech latach projekt wraca pod obrady Sejmu.

Na najbliższym posiedzeniu Sejmu (15-16 kwietnia) ma się odbyć pierwsze czytanie projektu ustawy, który zakłada zniesienie jednej z trzech przesłanek do przerwania ciąży. Projekt  zakazuje aborcji eugenicznej, dokonywanej ze względu na choroby lub uszkodzenie płodu. 

– Zaostrzenie ustawy to faktyczne domknięcie systemu - wprowadzenie całkowitego zakazu aborcji w Polsce, dlatego że aborcje z przyczyn embriopatologicznych stanowią 97 proc. legalnych aborcji – mówi Marta Lempart z Ogólnopolskiego Strajku Kobiet.

Hasła dzisiejszego protestu: Odrzuć projekt Godek, #PiekloKobiet, Nie składamy parasolek

Organizatorem protestu jest Ogólnopolski Strajk Kobiet. - Wyjeżdżamy w ważnych, życiowych sprawach! Mamy konieczną dla życia potrzebę godności, wolności i powiedzenia #PiSOFF w sprawie absurdalnych projektów procedowanych w przyszłym tygodniu w Sejmie - zakazu aborcji i zakazu edukacji seksualnej. Na szczęście nie ma w Polsce stanu nadzwyczajnego, na którym mogłyby być oparte jakieś restrykcje! Ufff. WON Z TYMI POMYSŁAMI – można przeczytać na profilu FB organizatorów dzisiejszego protestu w Warszawie.

Źródło: FB Ogólnopolski Strajk Kobiet. Transmisje live prowadził Marek Kossakowski (Partia Zieloni)

Oprawa wideo: Weronika Fabjańska

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.