Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Jakie wyzwania stoją dziś przed dziennikarzami? Czy potrzebne są media publiczne? Czym jest demokratyczne dziennikarstwo? Kto jest dziś cenzorem, a kto trollem? Czym jest dziennikarska wolność?

Zapraszamy wszystkich chętnych na spotkanie FREE WORLD FREE PRESS z wybitnymi specjalistami ze świata mediów  Bilety do kupienia tutaj: https://bilety.cojestgrane24.pl/debata_o_mediach

Pierwszy panel „Przyszłość polskich mediów publicznych” poprowadzi Michał Nogaś. Gospodynią drugiej dyskusji „Rola dziennikarstwa i wolnych mediów na świecie – wczoraj, dziś i jutro” będzie Hanna Lis. Debacie towarzyszy otwarcie wystawy wybitnego fotografa Yannisa Behrakisa pod patronatem agencji Reuters i European Press Prize.

Debata i otwarcie wystawy odbędą się w przeddzień święta dziennikarstwa - 23 maja zostanie wręczona European Press Prize Award 2019. Wydarzenie odbędzie się po raz pierwszy w Polsce. Gospodarzem jest „Gazeta Wyborcza”. Imprezę poprowadzi Ralitsa Vassileva, uznana dziennikarka i przez ponad 20 lat główna twarz wiadomości CNN. Przemówienie poprzedzające ceremonię wręczenia nagród wygłosi Natalie Nougayrède. W gali wezmą udział znakomici dziennikarze, wydawcy, redaktorzy z całego świata zaproszeni przez European Press Prize.

Laureatką poprzednich edycji jest uznana polska reporterka Justyna Kopińska. W tym roku nominowana jest Ewa Wołkanowska-Kołodziej za tekst „Więźniowie czwartego piętra” opublikowany w magazynie „Pismo”.

Yannis Behrakis był jednym z bardziej utytułowanych i szanowanych fotografów pracujących dla agencji Reuters. Przez 30 lat swojej pracy dla Reutersa był świadkiem najbardziej burzliwych wydarzeń dziejących się na wszystkich kontynentach. Zarówno swoją pracą, jak i umiejętnościami oraz odwagą zapracował sobie na szacunek ze strony kolegów i rywali. W 2016 roku przewodził także zespołowi, który zdobył Nagrodę Pulitzera za relacje dotyczące kryzysu uchodźczego. Po długiej walce z rakiem zmarł 2 marca 2019 roku w wieku 58 lat.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.