Początek 2021 roku przyniósł rewolucyjne zmiany dla inwestorów planujących budowę domu. W życie weszły nowe przepisy prawa budowlanego narzucające restrykcyjne normy związane z zużyciem energii w budynkach. Mimo iż na rynku od lat pojawiają się nowe technologie pozwalające na ograniczenie strat ciepła w domu, obecnie staje się to absolutnym "must have".
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Dlaczego? Okna i drzwi mogą generować nawet 20 proc. strat ciepła w domu. Rozwiązaniem jest trójwarstwowy montaż stolarki otworowej pozwalający uzyskać najwyższe parametry izolacyjności termicznej złącza. I nie trzeba z tym czekać aż do wiosny…

Zrównoważone budownictwo to nie tylko kwestia dostosowania się do rygorystycznych wymogów unijnych, ale też inwestycja w niższe rachunki za ogrzewanie. I chociaż w Polsce budownictwo energooszczędne dopiero się rozwija, firma Soudal, czołowy dostawca wyrobów chemii budowlanej, od lat stawia na nowatorskie rozwiązania. Doskonałym przykładem jest Soudal Window System (SWS) służący do trójwarstwowego montażu stolarki otworowej. Pozwala uzyskać najwyższe parametry izolacyjności termicznej złącza, zapobiegając tym samym marnotrawieniu energii w domu. Rozwiązanie to umożliwia szczelny i trwały montaż stolarki również w bardzo niskich temperaturach. System polega na zastosowaniu trzech warstw o ściśle określonych właściwościach. Środkową stanowi pianka poliuretanowa o doskonałych parametrach termoizolacyjnych. Szczelnie wypełnia ona wolne przestrzenie zapobiegając utracie ciepła przez szczelinę wokół okna lub drzwi. Rolę ochronną spełniają taśmy paroizolacyjne. Paroprzepuszczalna, aplikowana na zewnątrz złącza, chroni piankę przed wpływem m.in. wody opadowej umożliwiając jednocześnie migrację pary wodnej na zewnątrz budynku. Z kolei taśma paroszczelna zabezpiecza piankę przed wnikaniem wilgoci z wewnątrz obiektu. Połączenie to skutecznie eliminuje ryzyko kondensacji pary wodnej w warstwie izolacji, a przez to znacznie ogranicza straty ciepła w budynku przyczyniając się do obniżenia rachunków za ogrzewanie oraz poprawy klimatu wewnętrznego.

Przy wymianie okien do wykonania wewnętrznych i zewnętrznych uszczelnień można również użyć płynnych membran Soudatight. Są wyjątkowo łatwe w aplikacji i mogą być nakładane nawet na bardzo nierówne podłoża, co zdecydowanie usprawnia prace montażowe.

Montaż okien w warunkach zimowych

Nieszczelne okna stanowią jedną z głównych dróg ucieczki ciepła z domu. Koszty z tego tytułu są dotkliwe nie tylko dla kieszeni inwestora, ale też dla środowiska naturalnego. Z montażem nowych okien czy wymianą wysłużonych nie należy zatem zwlekać, zwłaszcza że prace montażowo-uszczelniające z zastosowaniem pianki poliuretanowej z „formułą zimową" firmy Soudal bez problemu można wykonać nawet w ujemnych temperaturach. Warto w tym celu użyć wyjątkowo elastycznej wielosezonowej pianki Flexifoam (zakres temperatur od -10 st. C do 30 st. C) lub pianek typowo „zimowych", np. Soudafoam Classic (do -10 st. C) lub Soudafoam Maxi Express (do -25 st. C). Zachowują elastyczność w przypadku odkształceń profili ościeżnicowych i mają perfekcyjną przyczepność do praktycznie wszystkich podłoży wykorzystywanych w budownictwie. Gwarantują też najwyższą izolacyjność termiczną i akustyczną złącza oraz charakteryzują się bardzo szybkim czasem utwardzania i niską emisją substancji lotnych. Podczas aplikacji pianka rozpręża się, wielokrotnie zwiększa swoją objętość i dokładnie wypełnia szczelinę wokół okna. W rezultacie skutecznie zapobiega ucieczce ciepła z budynku. Ponieważ jednak jedynie sucha warstwa pianki wykazuje doskonałe parametry izolacyjne, konieczne jest jej odpowiednie zabezpieczenie przed zawilgoceniem taśmami paroizolacyjnymi SWS.

Zdaniem eksperta

Michał Sawicki, kierownik działu technicznego w firmie Soudal

Soudal od wielu lat prowadzi kampanie edukacyjne mające na celu uświadomienie inwestorów, jak ważny jest montaż stolarki otworowej, który często decyduje o tym, czy w przyszłości pojawią się straty ciepła w budynku. „Ciepły montaż", w którym firma Soudal specjalizuje się już od lat, opierający się na trzech warstwach, stosowany jest zarówno przy realizacji nowych inwestycji, jak i przy wymianie stolarki otworowej w istniejących budynkach. Stale pracujemy nad nowymi rozwiązaniami i innowacjami, które ograniczają straty ciepła we wszystkich newralgicznych miejscach w domu, a dzięki temu maksymalnie podwyższają jego parametry związane z energooszczędnością.

Więcej informacji na stronach producenta: www.soudal.pl oraz www.domszczelny.pl

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
  Komentarze
  Zaloguj się
  Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem
  macie już ZZ problem ? nie "z zużyciem" tylko "ze zużyciem"
  już oceniałe(a)ś
  0
  0