Columbus Energy uruchomił usługę Prąd jak Powietrze, będącą alternatywą dla prosumentów po nowelizacji prawa energetycznego.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Ogłoszona w ostatnich dniach informacja o planowanej przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska likwidacji systemu opustów dla prosumenckich mikroinstalacji wstrząsnęła branżą fotowoltaiczną. Brak jednego z głównych czynników, który w ostatnich latach napędza rozwój krajowej fotowoltaiki, może wywołać spadek zainteresowania instalacjami PV i gwałtowne wyhamowanie rynku od 2022 r. Columbus Energy, wiodący dostawca usług na rynku nowoczesnej energetyki, przygotował i w najbliższych dniach uruchomi rozwiązanie, które zagwarantuje przyszłym prosumentom szybki zwrot inwestycji nawet po nowelizacji prawa energetycznego.

– System wsparcia prosumentów, który został wprowadzony w 2016 r., nie mógł trwać w nieskończoność. Już od ponad roku MKiŚ zapowiadało zmiany w zakresie bilansowania energii. W Columbusie przygotowywaliśmy się do takiej sytuacji od dawna: rozpoczęliśmy proces przejęcia spółki obrotu energią i tworzyliśmy usługę Prąd jak Powietrze (PJP). W tym miesiącu zaczęliśmy podpisywać z klientami pierwsze umowy kompleksowe, dzięki czemu mogą korzystać z bilansowania energii w systemie korzystniejszym niż obecnie, bo 1:1. W tej usłudze można odebrać całą oddaną nadprodukcję energii z fotowoltaiki, i nie zmieni się to również w przyszłym roku – tłumaczy Dawid Zieliński, prezes Columbus Energy SA.

W ramach usługi dystrybucji energii Prąd jak Powietrze, klienci Columbusa będą rozliczani w systemie 1:1. Co to oznacza? Każdą nadmiarową kilowatogodzinę oddaną do sieci będą mogli odebrać bez dodatkowych kosztów – opłat dystrybucyjnych czy przesyłowych. Do programu mogą też przystąpić właściciele instalacji fotowoltaicznych zakupionych u innych dystrybutorów, jednak tylko ci, którzy zamontowali PV do końca 2020 r. 11 czerwca wystartował pierwszy etap realizacji usługi, który umożliwia bilansowanie w taryfie G12W. W kolejnym etapie bilansowanie będzie możliwe we wszystkich strefach.

– Innowacyjnością usługi PJP jest całkowity brak opłat za magazynowanie energii w sieci, przy bilansowaniu 1:1. To oznacza, że wszystkie niewykorzystane kilowatogodziny wprowadzone do sieci mogą zostać odebrane bez żadnych ukrytych kosztów. Dodatkowo, nie ma ograniczeń czasowych. Klienci mogą odebrać swoje nadwyżki przez cały okres trwania umowy z Columbus. Zapewniamy też 100 proc. energii z Gwarancją Pochodzenia, co oznacza, że użytkownicy usługi będą korzystać wyłącznie z energii ze źródeł odnawialnych – dodaje Dawid Zieliński.

WIĘCEJ CZYTAJ W DODATKU "ENERGOOSZCZĘDNE MATERIAŁY I INSTALACJE"

Warto dodać, że równolegle Columbus pracuje nad autorską aplikacją dla swoich klientów, opartą o technologię blockchain, która pozwoli na monitorowanie produkcji energii oraz ilości oddanej i pobranej z sieci. Dzięki temu rozwiązaniu nadwyżki prądu będą przeliczane i „odkładane" w portfelu jako tokeny. Za tokeny użytkownik będzie mógł odbierać kilowatogodziny, które oddał. Oprócz tego będzie mógł przesyłać tokeny innym użytkownikom systemu lub np. do stacji ładowania pojazdów elektrycznych, aby zasilić swój samochód. W przyszłości aplikacja będzie też dawać porady dotyczące optymalizacji zużycia energii w domu.

Zapisy do rozpoczęcia świadczenia usługi Prąd jak Powietrze są dostępne od 11 czerwca br. na dedykowanej stronie lub pod numerem telefonu: 732 081 455.

„Prąd jak Powietrze"

Usługa dystrybucji energii „Prąd jak Powietrze" jest skierowana zarówno do nowych, jak i dotychczasowych klientów firmy, którzy posiadają usługę Columbus Care (kompleksowa, posprzedażowa obsługa klienta, obejmująca m.in. długoletnią gwarancję i monitoring, usługę posiada ponad 95 proc. klientów Columbus). Usługa ta pozwoli bezpłatnie magazynować w sieci nadwyżki energii wytworzone przez instalację fotowoltaiczną i odbierać je w systemie 1:1. Co istotne, niewykorzystane nadwyżki energii są traktowane bezterminowo, co oznacza, że klient będzie mógł z nich korzystać przez cały okres trwania umowy z Columbus. To pierwsze tego typu rozwiązanie na polskim rynku energetycznym.

Spółka wprowadzi usługę w trzech etapach.

  1. Etap pierwszy będzie polegał na bilansowaniu energii w taryfie G12 w strefie 2. Oznacza to, że nadwyżki wyprodukowanej przez fotowoltaikę energii będzie można wykorzystać w 100 proc. w godzinach pozaszczytowych (w weekendy i dni wolne od pracy, oraz codziennie od 13 do 15 i od 22 do 6).
  2. Drugim etapem wdrożenia usługi będzie szerokie bilansowanie 1:1, we wszystkich strefach taryfy G12, niezależnie od dnia tygodnia i godziny, bez ograniczeń dla wszystkich prosumentów. Etap ten zostanie wdrożony po zawarciu umów kompleksowych na masową skalę z obecnymi oraz nowymi klientami Columbus, kiedy ilość obsługiwanych liczników osiągnie odpowiednią skalę. W umowie kompleksowej cennik za energię elektryczną będzie taki sam jak od państwowego dostawcy.
  3. Trzecim etapem będzie tokenizacja wyprodukowanej energii za pomocą technologii blockchain, która umożliwi przekazywanie i odbieranie jej w dowolnym miejscu. Jeżeli klient nadprodukuje energię i zmagazynuje ją w Columbusie, to będzie mógł ją odebrać w dowolnym miejscu w Polsce – tłumaczy Dawid Zieliński. – Żeby to zrobić, potrzebna jest technologia blockchain, z systemem bilingowym, rozliczeniowym, którą dostarczy firma Nexity. Technologia ta zostanie wprowadzona w formie specjalnej aplikacji ColumbusOS, dzięki której klienci będą mogli zarządzać wyprodukowaną energią oraz jej nadwyżkami, np. przekazywać lub sprzedawać innym użytkownikom.

Właściciele przydomowych elektrowni słonecznych, dzięki systemowi opustów, mogą odbierać nadwyżki wyprodukowanej energii w 80 lub 70 proc., w zależności od mocy posiadanej instalacji. Oferta dystrybucyjna „Prąd jak Powietrze" od Columbus Energy pozwala na pobranie z sieci 100 proc. przekazanych nadwyżek prądu.

Materiały Columbus Energy

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
    Komentarze
    Zaloguj się
    Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem