Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Wszystkie te wymagania spełniają pompy ciepła. Komfort, ekologia, bezobsługowość i najniższe koszty użytkowania - to najlepsze podsumowania zalet pomp ciepła Galmet.

Powstałe z połączenia prawie czterdziestu lat doświadczeń polskich inżynierów i stosowania najwyższej jakości podzespołów pompy ciepła przeznaczone są do kompletnego zasilania domów. Ogrzewanie i chłodzenie budynków oraz grzanie wody użytkowej zapewnia jedno urządzenie. Rozwiązania te optymalnie sprawdzają się w nowoczesnych instalacjach niskotemperaturowych oraz przy modernizacji starszych, także tych wyposażonych w grzejniki.

Gama powietrznych pomp ciepła Airmax2 obejmuje jednostki o mocy od 6 do 30 kW osiągające współczynnik efektywności bliski 5 i klasę energetyczną A++.

Nie ma kłopotu z precyzyjnym dobraniem optymalnego urządzenia do potrzeb grzewczych domu. Airmax2 cechuje bardzo dobry stosunek jakości do jego ceny oraz całkowitych kosztów inwestycji do kosztów ogrzewania c.o. i c.w.u. osiąganych w czasie wielu lat eksploatacji systemu.

Kompleksowe rozwiązanie

Pompa ciepła Airmax2 ogrzeje każdy dom i zapewni ciepłą wodę użytkową. Dobór mocy uzależniony jest głównie od zapotrzebowania cieplnego budynku, przez większość czasu pompa pracuje bowiem na potrzeby centralnego ogrzewania. Zasadniczo im nowszy, tym zapotrzebowanie na energię jest mniejsze. Przy standardowym starszym budynku o powierzchni około 160 m kw., zamieszkiwanym przez cztery osoby, możemy przyjąć projektowe obciążenie cieplne na poziomie 8kW i dodatkowo na ciepłą wodę - 1kW. Podsumowując uzyskamy wymaganą moc równą 9kW. W nowoczesnych, energooszczędnych budowanych teraz domach zapotrzebowanie na energię cieplną jest jeszcze niższe. Dobierając moc pompy powietrznej należy zwrócić uwagę na zmienność jej mocy w zależności od temperatury powietrza zewnętrznego oraz lokalizacji w Polsce. Co bardzo ważne, pompa ciepła pracuje nawet, gdy temperatura powietrza wynosi na przykład minus 20 st. C.

Gdzie można postawić urządzenie? Zapewne w ogródku, tuż obok budynku. Montaż powietrznej pompy ciepła do centralnego ogrzewania nie jest bardzo skomplikowany ani drogi. Nie wymaga odwiertów lub niszczenia trawnika. Wystarczy trochę miejsca przy domu i certyfikowany instalator, który montaż wykona w jeden, dwa dni.

Pompa ciepła zrobi to za ciebie

Oprócz tego, że pompa ciepła ogrzeje dom i zadba o ciepłą wodę przez cały rok, to wyposażona w intuicyjny sterownik umożliwia wygodne zarządzanie całym systemem grzewczym. Pompą ciepła Galmet sterować można praktycznie z każdego miejsca na ziemi. Moduł umożliwia połączenie drogą internetową z poziomu przeglądarki lub jeszcze wygodniej poprzez dedykowaną aplikację w telefonie. Instalując pompę ciepła zyskujemy nie tylko finansowo, ale otrzymujemy też urządzenie korzystające z OZE i praktycznie bezobsługowe, a więc zapewniające maksimum komfortu.

W każdym przypadku korzyści finansowe będą różne, zależą bowiem od wielu czynników. Dla przykładu dla pompy Airmax2 15 GT sezonowy współczynnik efektywności (SCOP) wynosi 4 przy ogrzewaniu podłogowym. Pobierając zatem średnio 1kWh energii elektrycznej wytworzy 4kWh energii cieplnej. Zdecydowana większość energii jest więc darmowa i pochodzi ze źródeł odnawialnych.

Z dotacją jeszcze taniej

Co ważne, użytkownicy zawsze mogą liczyć na pomoc specjalistów z Krajowego Centrum Doradztwa Techniki Grzewczej w doborze, konfiguracji i dopasowaniu urządzeń do konkretnego budynku, wybranego systemu i istniejącej instalacji. Pompa ciepła Airmax2 idealnie wpasowuje się w program dotacji dla budynków modernizowanych „Czyste Powietrze", a jej najwyższe parametry potwierdza certyfikat. Od nowego roku pompy ciepła Galmet będą też dotowane w programie „Moje ciepło". Zyskają zatem też właściciele nowych domów.

Zdaniem eksperta

Robert Galara, wiceprezes firmy Galmet

Ostatnie 10 lat to czas wielkiego postępu w branży budowlanej i grzewczej. Dzisiaj na rynku dominują urządzenia korzystające z odnawialnych źródeł energii. Wśród nich szczególnie polecane są pompy ciepła. Urządzenia dbające o nasze zdrowie, czas i komfort użytkowania. Są praktycznie bezobsługowe i ekologiczne. Głównym zadaniem użytkownika jest od teraz wybór odpowiedniej temperatury w domu. Nie wymagają też osobnej kotłowni, czyli dodatkowych wydatków podczas budowy domu. Świetnie sprawdzają się również w budynkach modernizowanych.

Pompy ciepła są urządzeniami kompletnymi. Zapewniają ogrzewanie domu oraz wody użytkowej i, co coraz ważniejsze, w ostatnich latach mogą też chłodzić nasz dom. Jedno urządzenie ma trzy funkcje. Pompy ciepła mają też jeszcze jedną bardzo istotną zaletę: są wyjątkowo tanie w eksploatacji. Wybierając system ogrzewania domu powinniśmy zatem decydować się na rozwiązanie, które pozwoli oszczędzić nam czas, da jak największy komfort oraz zadba o ogrzewanie zimą i przyjemny chłód latem.

Musimy przy tym pamiętać, że tylko odnawialne źródła energii zapewnią nam poprawę jakości powietrza i zdrowszą planetę dla dobra naszego i przyszłych pokoleń.

Materiały Galmet

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.