Z powodu zagrożenia koronawirusem Kościół zachęca do udziału w transmitowanych nabożeństwach. "Skorzystanie z dyspensy oznacza, że nieobecność na niedzielnej mszy we wskazanym czasie nie jest grzechem". Oglądaj na żywo!
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Sygnał i obraz udostępnił nam ks. Wojciech Drozdowicz, proboszcz parafii bł. Edwarda Detkensa przy ul. Dewajtis w Lesie Bielańskim (Warszawa). Probosz pokazał i wytłumaczył obecnym na mszy w jaki sposób należy przyjąć Komunię św.

Kościół zachęca do udziału w transmitowanych nabożeństwach. Z powodu koronawirusa wiele osób w ten właśnie sposób może uczestniczyć w niedzielnej mszy świętej. 

Więcej informacji o parafii w Lesie Bielańskim na profilu: https://www.facebook.com/Lasbielanski/

Z powodu pandemii koronawirusa kardynał Kazimierz Nycz zaapelował do wiernych, by lepiej nie wychodzić w niedzielę do kościoła.  

Metropolita warszawski kardynał Kazimierz Nycz udzielił wiernym dyspensy od obowiązku uczestnictwa w niedzielnej mszy świętej, zalecił wiernym udział w niedzielnej mszy za pośrednictwem mediów.

Wcześniej w tej sprawie głos zabrała Rada Stała Episkopatu. „Zachęcamy, aby osoby korzystające z dyspensy trwały na osobistej i rodzinnej modlitwie. Zachęcamy też do duchowej łączności ze wspólnotą Kościoła poprzez transmisje radiowe, telewizyjne lub internetowe” – podano w komunikacie Rady Stałej Episkopatu.

„Mając na uwadze zagrożenie zdrowia oraz życia”, Episkopat rekomenduje biskupom diecezjalnym udzielenie dyspensy od obowiązku niedzielnego uczestnictwa we mszy świętej do 29 marca niektórym grupom wiernych. W komunikacie zaznaczono także, że dotyczy to osób w podeszłym wieku, z objawami infekcji, a także dzieci i młodzieży szkolnej oraz dorosłych, którzy sprawują nad nimi bezpośrednią opiekę.

Dyspensę mogą otrzymać ponadto osoby, które czują obawę przed zakażeniem. „Skorzystanie z dyspensy oznacza, że nieobecność na niedzielnej mszy we wskazanym czasie nie jest grzechem”.

Głos w tej sprawie zabrał również abp Stanisław Gądecki: – Każdy, kto czuje obawę przed zarażeniem koronawirusem, powinien zostać w domu, ale dostęp do mszy świętej nie będzie ograniczony. Msze będą transmitowane za pośrednictwem internetu, telewizji i radia.

Lekarze zaznaczają, że koronawirus jest bardzo groźny dla osób starszych, które są często obciążone chorobami przewlekłymi. 

W piątek na specjalnej konferencji prasowej premier Morawiecki poinformował o kolejnych obostrzeniach i ograniczeniach spowodowanych rozprzestrzenianiem się koronawirusa w Polsce.

Wprowadzono stan zagrożenia epidemicznego. Jednym z jego konsekwencji jest zakaz zgromadzeń. Nie może w nich brać udział więcej niż 50 osób. Zakaz ten dotyczy również zgromadzeń o charakterze religijnym.

Informacje, gdzie można oglądać transmisje mszy św. oraz innych nabożeństw znajdują się także na stronie msza-online.net.

Strona dla wszystkich, którzy bywają w Lesie Bielańskim, szczególnie w niedzielę około południa. Dla wszystkich, którzy zechcą podzielić się refleksją z tego dobrego miejsca. Fanpage prowadzony jest przez przyjaciół Lasu. Oficjalna strona Lasu: www.lasbielanski.pl

Ksiądz Wojciech Drozdowicz pracuje w Lesie Bielańskim od ponad 20 lat. Na  jego nabożeństwa ściągają tłumy. Zawsze towarzyszy im  wyjątkowa oprawa. Np. w Niedzielę Palmową ks. Drozdowicz  wjeżdża na ośle. Proboszcz bardzo aktywnie uczestniczy w różnych akcjach charytatywnych. Znane jest jego zaangażowanie w pracę Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

Rok temu, gdy zamordowano prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza, a Jurek Owsiak zrezygnował  z funkcji prezesa WOŚP, głos zabrał również ks. Drozdowicz

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
  Komentarze
  Zaloguj się
  Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem
  Wychodzi na to, że w Polsce mamy tylko jedno wyznanie, jedynie słuszne i zawsze z partią, czyli katolicyzm. Protestanci, prawosławni, i muzułmanie nie istnieją, albo po prostu nie opłaca się o nich pisać. Dlaczego (?)
  @gustav_mahler
  A może oni też transmitują, sprawdziłeś ?
  już oceniałe(a)ś
  0
  0
  @klon
  Sprawdziłem. Protestanci transmitują, ale nikt o tym nie pisze, tak jak całe szpalty o mszach katolickich (?)
  już oceniałe(a)ś
  0
  0
  Trudno liczyć na społeczeństwo, które w dużej mierze uważa Chrystusa za króla Polski. Trudno liczyć na nich - którzy w dużej mierze modlą się do żydowskiej ikony pomimo, że sami są w większości antysemitami. Trudno liczyć na społeczeństwo, które w sporej jego części jest przekonane o tym, że wspomnianego Chrystusa urodziła pewna niewiasta z Częstochowy.

  Liczę na siebie, paszport i oszczędności - ePiSkopat wykorzysta epidemię do maksimum. Kryzys jaki przed nami będzie wg TVPis spowodowany wirusem, nieudolna polityka zostanie w ten sposób oczyszczoną i namaszczoną do dalszej rozbiórki demokracji. ?amen?
  już oceniałe(a)ś
  3
  1
  Odnoszę wrażenie, że czyram Gościa Niedzielnego a nie GW.
  @Vito(ld)60
  Czytelnikami GW są różni ludzie, więc niektóre komentarze wydają mi się zbędne. Poza tym wszystkiego czytać nie trzeba ;) Wracając do tematu mszy świętych transmitowanych, chciałam pochwalić decyzję biskupa gliwickiego o tymczasowym zamknięciu kościołów dla wiernych.
  już oceniałe(a)ś
  5
  1
  Ta dutakensa to nowa figura koscielna. smiesze to nazwisko nie mowiac o smiesznosci guslow wykonanych w tym lasku.
  już oceniałe(a)ś
  0
  0
  Ksiądz Wojciech jest mądrym człowiekiem. Kiedyś częściej bywaliśmy na Bielanach na mszy - bo mieszkaliśmy bliżej.
  już oceniałe(a)ś
  0
  0
  Religijny cyrk .
  już oceniałe(a)ś
  2
  2
  Klecha zabrał głos, a teraz za sutanna się chowa, między ludzi grubasy opasłe, lenie, poczwary i inni nie potrzebni.Bog nie potrzebuje nędznych pośredników i nie mam zamiaru się Go bać.
  już oceniałe(a)ś
  0
  1
  Otworzyliście kącik kościelny? No to czarno widzę wasz dalszy byt.
  już oceniałe(a)ś
  0
  2