Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Mszę św. odprawia ks. Wojciech Drozdowicz, proboszcz parafii bł. Edwarda Detkensa w Lesie Bielańskim.

Wielkanoc 2020 w cieniu koronawirusa.

Pandemia zmienia funkcjonowanie Kościoła, duchownych i wiernych  na całym świecie. Przypominamy, że zgodnie z rządowymi zaleceniami wynikającymi z obowiązującego w Polsce stanu epidemii w kościołach podczas mszy św. może jednocześnie przebywać do pięciu osób (oraz dwie sprawujące liturgię). Episkopat zalecił także, że proboszczowie powinni poinformować parafian dostępnymi środkami przekazu o godzinach mszy i nabożeństw oraz w miarę możliwości zapewnić transmisję internetową.

Z powodu pandemii koronawirusa Kościół zaapelował do wiernych, by nie wychodzili w niedzielę na msze święte.

Rada stała Episkopatu: „Zachęcamy, aby osoby korzystające z dyspensy trwały na osobistej i rodzinnej modlitwie. Zachęcamy też do duchowej łączności ze wspólnotą Kościoła poprzez transmisje radiowe, telewizyjne lub internetowe”.

- Kościół katolicki od początku epidemii stosuje się do wszystkich ograniczeń sanitarnych wprowadzanych przez władze państwowe. Biskupi zwracają uwagę na konieczność przestrzegania tych rygorów dla dobra wspólnego, także w czasie Triduum Paschalnego i Świąt Wielkanocnych – mówi rzecznik Konferencji Episkopatu Polski ks. Paweł Rytel-Andrianik.

Ostatni dzień Triduum Paschalnego - Niedziela Zmartwychwstania Pańskiego. Poranną mszę rezurekcyjną  poprzedza uroczysta procesja z Najświętszym Sakramentem wyniesionym z grobu Jezusa dla podkreślenia tajemnicy, że ten sam zmartwychwstały Chrystus jest obecny pod postaciami eucharystycznymi. W tym roku ze względu na ograniczenia wynikające z pandemii koronawirusa procesje się nie odbywają. Zmartwychwstanie Jezusa to naczelny dogmat wiary chrześcijańskiej.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.