Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Manifa w Warszawie rozpoczęła się na pl. Defilad. 

OGLĄDAJ NA ŻYWO!

Na początku były przemówienia. Uczestnicy Manify przechodzą do ronda Dmowskiego. Dalsza trasa Manify: Al. Jerozolimskie do ronda de Gaulle'a, Nowy Świat, ul. Świętokrzyska i Marszałkowska przed Pałacem Kultury i Nauki. Tam wydarzenie się zakończy.

Manifa odbywa się także m.in. w Krakowie, we Wrocławiu, w Lublinie, Bydgoszczy, Katowicach, Kielcach, Łodzi, Opolu, Rzeszowie, Toruniu i Trójmieście. Manifę organizuje nieformalne Porozumienie Kobiet 8 Marca.

W Krakowie hasłem przewodnim Manify jest: „Cześć i chwała bohaterkom!”, a we Wrocławiu: „Matka Ziemia, nie ojciec kapitalizm”. 

Od bezsilności do działania i mobilizacji siły kobiet. Manifa jest doroczną demonstracją feministyczną. Jest wyrazem sprzeciwu wobec przemocy. Pierwszy raz została zorganizowana w proteście przeciwko policyjnej akcji w Lublińcu. Policjanci na podstawie anonimowego donosu zatrzymali w czasie badania pacjentkę ginekologa. Według anonimowego telefonu odbywał się tam zabieg aborcji. Kobieta została przymusowo przewieziona na badania ginekologiczne. 

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.