8. posiedzenie Senatu. Izba zajmuje się specustawą antykryzysową. W porządku obrad zaplanowano także stanowisko Senatu wobec uchwalonych wcześniej przez Sejm zmian w kodeksie wyborczym. Oglądaj na żywo!
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Pierwotnie posiedzenie Senatu zaplanowane było na wtorek 31 marca. Po konsultacji z Konwentem Seniorów marszałek Senatu Tomasz Grodzki zdecydował o ich przesunięciu na poniedziałek (30 marca) na godz. 15.

Chodzi o szybsze procedowanie nad tzw. tarczą antykryzysową - pakietem ustaw zaproponowanych przez rząd, które mają złagodzić skutki epidemii koronawirusa.

- Senat zajmie się ustawami dotyczącymi walki z epidemią koronawirusa i jej skutkami - poinformowało Centrum Informacyjne Senatu. W porządku obrad znajdzie się także stanowisko Senatu wobec uchwalonych przez Sejm zmian w kodeksie wyborczym.

Pod osłoną nocy i "tarczy antykryzysowej" PiS zmieniło prawo wyborcze.

Przegłosowana w Sejmie poprawka zmieniająca kodeks wyborczy mówi między innymi o tym, że:

– Głosować korespondencyjnie będą mogli wyborcy „podlegający w dniu głosowania obowiązkowej kwarantannie, izolacji lub izolacji w warunkach domowych”, a także ci, „którzy najpóźniej w dniu wyborów ukończyli 60 lat”.

– Głosowania korespondencyjnego nie będzie można przeprowadzać w obwodach zagranicznych, na statkach morskich.

- Rozmawiałem z panem prezydentem, zapraszam do rozmowy premiera Mateusza Morawieckiego. Chcemy znaleźć legalny i zgodny z prawem sposób, aby punkty dotyczące ordynacji wyborczej i tego nieracjonalnego parcia do wyborów 10 maja odrzucić, natomiast całą "tarczę" jak najszybciej uchwalić. Po to, żeby Polacy mogli z niej skorzystać - mówił zaraz po głosowaniu sejmowym marszałek Senatu Tomasz Grodzki w "Faktach po Faktach" w TVN 24.

Premier Mateusz Morawiecki zaapelował w sobotę (28 marca) do marszałka Senatu Tomasza Grodzkiego za pośrednictwem Facebooka o przyspieszenie obrad izby wyższej.

- Panie Marszałku, to nie jest czas zwykłych prac od posiedzenia do posiedzenia, to jest czas epidemii, czas wyjątkowy. I dlatego proszę Pana o wyjątkowy, szybki termin prac izby parlamentu przez Pana kierowanej - napisał premier.

Odpowiadając na ten apel premiera, marszałek Senatu zapewnił, że "Senat zajmie się 'pakietem antykryzysowym' najszybciej, jak to jest możliwe". Zwrócił także Morawieckiemu uwagę, że "nawet w stanach szczególnych – a może zwłaszcza w takich stanach – wymagane jest, by głosujący mogli się zapoznać z tym, nad czym będą głosować".

- Do tej pory nie mamy nawet śladu dokumentów z Sejmu, a z informacji, jakie do mnie docierają, wynika, że tych kilkaset stron dokumentów nie jest nawet jeszcze gotowych do przekazania do Senatu - mówił marszałek Senatu.

Podkreślił także, że "traktowanie Senatu jako maszynki do głosowania świadczy o braku szacunku nie tylko dla reguł demokracji i zasad parlamentaryzmu, ale także dla naszych rodaków, których te rozwiązania mają dotyczyć".

Ze względu na stan epidemii koronawirusa podczas posiedzenia Senatu zostaną zastosowane specjalne środki zapewniające bezpieczeństwo sanitarno-epidemiologiczne.

