W lutym tego roku firma Sunday Polska – jeden z liderów rynku odnawialnych źródeł energii w Polsce, zbadała podejście właścicieli domów do fotowoltaiki. Z przeprowadzonej przez ASM Centrum Badań i Rynku ankiety wynika, że 60 proc. respondentów planuje w perspektywie trzech lat zamontować panele PV, a 30 proc. badanych już posiada instalację. Zaledwie co dziesiąty badany nie rozważa inwestycji w energię słoneczną. Prąd drożeje, a Polacy dostrzegają w fotowoltaice realne oszczędności. Fotowoltaika przyczynia się do znaczącego obniżenia rachunków za prąd, zgodnie ze wspomnianym badaniem, średnio o 65 proc. Rekordziści wykazali spadek kosztów energii nawet o 90 proc. Aż 77 proc. właścicieli domów, którzy posiadają instalację fotowoltaiczną, ocenia jej funkcjonowanie dobrze lub bardzo dobrze.
Wzmożone zainteresowanie fotowoltaiką jest widoczne w ogólnopolskich statystykach dotyczących produkcji prądu. Według danych ENTSO-E w maju 2021 energia słoneczna odpowiadała za 26 proc. prądu wytworzonego z odnawialnych źródeł energii. Przełożyło się to na 5,23 proc. całkowitej produkcji prądu w kraju. W kolejnych letnich miesiącach udział słońca będzie jeszcze wyższy i osiągnie około 6 proc. Za 70 proc. tej produkcji odpowiadają mikroinstalacje, najczęściej przydomowe, czyli takie o mocy do 50 kW, których posiadaczami są prosumenci. Są to właściciele domów, przedsiębiorcy czy rolnicy. To właśnie oni odpowiadają za większość produkowanej energii ze słońca.
WIĘCEJ CZYTAJ W DODATKU "ENERGOOSZCZĘDNE MATERIAŁY I INSTALACJE"
W Polsce jest 5 milionów domów jednorodzinnych, z których niemal 10 proc. posiada zamontowaną instalację fotowoltaiczną. Pokazuje to, że potencjał rozwoju rynku technologii PV jest duży. W zestawieniu z postrzeganiem przez Polaków fotowoltaiki jako dobre źródło oszczędności, należy spodziewać się wzrostu inwestycji w czystą energię ze słońca.
Sześciu na dziesięciu Polaków przy wyborze dostawcy paneli fotowoltaicznych wskazuje jakość komponentów i montażu jako główne kryterium doboru firmy instalującej domowe elektrownie słoneczne. Innymi istotnymi czynnikami dla znaczącej liczby badanych są: opinie o firmie – ważne dla 49 proc. ankietowanych; wsparcie w uzyskaniu dofinansowania – istotne dla 46 proc. respondentów oraz czas realizacji zlecenia – wskazany przez 45 proc. badanych. Co ciekawe, tylko 1 na 5 przyszłych inwestorów przy wyborze dostawcy technologii PV kieruje się długością okresu gwarancyjnego.
Sunday Polska oferuje swoim klientom realizację inwestycji do A do Z – „pod klucz". Eksperci firmy przeprowadzają inwestorów przez cały proces. Od bezpłatnego audytu przedsprzedażowego, przez pomoc w uzyskaniu finansowania, aż po podłączenie instalacji i obsługę posprzedażową. Optymalne rozwiązania są dobierane zgodnie z indywidualnymi potrzebami i oczekiwaniami inwestorów. Klienci Sunday Polska mogą liczyć na pomoc w uzyskaniu najkorzystniejszych warunków finansowania inwestycji, a także ulg i dofinansowań z programów wsparcia, takich jak na przykład najpopularniejszy „Mój Prąd".
Energia słoneczna nic nie kosztuje. Panele są bezobsługowe, a konserwacja sprowadza się do okresowego spłukania kurzu i zanieczyszczeń z instalacji. Niemniej wśród Polaków panuje przekonanie, że koszty inwestycji we własną elektrownię są bardzo wysokie. Wraz z rozwojem rynku banki zaczęły oferować korzystne finansowanie takich inwestycji. Odnawialne źródła energii są wspierane przez państwo i samorządy, które prowadzą programy dofinasowań i ulg inwestycyjnych.
Trzecia edycja programu „Mój Prąd" wystartowała 1 lipca. W edycji 3.0 programu można otrzymać do 3 tysięcy złotych dotacji na inwestycje w panele fotowoltaiczne. Beneficjentami tej inicjatywy są osoby, które po raz pierwszy montują instalację PV o mocy od 2 do 10 kW z założeniem wytwarzania energii na własne potrzeby. W ramach programu „Czyste Powietrze" można uzyskać dotację w wysokości 37 tysięcy złotych przy modernizacji źródła ciepła na ekologiczne. Do tego programu kwalifikuje się założenie pompy ciepła, w przypadku kiedy jest to połączone z montażem instalacji fotowoltaicznej, ponieważ zasilanie pompy ciepła musi pochodzić z ekologicznego źródła.
Poza programami obowiązuje również ulga termomodernizacyjna, której wysokość na rok 2021 wynosi do 53 tysięcy złotych. Taką kwotę można odpisać od podatku dochodowego zarówno progresywnego – PIT, jak i liniowego – CIT. Z ulgi mogą skorzystać wszyscy właściciele i współwłaściciele domu. W przypadku gospodarstw rolnych instalacja fotowoltaiczna objęta jest ulgą inwestycyjną od podatku rolnego w wysokości 25 proc.
Poza programami o charakterze ogólnopolskim istnieją również inicjatywy o zasięgu regionalnym. Przykładem jest warszawska dotacja do ekoinwestycji, której kolejna edycja ma wystartować we wrześniu tego roku. Stołeczne dofinansowanie również obejmuje pompy ciepła instalowane wraz z fotowoltaiką. Warto zatem sprawdzić, czy poza ogólnokrajowymi programami można skorzystać z lokalnych form wsparcia.
Materiały Sunday Polska
Materia³ promocyjny
Materia³ promocyjny
Wszystkie komentarze