Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Igor Tuleya – sędzia Sądu Okręgowego w Warszawie, zaangażowany w obronę praworządności i niezawisłości sędziów. W spotkaniu uczestniczy również sędzia Piotr Gąciarek z Sądu Okręgowego w Warszawie.

Prokuratura chce postawić sędziemu Tulei zarzut karny przekroczenia uprawnień z powodu dopuszczenia do udziału mediów w posiedzeniu dotyczącym obrad Sejmu w Sali Kolumnowej w 2016 r. Według Tulei zarzut jest „kuriozalny”.

Wniosek dotyczy „niedopełnienia przez sędziego obowiązków służbowych, przekroczenia uprawnień i bezprawnego rozpowszechniania informacji z postępowania przygotowawczego”.

Zdaniem prokuratury sędzia Igor Tuleya „zezwolił przedstawicielom środków masowego przekazu na utrwalanie obrazu i dźwięku podczas posiedzenia Sądu Okręgowego w Warszawie (...) oraz ogłoszenia postanowienia w tej sprawie i jego ustnych motywów”.

20 marca br. wniosek prokuratury o zniesienie immunitetu miała rozpatrzyć Izba Dyscyplinarna Sądu Najwyższego. A to stanowiłoby początek do postawienia sędziemu Igorowi Tulei zarzutów.

Jednak z powodu zagrożenia koronawirusem sądy ograniczyły swoją działalność. Izba Dyscyplinarna odwołała więc posiedzenie dotyczące uchylenia sędziemu Tulei immunitetu.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.