Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Organizatorzy debaty w siedzibie "Gazety Wyborczej": Wydawnictwo Agora i "Książki. Magazyn do czytania".

OGLĄDAJ NA ŻYWO!

 

W debacie uczestniczą: prof. Agnieszka Graff – pisarka i publicystka, amerykanistka i literaturoznawczyni. Ks. prof. Andrzej Kobyliński – filozof, etyk, komentator życia kościelnego w Polsce. Artur Nowak – adwokat, publicysta, autor książek między innymi o polskim Kościele. Prof. Stanisław Obirek – antropolog kultury, teolog, historyk, publicysta. Prof. Magdalena Smoczyńska – psycholingwistka, językoznawczyni, związana między innymi z Instytutem Badań Edukacyjnych. Rozmowę poprowadzi Ignacy Dudkiewicz, dziennikarz, redaktor naczelny "Magazynu Kontakt"

Inspiracją do spotkania jest książka Stanisława Obirka i Artura Nowaka "Wąska ścieżka. Dlaczego odszedłem z Kościoła", która ukaże się 26 lutego w Wydawnictwie AGORA

W rozmowie z Arturem Nowakiem Stanisław Obirek, były jezuita, jeden z niepokornych polskiego Kościoła, opowiada o swoim życiu. O dzieciństwie w pegeerze, studiach w Krakowie, doświadczeniach związanych z nadużyciami w Kościele, fascynacji zakonem jezuitów, studiach w Rzymie w okresie, gdy papieżem został Karol Wojtyła, życiu zakonnym, wreszcie o odejściu z Kościoła. Jan Paweł II i jego pontyfikat to centralny motyw tej mądrej i osobistej rozmowy. Daje ona możliwość spojrzenia na papieża Polaka z innej perspektywy niż dominująca w Polsce – chłodnej, rzeczowej i krytycznej. Ale życie profesora Obirka, antropologa kultury, teatrologa, teologa i historyka, to także fascynujące spotkania i wyjątkowe relacje z takimi postaciami jak Lem, Różewicz, Kołakowski, Tischner czy Bauman oraz niezliczone lektury. Wszystko to ukształtowało człowieka, który dusząc się w katolickiej doktrynie, poszukiwał swojej „wąskiej ścieżki”.

Prof. dr hab. Stanisław Obirek - ur. w 1956 r., antropolog kultury, teolog, historyk, publicysta. Pracuje w Instytucie Ameryk i Europy Uniwersytetu Warszawskiego. Wykładał w College of the Holy Cross w Worcester, na Uniwersytecie Łódzkim i w Wyższej Szkole Filozoficzno-Pedagogicznej „Ignatianum”. Były jezuita - wyświęcony w 1983 r., w 2005, po serii krytycznych ocen polskiego katolicyzmu i nałożonych nakazów milczenia, wystąpił ze stanu duchownego. Wydał m.in. prace „Wizja Kościoła i państwa w kazaniach ks. Piotra Skargi”, „Umysł wyzwolony. W poszukiwaniu dojrzałego katolicyzmu”, „Uskrzydlony umysł. Antropologia słowa Waltera Onga”, „Polak katolik?” i rozmowę z Zygmuntem Baumanem „O Bogu i człowieku”.

Artur Nowak - ur. w 1974 r., adwokat, publicysta i pisarz, m.in. autor rozmów z ofiarami kościelnej pedofilii „Żeby nie było zgorszenia. Ofiary mają głos” (współautorka Małgorzata Szewczyk-Nowak) oraz rozmów z byłymi i obecnymi księżmi „Duchowni o duchownych”, a także dziećmi duchownych „Dzieci które gorszą”. Napisał też „Kroniki opętanej”, powieść, w której przedstawił motywowaną faktami historię nastolatki molestowanej przez egzorcystów oraz zawierający wątki biograficzne thriller „Zło” (z Mariuszem Zielke). Centralna postać dokumentu braci Sekielskich „Tylko nie mów nikomu”.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.