Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Racjonalne wykorzystanie energii i ochrona środowiska to jedne z ważniejszych zadań, z jakimi musimy się zmierzyć, m.in. dokonując wyboru systemu grzewczego do nowego lub modernizowanego domu. Coraz chętniej wybierane pompy ciepła nie tylko umożliwiają znaczną redukcję emisji zanieczyszczeń do atmosfery, ale też zapewniają niskie koszty ogrzewania i przygotowania ciepłej wody użytkowej. W przypadku domów jednorodzinnych najczęściej wybieranym rodzajem pomp ciepła są urządzenia typu powietrze-woda. Czerpią one energię z powietrza atmosferycznego, nawet gdy jego temperatura jest ujemna, i przekształcają ją w ciepło do energooszczędnego i ekologicznego ogrzewania budynków oraz wody użytkowej. Bez spalin ani innych szkodliwych substancji.

Jaki mamy wybór?

Powietrzne pompy ciepła dzielą się na monoblokowe oraz typu split. Oba rodzaje urządzeń pracują bardzo efektywnie - mogą charakteryzować się klasą efektywności energetycznej A++, a nawet A+++ i zapewniać niskie koszty eksploatacji dzięki wysokiemu współczynnikowi efektywności COP do 5,0. Mogą też być zasilane darmowym prądem wytworzonym przez domową instalacją fotowoltaiczną, dzięki czemu będą pracować w stu procentach ekologicznie, generując możliwie niskie rachunki.

Zasadnicza różnica pomiędzy pompą ciepła typu monoblok i split tkwi w ich budowie. W pompach ciepła typu split układ chłodniczy rozdzielony jest na dwie jednostki, w monoblokowych - znajduje się on w jednej jednostce, gdzie jest hermetycznie zamknięty. Urządzenia typu monoblok mogą jednak, podobnie jak splity, składać się z dwóch jednostek. Wówczas w jednostce zewnętrznej znajduje się fabrycznie zamknięty układ chłodniczy, a w wewnętrznej m.in. podgrzewacz wody, pompa obiegowa i regulator.

W przypadku typu split część instalacji chłodniczej wykonuje instalator w czasie montażu, dlatego musi on posiadać dodatkowo uprawnienia chłodnicze (tzw. F-gazowe). W przypadku monoblokowych, które dostarczane są fabrycznie napełnione, instalator wykonuje tylko podłączanie po stronie wodnej. Eliminuje to ryzyko popełnienia ewentualnych błędów instalacyjnych i wycieków. W przeciwieństwie do splitów monoblokowe pompy ciepła nie wymagają też corocznych kontroli szczelności.

Pompy ciepła nowej generacji

Nowoczesne pompy ciepła, zarówno monoblokowe jak i typu split, to urządzenia kompaktowe wykorzystujące ciepło pochodzące z otoczenia do ogrzewania i chłodzenia budynku w szczególnie efektywny sposób. Monoblokowe pompy ciepła nowej generacji, takie jak Vitocal 250-A, mogą generować temperaturę zasilania +70 st. C nawet przy temperaturze zewnętrznej -10 st. C. Dzięki temu są przystosowane do ogrzewania zarówno nowych, jak już istniejących budynków wyposażonych w grzejniki, bez konieczności ich wymiany. Sprawdzą się więc bardzo dobrze m.in. w przypadku wymiany przestarzałego kotła na energooszczędne i ekologiczne źródło ciepła.

Pompy ciepła nowej generacji Viessmann chronią klimat nie tylko dzięki temu, że nie generują żadnych spalin, ale również poprzez zastosowanie czynnika chłodniczego R290, który jest uważany za szczególnie przyjazny dla środowiska. Wyposażone są ponadto w specjalny układ hydrauliczny zapewniający, że czynnik chłodniczy nie przedostanie się do układu grzewczego. Nowoczesny układ hydrauliczny upraszcza również modernizację istniejącego systemu. Dzięki niemu pompy ciepła wymagają do 60 proc. mniej miejsca do montażu, a czas ich instalacji, w porównaniu do konwencjonalnych pomp ciepła, można skrócić nawet o kilka godzin. Urządzenia nowej generacji należą też do najcichszych na rynku, co pozwala bez problemu zlokalizować jednostkę zewnętrzną również na terenach o gęstej zabudowie, np. przy domach szeregowych lub w pobliżu granicy działki.

Pompa ciepła z dofinansowaniem

W 2022 roku uruchomiony zostanie program dofinansowania do zakupu i montażu pomp ciepła „Moje ciepło", skierowany do właścicieli nowych domów jednorodzinnych. Będzie on oferował dopłaty w wysokości do 21 tys. zł w przypadku pomp gruntowych oraz do 7 tys. zł w przypadku powietrznych. Dzięki niemu zakup pompy ciepła stanie się jeszcze bardziej opłacalną inwestycją. Właściciele istniejących budynków, którzy planują wymianę dotychczasowego kotła czy pieca na pompę ciepła, wciąż mogą skorzystać z dofinansowania oferowanego w ramach programu „Czyste Powietrze".

Materiały Viessmann

Więcej na www.viessmann.pl

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.