Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Idealnym rozwiązaniem będzie połączenie pompy ciepła z fotowoltaiką, dzięki któremu nie tylko przyczyniamy się do ochrony środowiska, ale także dbamy o nasz portfel i komfort użytkowania, ograniczając koszty eksploatacyjne oraz stwarzając idealny klimat w naszych domach.

Obecnie nadwyżki wyprodukowanej energii mogą być magazynowane w sieci dystrybucyjnej lub w magazynach energii. Alternatywnym sposobem wykorzystania nadmiaru prądu z paneli solarnych jest zamiana energii elektrycznej na cieplną za pomocą pompy ciepła, która przetworzy wyprodukowaną nadwyżkę. Zainstalowanie pompy ciepła pozwoli na racjonalne wykorzystanie maksimum wyprodukowanej energii elektrycznej.

Pompa ciepła

To zaawansowane urządzenie grzewcze, które pozwala osiągnąć odpowiednie warunki termiczne. Wykorzystuje niskotemperaturową energię zakumulowaną m.in. w powietrzu lub gruncie do zasilania instalacji centralnego ogrzewania i ciepłej wody użytkowej. Urządzenie jest wszechstronne – latem odbiera ciepło z pomieszczeń, a zimą je nagrzewa.

Pompy ciepła wykorzystują 75 proc. energii pochodzącej ze środowiska naturalnego, pozostałe 25 proc. zapewnia energia elektryczna. Posiadanie lub zamontowanie instalacji fotowoltaicznej pozwala na całkowicie ekologiczną pracę pomp, które regulują temperaturę przez cały rok i przyczyniają się do oszczędności na ogrzewaniu i prądzie.

WIĘCEJ CZYTAJ W DODATKU "ENERGOOSZCZĘDNE MATERIAŁY I INSTALACJE"

Wydatki na montaż instalacji fotowoltaicznych czy pomp ciepła można obniżyć przez skorzystanie z ulgi termomodernizacyjnej lub programów umożliwiających uzyskanie dotacji, takich jak np. „Czyste Powietrze". Właściciele domów jednorodzinnych, którzy zakończyli inwestycje, mogą odliczyć koszty termomodernizacji budynku od podatku dochodowego. Ostatnio zaszły istotne zmiany w zasadach programu „Czyste Powietrze". Od przyszłego roku nie będzie możliwe już uzyskanie dotacji przy wymianie kotła węglowego klas od 1 do 4 zakupionego do 2017 roku. Bez zmian pozostaje jednak wymiana węglowego źródła ciepła na ekologiczne. To najlepszy moment na inwestycję w pompy ciepła, aby otrzymać dotacje.

Materiały Sunday Polska

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.