- Senatorowie zajmą miejsca na salach według parytetu ustalonego przez marszałka Senatu w porozumieniu z klubami i kołami senatorskimi. Każdy senator będzie miał imienne przypisane miejsce. Między miejscami zajmowanymi przez senatorów zachowana zostanie bezpieczna odległość. Wszystkie sale będą połączone łącznością audio-wideo, co umożliwi senatorom zabieranie głosu w debacie. Każdy senator będzie przemawiał z miejsca. Ze swoich miejsc będą przemawiać także przedstawiciele rządu. Głosowanie będzie odbywać się przy wykorzystaniu aparatury do głosowania, która poza salą plenarną znajduje się także w dwóch pozostałych salach" - poinformowało w specjalnym komunikacie Centrum Informacyjne Senatu.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi 
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
  Komentarze
  Zaloguj się
  Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem
  Morawiecki skończ już pieprzyć , bo nikt o zdrowych zmysłach i tak tego słuchać nie chce!
  @ewciaatheo
  on juz jest lepszy od Trumpa. Rozwiazania jakie jeszcze swiat nie widzial.
  już oceniałe(a)ś
  4
  0
  @ewciaatheo
  Jak można wierzyć prawomocnie skazanemu kłamcy ? Wystarczy spojrzeć na jego oczy, nie widać w nich nic dobrego. To spojrzenie nieuczciwego człowieka?
  już oceniałe(a)ś
  0
  0
  pisbolszewicki pinokio pieprzy o ratowaniu przedsiębiorstw, o pakiecie - to ja się pytam po co była wrzutka z zmiana kodeksu wyborczego???? pisbolszewia to banda debili, kłamców, cyników, hipokrytów i schizofreników!!!!
  już oceniałe(a)ś
  10
  0
  Senat powinien trzymac te "Tarcze" tak dlugo jak to mozliwe i przypominac, ze nie moze zaakceptowac Tarczy z uwagi na dolaczona do niej poprawke dot. glosowania korespondencyjnego. Po prostu dlatego, ze poprawka ta zostala dolaczona niezgodnie z regulaminem Sejmu. Czyli zgoda na caly pakiet, wraz z poprawka, bylaby zgoda Senatu na lamanie przez pisiorow kodeksu wyborczego.
  Jesli Grodzki pojdzie na jakies koncesje to uznam, ze jest taki sam palant jak jego opozycyjni koledzy, bo z PiSem nalezy postepowac twardo. W koncu to PiS, a nie Senat, bedzie ponosil odpowiedzialnosc za przeciaganie zatwierdzenia Tarczy przez Senat. Gdyz to PiS postaral sie o to aby Senat nie mogl zaakceptowac pakietu niezgodnego z regulaminem Sejmu czyli niezgodnego z prawem.
  @duszpastuszek
  Tego się właśnie obawiam. Że te miękkie pały to puszczą, bo pomoc! Ani o krok. Ta śmieszna tarcza i tak jest kroplą w morzu.
  już oceniałe(a)ś
  2
  0
  PANIE PREMIERZE SZKODA CZASU NA POWTARZANIE W KÓŁKO TEGO SAMEGO. WIEMY ŻE NIE MA PIENIEDZY ZA CHWILĘ ŚWIAT NAM SIE ZAWALI A PAN NIEPRECYZYJNIE GLĘDZI JAK GOMÓLKA. KONKRETNIE NIECH SENAT PRACUJE. W SENACIE SĄ LUDZIE NAPRAWDĘ NA POZIOMIE I WIEDZĄ PO CO SIĘ ZEBRALI.
  już oceniałe(a)ś
  6
  0
  Czy Kaczyński coś kiedyś zrobił nie na chama? Jakoś nie przypominam sobie...
  @cyrknoca
  Ukradł księżyc, poszło na Makuszyńskiego
  już oceniałe(a)ś
  0
  0
  Człowieku ! Oszczędzaj i czas, i nas ! Nie mając nic do powiedzenia ględzisz, ględzisz, ględzisz....
  już oceniałe(a)ś
  4
  0
  Nie będzie żadnej pomocy dla przedsiębiorców bo:
  1. nie ma na to kasy (wszystko poszło na plusy)
  2. przedsiębiorcy, to nie są wyborcy jedynie słusznej partii
  3. wszystko można teraz zwalić na kryzys, więc lepiej np. pieniądze z Unii wziąć dla siebie
  4. maszyna propagandowa działa pełną parą, więc ciemny lud wierzy we wszystko
  5. dla jedynie słusznej partii liczą się tylko wybory prezydenckie - to dla nich być (dalej kraść), albo nie być (niechybny sąd).

  Generalnie najlepiej jak firmy zbankrutują, a wtedy kupi je za złotówkę (z propagandowym przekazem obrony miejsc pracy) jakiś pisowski aparatczyk. Wszystko idzie zgodnie z planem w tym kierunku.
  już oceniałe(a)ś
  3
  0
  Jeżeli Senat miałby przyjąć ustawę bez większych poprawek, to ustawa powinna być przygotowana porządnie, starannie i nie budzić kontrowersji. Zasada odpowiedzialności i działania w dobrej wierze działa w obie strony. Każde komentowanie i sugerowanie działania w złej wierze będzie nadużyciem. Z dyskusji jakiej mogliśmy wysłuchać wyłania się obraz bardzo niechętnego konsultowania proponowanych rozwiązań z adresatami tych zmian. Jeżeli brakuje funduszy to czas to powiedzieć wprost, a nie opowiadać bajek dla dorosłych ludzi.
  już oceniałe(a)ś
  0
  0