Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Czytaj naszą relację i najnowsze informacje o koronawirusie w Polsce i na świecie >>>

Dziś rano (10 marca) o godz. 9.15 odbyło się posiedzenie Rządowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego. Nieco ponad godzinę później na specjalnej konferencji prasowej wystąpił premier Morawiecki. Na początku przypomniał, że liczba osób zakażonych koronawirusem gwałtownie rośnie w Hiszpanii, Niemczech czy Włoszech.

– Dlatego obserwując wszystko wokół i czytając zalecenia Światowej Organizacji Zdrowia, a także po dyskusjach z premierami i prezydentami innych państw, podejmujemy decyzje, które mają na celu ograniczanie rozprzestrzeniania się koronawirusa – powiedział premier.

– Dzisiaj na porannym spotkaniu podjęliśmy decyzję o odwołaniu wszystkich imprez masowych, których bardzo szczegółowa definicja znajduje się w ustawie o bezpieczeństwie imprez masowych. Wszystkim, którzy są organizatorami, będziemy na pewno przekazywać bardzo dokładne informacje poprzez wojewodów.

Jak dodał, rząd rozważa kolejne kroki w celu ograniczenia rozprzestrzeniania się wirusa, ale o tym poinformuje opinię publiczną „jutro i w kolejnych dniach”.

Już 20 przypadków koronawirusa

Podczas popołudniowej konferencji prasowej minister zdrowia Łukasz Szumowski ogłosił, że w Polsce jest już 20 potwierdzonych przypadków choroby. – Dlatego jeśli wprowadzimy działania poważne, to mamy szansę ograniczyć rozprzestrzenianie się tego wirusa – mówił rano. 

Chorzy na chorobę COVID-19 leczą się w Raciborzu, Krakowie, Zielonej Górze, Szczecinie, Ostródzie, Wrocławiu, Warszawie, Poznaniu i Cieszynie. Ponad 170 osób leży w szpitalach z podejrzeniem zakażenia, kwarantanną domową objętych jest przeszło 4 tys. Minister zdrowia apeluje do osób, u których występuje podejrzenie choroby, o domową kwarantannę.

– Mamy apel do osób w tych kwarantannach – mówił wczoraj Szumowski. – Wiemy, że we Włoszech osoby wychodziły, i wiemy, czym to się skończyło. Chrońmy siebie, ale też wszystkich dookoła. Jeżeli jesteśmy w kwarantannie, nie możemy wyjść do sklepu, na spacer czy po bułki.

NFZ uruchomił całodobową infolinię, na którą można dzwonić z wszelkimi wątpliwościami i pytaniami dotyczącymi koronawirusa: 800 190 590. Na stronie sanepidu ukazały się także zalecenia dla seniorów, którym koronawirus zagraża najbardziej.

Kordon sanitarny na granicach

W poniedziałek o godz. 15 wprowadzono kontrole sanitarne na przejściach granicznych: w Zgorzelcu, Świecku, Kołbaskowie i Olszynie (granica z Niemcami) oraz w Gorzyczkach (z Czechami). Wszyscy pasażerowie autobusów i busów byli od tej godziny poddawani mierzeniu temperatury, musieli też wypełniać formularze ułatwiające odnalezienie ich w wypadku, gdyby któryś z podróżnych okazał się chory. 

– Wszystko przebiega bardzo sprawnie, osoby, które są poddawane procedurom, działają w pełnym porozumieniu z funkcjonariuszami – przekonywał dziś minister spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Kamiński. – Stwierdzono kilka przypadków niepokojących, gdzie podróżni mieli powyżej 38 stopni gorączki. Te osoby zostały zaopiekowane, przewiezione przygotowanymi ambulansami do szpitali.

Jak dodał Kamiński, dziś kontrola sanitarna na granicach zostanie rozszerzona. – Cała granica wschodnia, czyli polsko-ukraińska, polsko-białoruska i polsko-rosyjska, wszyscy przekraczający granicę będą poddani kontroli sanitarnej. Punkty kontroli sanitarnej zostaną również utworzone na granicy polsko-litewskiej oraz na całości granicy polsko-niemieckiej przy wszystkich przejściach kołowych. Mamy również kontrolę sanitarną w odniesieniu do pasażerów promów i pociągów dalekobieżnych Intercity.

Gowin: Apeluję o wstrzymanie wymian studenckich

Na konferencji przemawiał również minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin. Przypominał, że ze względu na swoje częste podróże środowiska akademickie – zarówno studenci, jak i naukowcy – należą do grup o szczególnie narażonych na zakażenie wirusem.

– Do dzisiaj nie stwierdzono żadnego przypadku zarażenia ani wśród studentów, także zagranicznych przyjeżdżających do Polski, ani wśród naukowców.

Tym niemniej już tydzień temu wydałem zalecenie władzom uczelni, aby zawiesić współpracę międzynarodową, zwłaszcza wymianę studentów, udział polskich naukowców na konferencjach zagranicznych oraz konferencje naukowe o charakterze międzynarodowym – mówił.

Przekonywał także, że gdyby to było potrzebne, placówki są przygotowane na nadzwyczajne kroki. – Praktycznie wszystkie uczelnie w Polsce dysponują gotowymi kursami online, oczywiście to dotyczy tylko części kursów. Analizujemy również możliwość rozszerzenia zajęć np. w formie telekonferencji – stwierdził.

Jeśli chodzi o szkoły, minister edukacji Dariusz Piontkowski uspokajał, że „już dziś obowiązują przepisy, które pozwalają dyrektorom szkół na elastyczne reagowanie”. – Dyrektorzy już z tego korzystali, w ostatnich dniach kilka-kilkanaście placówek zawieszało zajęcia na jeden, dwa lub trzy dni, gdy pojawiały się informacje, że ktoś z uczniów, rodzin lub pracowników mógł mieć kontakt z osobą zarażoną koronawirusem. Po wyjaśnieniu sytuacji, gdy okazywało się, że te osoby nie są zarażone, zajęcia odwieszono – tłumaczył.  

Całe Włochy stają się „strefą chronioną”

W Niemczech jest już ponad 1 tys. zakażonych, w Czechach przeszło 30 osób, na Białorusi – sześć, na Słowacji – sześć, na Litwie – jedna. Europejskie Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC) poinformowało, że w związku z COVID-19 zmarło w Europie 396 osób, laboratoryjnie potwierdzono 11 tys. 577 przypadków zakażenia. Najwięcej zgonów zanotowano we Włoszech – zmarło tam 366 pacjentów.

Światowa Organizacja Zdrowia informuje, że w weekend liczba zakażonych na świecie przekroczyła 100 tys.

W Europie najgorsza sytuacja jest we Włoszech. W poniedziałek wieczór premier Giuseppe Conte ogłosił cały Półwysep Apeniński strefą chronioną. Oznacza to, że Włosi będą się mogli poruszać po kraju tylko w kilku sytuacjach, m.in. żeby dojechać do pracy albo szpitala. W całym kraju obowiązuje zakaz zgromadzeń.

Artykuł otwarty w ramach bezpłatnego limitu

Wypróbuj prenumeratę cyfrową Wyborczej

Nieograniczony dostęp do serwisów informacyjnych, biznesowych,
lokalnych i wszystkich magazynów Wyborczej.