Świadomy, bardziej przyjazny naturze styl życia, to nie chwilowa moda. Coraz częściej przekonujemy się o zaletach ekologicznych, kompleksowych rozwiązań w naszych domach. Okna z linii Winergetic zaprojektowano w taki sposób, by jak najbardziej zapobiegały utracie cennego ciepła. Z korzyścią zarówno dla środowiska, jak i portfela.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Twoje wybory mają znaczenie

Według raportu opublikowanego przez Polskie Stowarzyszenie Budownictwa Ekologicznego we współpracy z Europejskim Bankiem Odbudowy i Rozwoju budynki odpowiadają za aż 38 proc. emisji dwutlenku węgla w Polsce. Widzimy więc, że budując lub remontując swoje lokum, warto zadbać o rozwiązania, które ograniczą nasz negatywny wpływ na środowisko. Mieszkanie o dobrej izolacji cieplnej, w którym zużywa się mniej energii do jego ogrzania, staje się zarówno mniej emisyjne, jak i tańsze w eksploatacji. Zwłaszcza zimą, gdy opłaty za ogrzewanie potrafią znacząco nadszarpnąć domowy budżet.

Odpowiedzią na takie potrzeby są domy energooszczędne i pasywne. Budownictwo energooszczędne koncentruje się na jak najmniejszym zużyciu energii, natomiast domy pasywne - poza tym, że zużywają jej mniej - maksymalnie wykorzystują również energię słoneczną. W jednym i drugim przypadku kluczową rolę spełniają okna, których głównym zadaniem jest zatrzymanie ciepła w domu. Sprostać mu mogą tylko produkty cechujące się wyjątkowo niskim współczynnikiem przenikania ciepła (Uw).

Zatrzymać ciepło i oszczędzać

OKNOPLAST wzbogacił swoją ofertę o modele gwarantujące niską utratę energii cieplnej, a tym samym pozwalające obniżyć koszty ogrzewania budynku. W domu energooszczędnym świetnie sprawdzi się system Winergetic Premium o wysokiej izolacji termicznej i niskim współczynniku przenikania ciepła (0,76 W/m2 K). Okna te, wyróżniające się właściwościami termoizolacyjnymi, łączą ekologię z estetyką, zapewniają bezpieczeństwo i są dostępne w szerokiej palecie kolorystycznej.

Domy pasywne

Muszą one spełniać bardzo wyśrubowane normy i uzyskać odpowiednie atesty. Do budownictwa pasywnego doskonale nadadzą się okna Winergetic Premium Passive. System ten - dzięki zastosowaniu zbrojenia termicznego wykonanego w technologii Space Block i trzykomorowych pakietów szybowych - osiąga współczynnik Uw na poziomie nawet 0,59 W/m2K! Autorski, siedmiokomorowy profil OKNOPLAST klasy A o grubości ścianki 3mm gwarantuje zarówno stabilność i termoizolację, jak i ochronę przed hałasem. Podobnie jak model Winergetic Premium również posiada zaczepy antywyważeniowe SafetyPlus przykręcone do stali w zamkniętej ramie.

Okna z linii Winergetic możemy dopasować do różnych styli. To możliwe dzięki dwóm produktom - Winergetic Standard i Winergetic Premium. Ten pierwszy charakteryzuje się bardziej tradycyjnym, kanciastym profilem, pasującym do nowoczesnych wnętrz. Premium zaś to profil bardziej obły, który wprowadzi do pomieszczenia klasyczny akcent..

Zdaniem eksperta

Mike Żyrek, Kierownik Działu Rozwoju Produktu w OKNOPLAST

Zastosowanie technologii hartowania szkła gwarantuje większe bezpieczeństwo w przypadku rozbicia przeszklenia. Okno Winergetic Premium posiada siedmiokomorowy profil ramy o szerokości zabudowy 82 mm i półzlicowany profil skrzydła o szerokości zabudowy 93 mm. Sześć uszczelek, w tym dodatkowa we wrębie szybowym, poprawiają właściwości energooszczędne okna oraz ograniczają powstawanie mostka termicznego przy szybie. Winergetic Premium charakteryzuje się zaokrągloną na zewnątrz linią profilu, dostępną wyłącznie pod marką OKNOPLAST.

Winergetic Premium Passive, jako jedyne na świecie okno PVC, wyposażone jest w nowatorskie wzmocnienie termiczne profilu SpaceBlock zaprojektowane przez OKNOPLAST. Ten innowacyjny system składa się z dwóch barier termicznych - wykonanej z aerożelu i zastosowanej w ramie oraz z pianki poliuretanowej (PUR) zastosowanej w skrzydle. Okno Winergetic Premium Passive spełnia wymogi budownictwa pasywnego. Jego parametry potwierdzone są certyfikatem renomowanego instytutu IFT Rosenheim. Dzięki dodatkowym wzmocnieniom termicznym oraz trzykomorowym pakietom szybowym spełniają wymogi budynków pasywnych.

Winergetic Standard ma siedmiokomorowy profil o szerokości zabudowy 82 mm. Posiada klasyczną, prostą formę profilu. W standardzie okno ma szybę dwukomorową o wysokim parametrze termoizolacyjnym Ug = 0,5 W/m2K. Zastosowanie technologii hartowania szkła gwarantuje większe bezpieczeństwo w przypadku rozbicia przeszklenia.

Materiały OKNOPLAST

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Komentarze
Zaloguj się
Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem