Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Mszę św. odprawia ks. Wojciech Drozdowicz, proboszcz parafii bł. Edwarda Detkensa w Lesie Bielańskim.

Szósta niedziela Wielkiego Postu nazywana jest Niedzielą Palmową, inaczej Niedzielą Męki Pańskiej. Niedziela Palmowa rozpoczyna najważniejszy, a także najbardziej uroczysty okres w roku liturgicznym, czyli Wielki Tydzień.

W Niedzielę Palmową Kościół wspomina uroczysty wjazd Jezusa do Jerozolimy. Uroczyste msze św. rozpoczynają się tego dnia od obrzędu poświęcenia palm i procesji do kościoła.

Zwyczaj święcenia palm pojawił się ok. VII w. na terenach dzisiejszej Francji. W tradycji chrześcijańskiej palmy symbolizują odradzające się życie. W Polsce tradycja wykonywania palm szczególnie zachowała się na Kurpiach oraz na Podkarpaciu. Corocznie odbywają się tam konkursy na najdłuższą i najpiękniejszą palmę. Dziś z powodu pandemii koronawirusa po raz pierwszy od ponad 60 lat nie odbędzie się jeden z najbardziej znanych w Polsce konkursów palm wielkanocnych w Lipnicy Murowanej.

Wyjątkowa Niedziela Palmowa 2020

Z powodu pandemii COVID-19 na terenie całej Polski wprowadzono ograniczenia, przez które wierni nie będą mogli uczestniczyć w mszach świętych w swoich parafiach. Rzecznik prasowy Konferencji Episkopatu Polski zachęca do robienie palemek w domu.

– Z powodu epidemii zakup tradycyjnych palm będzie utrudniony, ale możemy przygotować je z materiałów, które mamy w domu, możemy też wykorzystać zielone gałązki. W tym roku przeżywamy ją w trudnych warunkach, ale niech wielkanocna palma będzie w naszych domach szczególnym znakiem nadziei i zwycięstwa – podkreśla ks. Paweł Rytel-Andrianik.

Duchowny proponuje też, by zamieszczać w mediach społecznościowych zdjęcia palemek i dodawać do nich hasztag #Palma.– Dzięki temu powstanie wielka wirtualna „procesja z palmami”. W ten sposób będziemy też dzielili się z innymi przeżywaniem Niedzieli Palmowej – dodaje ks. Rytel-Andrianik.

Ks. Rytel-Andrianik przypomniał, że palmy są wspomnieniem opisanego w Ewangeliach uroczystego wjazdu Jezusa do Jerozolimy, ale są też zapowiedzią jego męki i zmartwychwstania.

W związku z zagrożeniem koronawirusem na zmiany zdecydował się również papież Franciszek. Wszystkie wydarzenia w Watykanie związane z Wielkanocą, w tym także obchody Niedzieli Palmowej, odbędą się bez udziału wiernych.

Nabożeństwo Drogi Krzyżowej z papieżem Franciszkiem w tym roku wyjątkowo nie odbędzie się w Koloseum, ale na placu Świętego Piotra w Watykanie. Poza tym nie odbędzie się msza Krzyżma Świętego w Wielki Czwartek. To uroczysta msza odprawiana we wszystkich kościołach katedralnych w Wielki Czwartek w godzinach porannych, która jest koncelebrowana przez księży z całej diecezji. Rolę głównego celebransa odgrywa zawsze biskup ordynariusz. W czasie tej mszy biskup błogosławi oleje chorych i katechumenów oraz poświęca krzyżmo, zaś msza Wieczerzy Pańskiej, która inauguruje Triduum Paschalne, będzie odprawiona w Watykanie. Wszystkie uroczystości bez obecności wiernych.

Przypominamy, że zgodnie z rządowymi zaleceniami wynikającymi z obowiązującego w Polsce stanu epidemii w kościołach podczas mszy św. może jednocześnie przebywać do pięciu osób (oraz dwie sprawujące liturgię). Episkopat zalecił także, że proboszczowie powinni poinformować parafian dostępnymi środkami przekazu o godzinach mszy i nabożeństw oraz w miarę możliwości zapewnić transmisję internetową.

Z powodu pandemii koronawirusa Kościół zaapelował do wiernych, by nie wychodzili w niedzielę na msze święte. Rada Stała Episkopatu: „Zachęcamy, aby osoby korzystające z dyspensy trwały na osobistej i rodzinnej modlitwie. Zachęcamy też do duchowej łączności ze wspólnotą Kościoła poprzez transmisje radiowe, telewizyjne lub internetowe”.

Transmisje mszy świętych i innych nabożeństw w Niedzielę Palmową. Radio, telewizja, internet. Adresy stron i godziny znajdziesz TUTAJ!

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.