Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Systemy ociepleń oparte na styropianie i wykończone cienkowarstwowym tynkiem dekoracyjnym to prawdziwy hit ostatnich lat. Ich dominująca pozycja nie bierze się jednak znikąd. Taka inwestycja niesie bowiem ze sobą cały szereg korzyści - finansowych, użytkowych oraz środowiskowych. Ich lista jest długa i poparta badaniami naukowymi.

Komfort cieplny przez cały rok

Jednym z elementów wpływających na mikroklimat wnętrz i nasze samopoczucie jest komfort cieplny. Jest on bezpośrednio powiązany z odczuwaną przez nas temperaturą otoczenia (tzw. temperatura operatywna). Zależy ona od temperatury powietrza oraz powierzchni ścian wewnętrznych (promieniowanie cieplne). Przy dobrze zaizolowanych ścianach ich temperatura, niezależnie od pory roku, jest zbliżona do temperatury powietrza w pomieszczeniu. Z kolei w przypadku braku izolacji zimą utrzymuje się na znacznie niższym poziomie niż temperatura powietrza we wnętrzach. A to obniża komfort cieplny. By go poprawić, niezbędne jest znaczne podwyższenie temperatury w pomieszczeniu połączone z jego intensywnym ogrzewaniem.

Warto też wiedzieć, że większa niż 3 st. C różnica między temperaturą powietrza a powierzchni ścian przyczynia się do powstawania nieprzyjemnych prądów konwekcyjnych. Ciepłe powietrze zaczyna się unosić, a w jego miejsce napływa zimne. Termoizolacja pozwala ograniczyć wychładzanie powietrza przy powierzchni ścian, a w konsekwencji w pomieszczeniu. Pomaga też zredukować powstawanie warstwy zimnego powietrza przy podłodze, co zwiększa komfort bez konieczności dodatkowego ogrzewania.

Podsumowując: właściwa temperatura w pomieszczeniach sprzyja naszemu samopoczuciu. Dobry jakościowo system ociepleń zapewnia najbardziej stabilny klimat w pomieszczeniach, zwiększając dzięki temu komfort przebywania w nich. Docieplone ściany przyjmują rolę osłony termicznej, która działa jak termoregulator - w zimie zapobiegają ucieczce ciepła na zewnątrz, latem zaś blokują gorące masy powietrza.

Kontrola nad wilgocią

Oprócz temperatury istotny wpływ na mikroklimat pomieszczeń ma też wilgotność powietrza. Termoizolacja połączona ze sprawną wentylacją pomaga utrzymać nad nią kontrolę. Zapobiega powstawaniu mostków termicznych (cieplnych), czyli miejsc, przez które ciepło ucieka wyjątkowo intensywnie. Przeciwdziała także kondensacji pary wodnej. Dzięki temu poziom wilgotności utrzymuje się na zrównoważonym, optymalnym dla zdrowia poziomie (40-60 proc.), także w sezonie grzewczym.

Zbyt niska wilgotność powietrza, poniżej 30 proc., powoduje wysychanie błon śluzowych nosa i gardła oraz jest odpowiedzialna za uczucie suchości w oczach. Co więcej, w takim środowisku dłużej utrzymują się bakterie i wirusy, a to może zwiększać ryzyko infekcji. Nadmierna wilgotność również nie jest dobra. Gdy powietrze nie może wchłonąć pary wodnej znajdującej się w pomieszczeniu, zaczyna się ona kondensować na ścianach i w chłodnych zakątkach wnętrza, zwłaszcza w okresie niskich temperatur. To natomiast doskonałe warunki rozwoju szkodliwych grzybów-pleśni. Stanowią one problem nie tylko natury estetycznej, lecz przede wszystkim zdrowotnej - o połowę rośnie ryzyko wystąpienia astmy i o 30 proc. alergii. Zimą wilgotność względna w dłuższej perspektywie nie powinna przekraczać 60 proc. Przykładowo: czteroosobowa rodzina generuje około 10-15 litrów wody dziennie w wyniku gotowania, kąpieli, oddychania, suszenia ubrań czy uprawy roślin. Zniszczenia wywołane w domach przez nadmierną wilgotność mają niewątpliwie szkodliwy wpływ na zdrowie.

W budynku ocieplonym temperatura wewnętrznych powierzchni ścian wynosi zazwyczaj od 17 do 19 st. C. W tym przedziale zjawisko kondensacji wilgoci zwykle nie zachodzi, dzięki czemu zminimalizowane zostaje ryzyko powstawania grzybów-pleśni. Wniosek? Termoizolacja wpływa korzystanie na warunki mieszkaniowe, w tym jakość powietrza, którym oddychamy w naszych domach.

Mniejsze rachunki za ogrzewanie

Aż 75 proc. wartości przeciętnych rachunków za energię w gospodarstwach domowych stanowią koszty ogrzewania. Ocieplając ściany można je obniżyć nawet o połowę, bo to właśnie przez nie ucieka najwięcej, ok. 40 proc. ciepła. Zaizolowane przegrody pozwalają ograniczyć te straty, co wpływa na mniejsze zapotrzebowanie budynku na prąd. Ponadto, im cieplejsze ściany, tym łatwiej i szybciej ogrzewa się powietrze wewnątrz pomieszczeń.

Reasumując: ocieplenie ścian pozwala osiągnąć realne oszczędności na ogrzewaniu. A także zoptymalizować wydatki ponoszone na chłodzenie wnętrz w okresie upałów. Zapobiega bowiem przenikaniu ciepła nie tylko z wnętrza domu na zewnątrz, lecz także w drugą stronę - z zewnątrz budynku do środka, blokując ciepłe masy powietrza.

Stop smog

Poprzez termoizolację nie tylko dbamy o swój portfel, ale dokładamy też swoją cegiełkę do walki z niską emisją. Tak! Odpowiednie ocieplenie może pomóc poskromić niebezpieczny dla zdrowia smog. Zmniejszając zapotrzebowanie budynku na energię i częstotliwość dogrzewania domu, ograniczamy ilość zanieczyszczeń trafiających do atmosfery minimalizując w ten sposób nasz negatywny wpływ na środowisko naturalne. W praktyce oznacza to czystsze powietrze, którym wszyscy oddychamy.

Estetyczne wykończenie

Warto też dodać, że system ocieplenia, którego wykończenie stanowi cienkowarstwowy tynk elewacyjny, to sposób na atrakcyjną prezencję budynku. Bogata oferta wypraw wierzchnich sprawia, że możliwości w zakresie dekorowania fasad są praktycznie ograniczone tylko wyobraźnią inwestora czy architekta.

Największą popularnością cieszą się tynki strukturalne o fakturze drapanej, zwanej także „barankiem". Poszukując wysokiej jakości wyprawy wierzchniej warto zainteresować się tynkiem silikonowym tworzącym szybkoschnącą i wysoce odporną na zabrudzenia powierzchnię, o zwiększonej ochronie przed grzybami, glonami i pleśnią. Miłośnikom oryginalnych rozwiązań do gustu przypadnie tynk modelowany, który - w zależności od zastosowanej techniki nakładania i wielkości ziarna - pozwala kreować dowolne faktury na elewacji, Z powodzeniem imituje też inne materiały, dzięki czemu z łatwością można osiągnąć m.in. naturalny efekt drewnianej deski, cegły klinkierowej, betonu architektonicznego, kamienia czy nawet metalu.

Izolacja cieplna obniża koszty ogrzewania i chłodzenia budynku, przyczynia się do poprawy klimatu panującego wewnątrz pomieszczeń, mającego wpływ na nasze samopoczucie, a także pomaga chronić środowisko, w którym funkcjonujemy. W obliczu tak istotnych korzyści nie powinniśmy mieć żadnych wątpliwości co do tego, czy inwestycja w ocieplenie się opłaca. Warto o niej pomyśleć już na etapie projektowania i budowy, choć także remont może być ku temu świetną okazją. Wybierając odpowiednie rozwiązania oraz technologie budowlane możemy tworzyć domy, które będą piękne, energooszczędne i przede wszystkim przyjazne mieszkańcom.

Materiały Baumit

Zdaniem eksperta

Tomasz Jarzyna, product manager w Baumit Polska

Każdy element systemu ocieplenia pełni ważną rolę. Odpowiedzialność za stabilność izolacji na ścianie i zapewnienie trwałego mocowania oraz zbrojenia wierzchniej warstwy płyt termoizolacyjnych spoczywa na zaprawie klejowo-szpachlowej. Bardzo ważne są jej właściwości. Elastyczność, wodo- i mrozoodporność pozwalają kompensować naprężenia powodowane przez słońce, mróz, deszcz czy porywisty wiatr. Wysoka paroprzepuszczalność umożliwia ścianom „oddychanie" zapobiegając gromadzeniu się wilgoci w warstwie ocieplenia, co jest szczególnie ważne również w kontekście zdrowego mieszkania. Odpowiednia przyczepność zapewnia stabilne połączenie poszczególnych warstw systemu. Ważne jest również uziarnienie zaprawy, które determinuje odpowiednią grubość warstwy zbrojącej oraz zapewnia należyte zatopienie siatki z włókna szklanego, co przekłada się na wysoką trwałość i udarność systemu ocieplenia. Większa chropowatość to łatwiejsza aplikacja, a także lepsza przyczepność tynku strukturalnego.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.